Kobieta w ciąży w samochodzie
fot. © Rafael Ben-Ari - Fotolia.com

Ciąża i urlop – lepiej podróżować samolotem, pociągiem czy samochodem?

Podróże podczas ciąży traktuje się jako rzecz normalną. Jednak ważne, abyś wiedziała, jakie mogą wystąpić problemy podczas wyjazdu samolotem, pociągiem lub samochodem w poszczególnych trymestrach ciąży.
Katarzyna Imiołek
Kobieta w ciąży w samochodzie
fot. © Rafael Ben-Ari - Fotolia.com

Według ekspertów, najbezpieczniejszy okres na podróż w ciąży to drugi trymestr. W pierwszym trymestrze długi wyjazd to duży wysiłek fizyczny i emocjonalny, dlatego lepiej odpuścić sobie podróże w pierwszym trymestrze ciąży.
W drugim trymestrze za to przyszła mama czuje się już dobrze i ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu jest niewielkie. Może wtedy też bez przeszkód z brzuszkiem prowadzić auto.
Natomiast w trzecim trymestrze pojawia się ryzyko nadciśnienia czy fałszywego przedwczesnego porodu. Zwykle lekarze nie pozwalają ciężarnym latać samolotem, począwszy od 32. tygodnia ciąży, a całkowicie zakazują tak podróżować w trakcie ostatnich czterech tygodni – chyba że to naprawdę niezbędne.
 

Adapter do pasów bezpieczeństwa BeSafe to odpowiednia ochrona matki i jej nienarodzonego dziecka a także większy komfort jazdy samochodem.
ZOBACZ

Dokąd jeździć w ciąży na urlop

Dla większości zdrowych kobiet cel podróży w ciąży nie stanowi problemu. Warto jednak unikać ryzykownych zajęć (np. nurkowania), nie wyjeżdżać w miejsca, gdzie dostęp do lekarza jest trudny lub gdzie występuje malaria. Poza tym odradza się wyjazdy w miejsca położone wysoko nad poziomem morza, tam, gdzie przed przyjazdem trzeba się zaszczepić żywą szczepionką lub gdzie jest zagrożenie chorobami roznoszonymi przez insekty.

Jeśli istnieje obowiązek szczepienia, bądź szczególnie ostrożna, gdyż kobiet w ciąży nie wolno szczepić na:
  • tyfus,
  • polio,
  • żółtą febrę,
  • świnkę
  • różyczkę
  • malarię, która jest bardzo niebezpieczna dla kobiety i jej dziecka, zwłaszcza jeśli to pierwsza ciąża. W takim przypadku środki ostrożności muszą być szczególne: musisz się pilnie wystrzegać komarów i zażywać lekarstwa antymalaryczne.
Zobacz także: 7 najważniejszych pytań o podróżowanie w ciąży

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy