czworaczki ze Szczecina
fot. AdobeStock

Taka ciąża zdarza się raz na pół miliona

Pani Natalia i pan Mateusz już na badaniu USG przecierali ze zdumienia oczy. Oprócz wielkiego daru losu otrzymali też bardzo dużo pieniędzy. Jest takie jedno miejsce w Polsce, gdzie na każde dziecko otrzymasz 5 tysięcy złotych. Wystarczy spełnić jeden warunek.
Agnieszka Majchrzak
czworaczki ze Szczecina
fot. AdobeStock
Lekarze szacują, że raz na 500-600 tysięcy ciąż zdarza się poczwórna. Pani Natalia i pan Mateusz zostali rodzicami dwóch dziewczynek i dwóch chłopców. Na razie maleństwa potrzebują opieki lekarskiej, gdyż urodziły się jako wcześniaki, w wyniku cesarskiego cięcia.

Poczwórne szczęście

Dzieci przyszły na świat w czwartek, w jednym ze szpitali w Szczecinie – Zdroje. "Poród przebiegł zgodnie z planem. Dzieci mają się dobrze, chociaż to wcześniaki" - powiedział kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego dr n. med. Andrzej Niedzielski. Podkreślił, że "taka ciąża zdarza się raz na pół miliona".

Lekarze na razie bardzo ostrożnie wypowiadają się na temat dzieciaczków. Pod ich opieką jest także mama dzieci. "Biorąc pod uwagę, że poród jest porodem wcześniaczym, na razie jesteśmy ostrożni" – powiedział ordynator. Ale też podkreślił, że dzieci "są we w miarę dobrej kondycji". "Czekamy i obserwujemy je oraz mamę" – dodał dr n. med. Andrzej Niedzielski, który odbierał poród.

O tym, że jest to wydarzenie w Szczecinie niech świadczy także fakt, że były to pierwsze czworaczki w karierze zawodowej ordynatora tego szpitala. "Statystycznie przyjmuje się, że taki poród w populacji zdarza się raz na 500-600 tys. porodów" - powiedział dr Niedzielski. W maju tego roku w szpitalu Zdroje na świat przyszły trojaczki, było też 14 porodów bliźniaczych na około 1100 porodów, które do tej pory odbyły się w szpitalu w tym roku.

20 tys. złotych dla rodziców

Pani Natalia i pan Mateusz będą pierwszymi rodzicami, którzy skorzystają ze specjalnego świadczenia wprowadzonego przez władze Szczecina - "Bonu opiekuńczego: Wieloraczki". Przewiduje on wypłatę pieniędzy rodzicom trójki i więcej dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Na każde dziecko przysługuje po 5 tys. złotych. Rodzice czworaczków otrzymają więc 20 tys. złotych. Wprowadzenie specjalnego bonu opiekuńczego szczecińscy radni miejscy uchwalili w miniony wtorek.

Świadczenie będzie wypłacane jednorazowo i niezależne od sytuacji materialnej rodziców. W Zachodniopomorskiem, przy oddziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, powstaje też wypożyczalnia sprzętu dla wieloraczków - według wstępnych planów, będą z niej mogli korzystać także rodzice wychowujący bliźnięta.

Mama szczecińskich czworaczków będzie mogła liczyć też na jeszcze jedną pomoc od państwa. Prawdopodobnie od przyszłego roku ruszy już zapowiedziany przez rząd program przyznawania gwarantowanych emerytur minimalnych dla mam z czwórką i więcej dzieci. Obecnie jest to 1029,80 zł brutto. Świadczenie mają uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały, ale za krótko (np. tylko 4-5 lat), aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej.

Czy uważacie, że także w innych częściach kraju samorządy powinny w podobny sposób wspierać ciąże mnogie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: gs24.pl, polsatnews.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy podoba ci się pomysł emerytur dla mam 4 dzieci? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów co myślą o zapowiedzi rządu, że mamy 4 i więcej dzieci będą otrzymywały emeryturę, niezależnie od tego, czy pracowały zawodowo, czy też nie. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy