kobieta, szpital, ciąża, poród, brzuszek
fot. Panthermedia

Ciąża: gdy przyszła mama musi leżeć w szpitalu

Leżenie w szpitalu w ciąży to ogromny stres. Kobiety martwią się wówczas nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o dziecko. O tym, co przeżywa przyszła mama, kiedy trafia do szpitala, pisze dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholog.
Katarzyna Imiołek
kobieta, szpital, ciąża, poród, brzuszek
fot. Panthermedia
Hospitalizacja, czyli pobyt w szpitalu, jest źródłem stresu w każdej sytuacji, nie tylko w ciąży – to choroba, interwencja medyczna, izolacja od najbliższych, kontakt z osobami w złym stanie zdrowia... Gdy do szpitala trafia kobieta w ciąży, ponieważ ciąża jest zagrożona – martwi się nie tylko o siebie, ale dodatkowo, zwykle najsilniej, o dziecko.

Nie bój się pytać położne i lekarzy

Mamy nierzadko boją się leżenia w szpitalu w ciąży i leczenia, czasem wręcz się na nie nie godzą, zwłaszcza gdy nie rozumieją dobrze jego zasad. Niepewność i związane z nią emocje nie są przyjemne ani korzystne. Warto więc pytać personel szpitala i prosić o wyjaśnienie każdej najmniejszej wątpliwości.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Rozłąka z mamą zbliży dzieci do taty

Gdy do szpitala trafia kobieta, która ma już dzieci, na jej samopoczucie wpływ ma też i to, jak jej zdaniem pobyt w szpitalu wpływa na starsze pociechy. Niektóre mamy mogą nawet czuć, że dokonują wyboru pomiędzy dobrem starszych a dobrem nienarodzonego. Taka sytuacja może być szczególnie trudna dla kobiet, które wyolbrzymiają negatywne skutki braku kontaktu z mamą lub niewłaściwie oceniają predyspozycje swego partnera do opieki nad dziećmi. Wszyscy tęsknią za „mamą w szpitalu” i odczuwają jej brak. Ale jej nieobecność może być także okazją do większego niż dotąd zaangażowania mężczyzny w opiekę nad dziećmi, a nawet umocnienia więzi taty z maluchami.

Myśl pozytywnie – stres pogłębia frustrację

Hospitalizacja w czasie ciąży jest też źródłem sprzeczności, która dotyczy uczuć i oceny pobytu w szpitalu. Przeplatają się tu bowiem lęk i poczucie zagrożenia z nadzieją i pewnością, że ciąża zakończy się pomyślnie. Każda mama marzy, by przetrwać ten okres i bezpiecznie doczekać porodu. Rozłąka z najbliższymi prowadzi do poczucia osamotnienia, z drugiej zaś strony intensyfikuje zainteresowanie sprawami rodziny i zwiększa poczucie więzi. Chęć jak najszybszego opuszczenia szpitala i powrotu do domu przeplata się z nadzieją na przedłużenie hospitalizacji, by zmniejszyć zagrożenie i zapewnić dziecku jak najlepsze warunki rozwoju.

Z tych sprzecznych tendencji kobiety dobrze zdają sobie sprawę. Podkreślają trudności związane z uporządkowaniem kłębiących się w głowie myśli oraz to, jak wpływają one na emocjonalne napięcie. Trzeba z nimi o tym rozmawiać i je wspierać.

dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholog

Jakie objawy w ciąży powinny cię zaniepokoić?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy