Opole trojaczki
fot. Adobe Stock

Opole: taki poród zdarza się raz na siedem tysięcy!

W opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii przyszły na świat trojaczki - Hania, Dawid i Marcel. Dzieci i mama czują się dobrze.
Olga Juszczyk
Opole trojaczki
fot. Adobe Stock
Maluszki urodziły się w czwartek, 20 września. Hania (waga 1720 g) przyszła na świat o godz. 10.25. Minutę później urodził się Dawid (1800 g), a po kolejnej minucie - Marcel (1870 g). Ciąża trojacza jest rzadko spotykana, zdarza się raz na 7225 razy.

– Na początku byliśmy zaskoczeni, że zostaniemy rodzicami od razu trójki dzieci, ale teraz już się cieszymy – powiedziała pani Justyna, szczęśliwa mama. 

Wyjątkowy poród, wyjątkowa opieka

- Przyszłe mamy już od 31 tygodnia wymagają opieki, stałego monitorowania stanu dzieci, na miejscu w szpitalu. Tak też było i w tym razem – mówi dr n. med. Dariusz Kowalczyk, z-ca ordynatora Oddziału Ginekologiczno–Położniczego. – W takich przypadkach poród standardowo odbywa się poprzez cesarskie cięcie. Wymaga jednak wcześniejszego przygotowania się personelu. Konsylium złożone z lekarzy ginekologów oraz neonatologów ustala strategię postępowania, aby poród był bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dzieci. Przy porodzie trojaczków uczestniczyło 2 lekarzy ginekologów oraz 6 lekarzy neonatologów – dodaje. 


Od 2000 roku w opolskim centrum ginekologii zanotowano 16 porodów trojaczków. Dwa ostatnie takie rozwiązania miały miejsce w 2016 roku.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Jak rozwijają się trojaczki

Trojaczki mogą być identyczne, mogą być dwujajowe lub pochodzić od trzech komórek jajowych. Ten ostatni przypadek ma miejsce, gdy każda z komórek jajowych zostanie zapłodniona przez inny plemnik. Trojaczki mogą też powstać, gdy jedno zapłodnione jajeczko podzieli się na dwa identyczne zarodki ("bliźnięta"), a drugie jajeczko zostanie zapłodnione oddzielnie.
  [content:2_1146,0_20813,0_21705,0_14196:CMNews]
źródło: radio.opole.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy