mama, niania, niemowlę, czytać
fot. Panthermedia

Jak poznasz, że trafiłaś na odpowiednią nianię dla malucha?

Kończy ci się urlop macierzyński i wkrótce będziesz musiała wrócić do pracy. Zastanawiasz się, kto przez te osiem godzin zaopiekuje się twoim maleństwem? Jest kilka rozwiązań. Wybór jednego z nich należy do ciebie.
Katarzyna Imiołek
mama, niania, niemowlę, czytać
fot. Panthermedia
Już zdecydowałaś, że wracasz do pracy. Teraz pozostaje jeszcze decyzja, komu powierzysz swój największy skarb podczas twojej nieobecności. Zatrudnienie niani to twardy orzech do zgryzienia. Przed tobą trudny wybór opiekunki, która zaopiekuje się dzieckiem. Tylko jak znaleźć taką nianię, do której będziesz miała zaufanie? Istnieje kilka możliwości. Zobacz jakich.


Zobacz, jak wychować szczęśliwe dziecko w duchu duńskiego hygge

Cechy idealnej niani dla dziecka

Musisz się zastanowić nad tym, jakiej osoby szukasz.

• WIEK. Na początek, określ wiek idealnej kandydatki; czy ma to być osoba starsza czy młodsza, np. studentka pedagogiki lub innego pokrewnego kierunku. Pamiętaj jednak o tym, że wiek często idzie w parze z doświadczeniem (choć i metody wychowawcze z czasem się zmieniają). Jeśli zdecydujesz się na starszą, doświadczoną osobę, nie zawsze jej sposoby wychowania dziecka muszą odpowiadać tobie. Tutaj należy wziąć pod uwagę również kondycję fizyczną potencjalnej kandydatki, czy wystarczy jej sił na bieganie cały dzień za twoim ruchliwym szkrabem i wymyślanie nowych zabaw. W tej sytuacji osoby młodsze mają pewną przewagę (choć nie jest to regułą!).

• OBOWIĄZKI. Musisz się zastanowić nad tym, co będzie należało do obowiązków niani. Czy będzie to tylko opieka nad dzieckiem, czy jeszcze dodatkowo sprzątanie, pranie, prasowanie czy gotowanie dla dziecka (a być może i całej rodziny?). Pamiętaj jednak, że jeśli w grę wchodzą dodatkowe obowiązki, siłą rzeczy taka osoba ma mniej czasu na to, by zająć się dzieckiem.

• NAŁOGI. Kolejnym ważnym punktem przy wyborze niani jest to, czy kandydatka ubiegająca się o pracę posiada jakieś nałogi, np. palenie papierosów. Jeśli jest to osoba paląca (a u was w domu nikt nie pali) nie wierz temu, że podczas opieki nad dzieckiem zapomni o swoim nałogu. Nawet jeśli wyjdzie na chwilę na balkon na papierosa, dziecko pozostanie przez ten krótki czas bez opieki (zimą może nawet przeziębić dziecko!).

• POPRAWNA WYMOWA. Dziecko już od wieku niemowlęcego uczy się języka, dlatego tak ważne jest, by ten język był poprawny pod każdym względem. Nawet jeśli zatrudniając nianię innej narodowości zdecydowałaś się na tzw. "wychowanie dwujęzyczne", dobrze byłoby, gdybyś znała język swojej niani i dodatkowo, oprócz posługiwania się językiem ojczystym, "ćwiczyła" go z dzieckiem. Oprócz czystości języka, warunkiem koniecznym jest nie używanie wulgaryzmów - jeśli taka osoba nie potrafi się pohamować w obecności dziecka, już na stracie powinna być skreślona z listy kandydatek.

• HIGIENA OSOBISTA. Zachowanie higieny osobistej i czystości da się zaobserwować już na pierwszym spotkaniu. Nieświeżego ubrania czy brudu za paznokciami nie da się niczym usprawiedliwić.


Redakcja poleca: Ta niania ma bardzo dużą wiedzę i doświadczenie, a i tak rodzice nie chcą jej zatrudnić. Dlaczego? [WIDEO]
Trudno się temu dziwić - niania wszystkowiedząca jest mało elastyczna, nie poczeka dłużej w pracy, jeżeli utkniesz w korku wracając do domu - przestrzega Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania". Zobacz film, z którego dowiesz się, czy mimo wszystko warto zatrudnić taką nianię.

