kiedy do szkoły rodzenia
fot. Adobe Stock

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia i czy warto to zrobić

Do szkoły rodzenia najlepiej zapisać się wkrótce po 20 tygodniu ciąży. Samopoczucie kobiety przy zdrowej ciąży jest wtedy dobre i jest jeszcze sporo czasu na to, aby zdążyć nauczyć się ważnych umiejętności jeszcze przed porodem.
Tatiana Audycka-Szatrawska
kiedy do szkoły rodzenia
fot. Adobe Stock
Do szkoły rodzenia warto zacząć chodzić w drugim trymestrze ciąży i namówić na udział w zajęciach także partnera. Zdobywana tam wiedza i umiejętności przydają się w czasie porodu i podczas opieki nad noworodkiem, zwiększają pewność siebie przyszłych rodziców i zmniejszają ich strach przed porodem. Beata Szol, położna, która prowadzi szkołę rodzenia, mówi, że kobiety wiedzą, jak się rodzi, tylko trzeba im to... przypomnieć.

Spis treści:

Kiedy do szkoły rodzenia – optymalny czas

Do szkoły rodzenia najlepiej trafić po 20. tygodniu ciąży. Drugi trymestr to czas, kiedy przyszła mama czuje się najlepiej, a dziecko nie jest jeszcze zbyt duże, aby przeszkadzać w ćwiczeniach. Warto sprawdzić, ile trwa kurs w szkole rodzenia i tak zaplanować czas, aby zajęcia ukończyć nie później niż na 4 tygodnie przed porodem. To daje margines bezpieczeństwa, który pozwoli wziąć udział we wszystkich zajęciach nawet wtedy, jeśli dziecko postanowi przyjść na świat 2-3 tygodnie wcześniej. – Nie zawsze jest możliwość, aby w tym czasie rozpocząć zajęcia – tłumaczy położna. – Dlatego radzę, żeby zapisać się wtedy, kiedy ma się czas, ale najpóźniej jakieś pięć tygodni przed terminem porodu.

Zwykle kurs w szkole rodzenia trwa pięć tygodni. Spotkania odbywają się 1-3 razy w tygodniu, czasem w weekend, i trwają około półtorej godziny.

Szkoły rodzenia są publiczne i prywatne, najczęściej w miastach.
  • Jak szukać szkoły rodzenia? Najlepiej wpisać do przeglądarki internetowej „szkoła rodzenia” i nazwę miasta. Pokaże się lista szkół prywatnych i publicznych. Można też spytać w szpitalu, w którym planuje się poród, albo w każdym innym. Warto też przejrzeć fora internetowe albo spytać koleżanek, które chodziły do szkoły rodzenia. Powiedzą, która jest najlepsza.
  • Ile kosztuje szkoła rodzenia? Jedne są bezpłatne, w innych trzeba wpłacić drobną opłatę w wysokości 50–60 zł, za inne trzeba zapłacić od 200 do 500 zł (czasem nawet 1000 zł). Prywatne lekcje: od 30 do 100 zł.
  • Aby zapisać się do szkoły rodzenia i brać udział w ćwiczeniach, trzeba przedstawić zaświadczenie od lekarza. Jeśli ciąża nie pozwala na podejmowanie aktywności fizycznej, ale nie wymaga leżenia, przyszła mama nie będzie sama ćwiczyć, ale będzie mogła być obecna na wszystkich zajęciach, choć sama nie będzie wykonywać ćwiczeń fizycznych.

Program szkoły rodzenia

– Szkoła rodzenia pomaga przygotować się fizycznie i psychicznie do nowej roli, do odpowiedzialności za nowe życie – tłumaczy Beata Szol. – Uczy też cieszyć się z rodzicielstwa. Poza tym można w niej liczyć m.in. na zajęcia:
  • Psychologia ciąży – to lekcja dla obojga rodziców; tłumaczy m.in., dlaczego mama zdana jest na huśtawkę nastrojów
  • Ostatnie dni przed porodem – czyli jak zmienia się ciało ciężarnej, na jakie dolegliwości może się skarżyć
  • Przebieg porodu – z punktu widzenia matki i ojca; o tym, jak ważna jest rola osoby wspierającej, jak pomóc rodzącej w czasie porodu
  • Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające na piłkach i z innymi przyborami
  • Nauka relaksu – czyli jak uspokoić się w czasie porodu
  • Ćwiczenia oddechowe – nauka parcia, pozycje i techniki niwelujące lub zmniejszające ból porodowy.

– Chcemy, aby poród był dobrym doświadczeniem – mówi położna – A będzie taki, jeśli rodzice przygotują się na wszelkie ewentualności, przećwiczą i oddychanie, i parcie... Tłumaczymy też, że w czasie porodu tworzy się więź nie tylko między mamą i dzieckiem, ale też ojcem i dzieckiem oraz matką i ojcem. To ważne, bo to doświadczenie tworzy niesamowitą bliskość. Dlatego zachęcamy panów, by brali udział w porodzie, ale tylko wtedy, gdy są tego pewni! I jeśli kobieta tego chce.

Przebieg zajęć w szkole rodzenia

Nie bój się, że w szkole rodzenia czekają na ciebie ławki. Raczej krzesełka albo wygodne fotele-poduchy, albo materace. Oprócz teorii są zajęcia praktyczne. Dlatego ubieraj się swobodnie. Nie zapomnij o butach na zmianę! W grupie jest od siedmiu do piętnastu osób (plus tatusiowie). Zajęcia prowadzą: położne, psychologowie, fizjoterapeuci, czasem lekarz. – Zachęcamy do zadawania pytań oraz dzielenia się swoimi wątpliwościami – mówi położna. – Udzielają się mamy, ale też ojcowie, których deprymuje to, że nie mogą wziąć na siebie bólu związanego ze skurczami porodowymi. Dlatego uczymy ich... cierpliwości.

Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

W szkołach rodzenia najczęściej można nauczyć się też, jak pielęgnować niemowlaka, jak trzymać noworodka do odbicia i układać w łóżeczku, jak przystawiać go do piersi i zmieniać pieluszki. Czasami jednym z prowadzących zajęcia jest fizjoterapeuta, który podpowie, jakie ćwiczenia robić po porodzie oraz jak zajmować się dzieckiem na co dzień, aby stymulować jego prawidłowy rozwój. To naprawdę bardzo cenna wiedza! Dlatego przed zapisaniem się do szkoły warto sprawdzić, jaki program zajęć oferuje i wybrać tę, która zapewnia szeroki zakres tematyki zajęć teoretycznych i praktycznych.

Na zajęcia można przychodzić samemu, ale najlepiej z ojcem dziec­ka. Bo szkoła rodzenia jest dla obojga rodziców. Oboje wiele się nauczą, reakcji nie tylko swoich, ale też partnera. – Przychodzą przestraszeni – opowiada Beata Szol. – Mówią, że boją się porodu. Mija pięć tygodni, a oni nie mogą się doczekać narodzin dziecka...
Zrobiono badania, które potwierdziły, że kobiety, które przeszły kurs w szkole rodzenia, czują się pewniej. Nie obawiają się bólu, bo wiedzą, jak nad nim panować i lepiej współpracują z położną w czasie porodu.

Szkoły rodzenia w czasie pandemii

Z powodu pandemii koronawirusa, zmieniono zasady funkcjonowania szkół rodzenia. Teraz zajęcia muszą odbywać się w większych salach i z mniejszą liczbą uczestników, którzy muszą zachowywać dystans i nie powinni podawać sobie żadnych przedmiotów.

Część szkół przeniosła zajęcia teoretyczne do internetu – odbywają się webinary i wykłady online. Możesz skorzystać z naszej bezpłatnej szkoły rodzenia online Mamo, To Ja - zapraszamy! Taka internetowa szkoła rodzenia jest równie cenna jak osobiste uczestnictwo w zajęciach. Niektórzy rodzice w czasie pandemii decydują się też na indywidualne spotkania z trenerami, ale taka opcja jest dość droga (w Warszawie za każdą wizytę trzeba zapłacić ok. 200 zł).

Sprawdź:
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy