noworodek, szpital

W szpitalu – badania przesiewowe noworodka

Wbrew obiegowej opinii badania przesiewowe nowo narodzonego dziecka to nie tylko badanie słuchu wprowadzone dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. To również kontrola krwi, serduszka oraz stawów biodrowych. Oto jak wyglądają i czemu służą badania przesiewowe.
noworodek, szpital

1. Badanie krwi.

Pozwala na rozpoznanie rzadkich genetycznych chorób, które nie dają żadnych objawów w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka, ale nieleczone prowadzą do groźnych powikłań (np. upośledzenia umysłowego). Są to przede wszystkim:
  • mukowiscydoza – choroba genetyczna, której podłożem jest nadmierna lepkość wydzielin, co upośledza pracę m.in. układu oddechowego i pokarmowego; występuje u 1 na 2500 noworodków
  • hypotyreoza – czyli wrodzona niedoczynność tarczycy, występująca u 1 na 4000 noworodków
  • fenyloketonuria – choroba metaboliczna wywołana brakiem enzymu, który rozkłada aminokwas fenyloalaninę; występuje u jednego na 8000 noworodków.    
Aby zawczasu je wykryć, z piętki dziecka pobiera się krew na specjalną bibułę testową. Próbka jest wysyłana do laboratorium. Jeśli wszystko jest w porządku, procedura się kończy. Gdy któraś z chorób się potwierdzi, zostaniesz listownie poproszona o zgłoszenie się z dzieckiem do przychodzi specjalistycznej (dlatego tak ważne jest zostawienie w szpitalnych dokumentach adresu, pod którym będziesz mieszkać, a nie po prostu zameldowania). Jeśli wynik będzie niejednoznaczny, badanie trzeba będzie powtórzyć.
Redakcja poleca: Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]
Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.

2. Badanie słuchu.

Jedno, dwoje dzieci na tysiąc rodzi się z głębokim uszkodzeniem słuchu, a jedno, dwoje - z niedosłuchem mniejszego stopnia. Najważniejsze dla rozwoju mowy jest pierwsze pół roku życia. Jeśli maluch trafi wtedy pod opiekę specjalistów, którzy rozpoczną leczenie lub wyposażą go w aparat słuchowy, ma szansę na taki sam rozwój jak zdrowi rówieśnicy. Badanie polega na rejestracji tzw. otoemisji akustycznych, czyli odpowiedzi ucha środkowego na wysyłany bodziec dźwiękowy. Noworodkowi wkłada się do ucha cieniutką sondę. Wszystko trwa ok. minuty i jest całkowicie bezbolesne. Niepomyślny wynik czasem spowodowany jest zalegającą w uchu mazią płodową, dlatego zawsze jest powtarzany.

3. Badanie stawów biodrowych.

Jest to badanie USG, na które może skierować noworodka lekarz neonatolog podejrzewający dysplazję stawów biodrowych. To wada wrodzona polegająca na nieprawidłowym wykształceniu się torebki i panewki stawów biodrowych. Głowa kości udowej wypada z panewki. Przyczyn może być kilka: niedostateczna ilość płynu owodniowego, nieprawidłowe ułożenie płodu w trakcie ciąży, genetycznie wiotka torebka stawowa, itd. Noworodki z podejrzeniem dysplazji stawów biodrowych powinny przejść takie badanie w pierwszych czterech tygodniach życia. Pozostałe muszą być zbadane przez ortopedę w ciągu dwóch pierwszych miesięcy. Wcześniejsza konsultacja jest potrzebna, gdy rodzice wyczują przeskakiwanie w biodrze albo zauważą, że maluch bardziej zgina lub porusza tylko jedną nóżką.

4. Badanie serca – pulsoksymetria.

Pozwala ono na szybkie wykrycie wad serca, które nie dają objawów, takich jak sinica lub duszność. Badanie trwa zaledwie kilka minut i polega na podłączeniu noworodka do pulsoksymetru – urządzenia, które mierzy przez skórę poziom nasycenia krwi tlenem. Na prawą rączkę dziecka zakłada się opaskę tego aparatu i po kilku minutach odczytuje wynik. Gdy jest nieprawidłowy, maluch dostaje skierowanie na dalsze badania.

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy