Wcześniak urodzony w 22 tygodniu ciąży w Szczecinie
fot. AdobeStock

Szczecińscy lekarze uratowali wcześniaka urodzonego w 22 tygodniu!

Dziewczynka przyszła na świat ze skrajnie niską masą urodzeniową. Miała niewielkie szanse na przeżycie. Tymczasem na kilka dni opuści szpital i wróci do domu z rodzicami.
Milena Oszczepalińska
Wcześniak urodzony w 22 tygodniu ciąży w Szczecinie
fot. AdobeStock
Szczecińscy neonatolodzy z Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „ZDROJE” uratowali wcześniaka, który przyszedł na świat w 22 tygodniu ciąży. Dziecko miało niewielkie szanse na przeżycie, a jednak się udało. Maleńka Lilianka już wkrótce zostanie wypisana ze szpitala.

Skrajnie niska masa urodzeniowa

Lilianka urodziła się 13 lutego, ważąc zaledwie 450 g i mierząc 27 cm długości. Natychmiast po porodzie została przewieziona specjalistyczną karetką neonatologiczną szpitala „Zdroje” na Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka przy ul. Mącznej. Tam pod czujnym okiem specjalistów rosła i nabierała sił. Nie od razu było oczywiste, że dziewczynka przeżyje. Magdalena Knop, rzecznik prasowy szpitala przyznała, że 22 tydzień ciąży: „To wiek ciążowy określany jako poza granicami możliwości przeżycia”. Na szczęście jednak Lilianka okazała się bardzo waleczna. Obecnie, po czterech miesiącach hospitalizacji, waży już 3,3 kg i ma 49 cm długości, a zgodnie z wiekiem ciążowym w ciągu najbliższych powinna pojawić się na świecie dopiero w ciągu najbliższych 2-4 tygodni.
Redakcja poleca: Wcześniak może być geniuszem: jak Einstein – film
Einstein, Newton, Churchill, Napoleon Bonaparte - wszyscy oni byli wcześniakami. Wcześniaki często dlatego rodzą się wcześniej niż dzieci urodzone o czasie, bo mają więcej do zaoferowania światu niż dzieci urodzone o czasie - mówi prof. Ryszard Lauterbach.

Lekarze niestrudzenie walczyli o jej życie

Magdalena Knop poinformowała, że „zgodnie z rekomendacjami dotyczącymi postępowania z matką oraz noworodkiem urodzonym na granicy możliwości przeżycia, opracowanymi przez Zespół ds. Rekomendacji Etycznych w Perinatologii, opieka nad noworodkami urodzonymi przed 23. tygodniem ciąży powinna być ograniczona do działań paliatywnych”. Taki wcześniak ma naprawdę nikłe szanse na przeżycie, więc zaleca się, by jedynie uśmierzać mu ból. Medycyna paliatywna nie ma na celu wyleczenie chorego, a jedynie spowodowanie, by okres choroby przeszedł u niego możliwie łagodnie. 

Szczecińscy lekarze nie poddali się jednak tak łatwo. „Dzięki fachowej, troskliwej opiece zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w „Zdrojach” oraz doskonałemu zapleczu sprzętowemu Lilianna już w najbliższych dniach będzie mogła opuścić szpital” – dodała rzeczniczka prasowa szpitala. Stan dziewczynki jest dobry. Według neonatologów, neurologów i okulistów, którzy się nią zajmowali, dziewczynka ma szansę na dalszy zdrowy rozwój.

Lilianna jest najmłodszym i najmniejszym pacjentem w historii szpitala „Zdroje”. W ubiegłym roku w innej szczecińskiej placówce w 25 tygodniu ciąży na świat przyszedł wcześniak z masą urodzeniową ok. 400 gramów.

Źródło: wszczecinie.pl [content:0_26695,0_25785,8_1649,8_1602:ECVideo]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy