GRY
 
 

"W Paryżu dzieci nie grymaszą" - Czytaj recenzję książki!

Dlaczego dziecko Ani, Julki czy Zosi przesypia całe noce, a moje nie? Skąd biorą się niejadki? Czy istnieją dzieci grzecznie siedzące w restauracji?

książka, poradnik dla mam, W Paryżu dzieci nie grymaszą
fot. materiały prasowe
Jeżeli choć raz zadałaś sobie któreś z tych pytań, książkę „W Paryżu dzieci nie grymaszą” wpisz na listę obowiązkowych lektur wakacyjnych.

Autorka Pamela Druckerman w swojej reportersko - poradnikowej opowieści odkrywa tajniki wychowania dzieci idealnych. Ta amerykańska dziennikarka staje w obliczu wychowania swojego potomstwa w zupełnie innych, nieznanych dla niej realiach francuskiego ładu i porządku. Druckerman podąża labiryntem macierzyństwa, przez który przeprowadzają ją francuskie matki, przedszkolanki, lekarze.

To nie jest wyłącznie poradnik! W pewien sposób książka ta jest pamiętnikiem, w którym autorka zapisuje swoje spostrzeżenia, ale również uczucia i emocje towarzyszące kolejnym etapom wychowywania swojej córeczki Bean. Pozwala czytelnikowi śledzić swoje macierzyństwo i wyciągać z niego konstruktywne wnioski.

Autorka przeciwstawia amerykańskiemu bezstresowemu wychowaniu francuski styl, w którym to dzieci śpią smacznie, jedzą z apetytem, potrafią być cierpliwe i spokojne, a ich rodzice są zrelaksowani.

„(...) amerykańskie dzieci nie mają wytyczonych jasnych granic, rodzicom brakuje autorytetu i wszystko jest dozwolone. Takie zachowanie było antytezą francuskiego ideału, czyli cadre – ramy. Cadre oznacza, że dzieci mają bardzo jasno wytyczone granice zachowania, a rodzice ściśle pilnują ich przestrzegania. W obrębie tych granic dzieci otrzymują jednak mnóstwo swobody. "

Obie metody opisane są w sposób przerysowany. Idealizowanie Francuzek bywa momentami męczące. Metody, które stosują Paryżanki, znane są od dawna w Polsce i nie stanowią dla mnie takiego odkrycia, jak dla Druckerman. Rozumiem jednak, że wyolbrzymianie i uogólnianie pewnych cech ma na celu podkreślenie ich wagi. Na szczęście opisy wnikliwe i prowokujące przeplatają się z zabawnymi i fascynującymi.

 
Niezależnie, czy jest to styl amerykański, czy francuski, autorka w humorystyczny, acz dosadny sposób wytyka nam błędy wychowawcze i (co ważne) pokazuje, jak im zapobiec. Nie pozostawia czytelnika z bezwartościową krytyką, lecz przedstawia praktyczne i potwierdzone badaniami metody na budowanie harmonijnej relacji między rodzicami a dziećmi.

Książka jest cenną lekcją dla młodych rodziców, którzy dzięki niej mogą świadomie wybierać styl, sposób, w jaki chcą wychowywać swoje dzieci.

Jeśli chcesz dowidzieć się, jak wychowując dziecko być odprężoną i elegancką mamą, przeczytaj książkę Pameli Druckerman, niezależnie, z której części świata jesteś.

Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.
Doładuj
Przeładuj