Gdzie znaleźć nianię dla dziecka?

• RODZINA. Jeśli w opiece nad dzieckiem możesz liczyć na swoją rodzinę (mamę, babcię czy teściową), to jesteś w komfortowej sytuacji. Raz, że dziecko dobrze zna tą osobę, dwa - zaoszczędzisz pieniądze, trzy - wiesz, że zawsze jest pod ręką na każde twoje zawołanie (np. kiedy zechcesz wieczorem wyjść z mężem do kina). Ale jest jeden mały minus - może dojść do konfliktu w rodzinie, kiedy mama/teściowa będzie chciała wychowywać "po swojemu", a tobie nie do końca będzie to odpowiadało.

• ZNAJOMI. Możesz "rozpuścić wici" wśród znajomych, że poszukujesz opiekunki do dziecka. Być może jest ktoś, kto mógłby polecić ci osobę godną zaufania, która kiedyś opiekowała się jego dzieckiem. Pamiętaj jednak, że taka osoba, która była idealną nianią dla twoich znajomych nie zawsze musi odpowiadać twoim wymaganiom.

• AGENCJE OPIEKUNEK. Plusem tego sposobu jest to, że panie zatrudniane przez agencje posiadają referencje, a czasem dyplomy ukończenia szkoły pielęgniarskiej czy szkoły związanej z opieką nad małym dzieckiem. Decydując się na wynajęcie niani przez agencję, musisz zapłacić agencji jednorazową prowizję za pośrednictwo w kwocie 300-700 zł.

• OGŁOSZENIA. Możesz zamieścić swoje ogłoszenie w lokalnej gazecie lub rozwiesić kilka ogłoszeń na przystanku, u fryzjera, w sklepie czy przychodni w swojej okolicy. Być może zgłosi się osoba, która mieszka zaledwie tylko kilka kroków od ciebie, co niewątpliwie okaże się dużym plusem.
• INTERNET. To najszybszy, najprostszy i bezpłatny sposób na znalezienie niani. Istnieje kilka portali, jednak aby uniknąć stresu i rozczarowania warto skorzystać z tych sprawdzonych, np. www.niania.pl. Wystarczy, że założysz konto rodzica i dodasz ofertę pracy, a otrzymasz dziesiątki e-maili od zainteresowanych ofertą opiekunek. Aby wybrać najlepszą warto zapoznać się z profilem niani i dowiedzieć się, jakie ma wykształcenie, doświadczenie w opiece nad dziećmi, czym zajmuje się w wolnych chwilach. Rejestracja w serwisie jest bezpłatna, informacje o doświadczeniu i kwalifikacjach opiekunek, a także referencje od byłych pracodawców są dokładnie sprawdzane przez administratorów serwisu. Najlepiej jeśli dokładnie sprecyzujesz jakiej niani szukasz oraz co będzie należało do jej obowiązków. Zanim zdecydujesz się na zatrudnienie opiekunki, warto umówić się na rozmowę i osobiście poznać osobę, której powierzymy swój największy skarb.Pierwsze spotkanie dziecka z nianią

Dobrze byłoby gdybyś wcześniej przygotowała sobie pytania, które chcesz zadać swojej kandydatce na nianię (np. Dlaczego chce pracować w charakterze opiekunki? Co robić, gdy dziecko płacze? Czy karanie klapsami jest dozwolone? itp.). Bacznie obserwuj jej reakcje i zachowanie, czy jest cierpliwa, opanowana, serdeczna, uśmiechnięta. Ważna jest też pierwsza reakcja malca na opiekunkę. To, że malec rzuci się niani na szyję już na pierwszym spotkaniu graniczy z cudem, ale niania powinna umieć nawiązać kontakt z dzieckiem. To normalne, że na początku dziecko będzie onieśmielone jej obecnością, ale z czasem powinno się oswoić i coraz chętniej z nią przebywać.

Zobacz też: Dziecko w żłobku rozwija się lepiej niż w domu? 

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy