Rzecznik MZ powiedział, gdzie nie trzeba nosić maseczek ochronnych
fot. AdobeStock

W tych miejscach NIE MUSISZ nosić maseczki (nie tylko w lesie!)

Zgodnie z zarządzeniem rządu od soboty, 10 października, cały kraj objęty jest żółtą strefą, co oznacza m.in. obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nie wszędzie jednak trzeba to robić. Rzecznik MZ oznajmił, gdzie możemy udać się bez maseczek.
Milena Oszczepalińska
Rzecznik MZ powiedział, gdzie nie trzeba nosić maseczek ochronnych
fot. AdobeStock
Do niedawna obowiązek zasłaniania nosa i ust obowiązywał jedynie w zamkniętych pomieszczeniach w przestrzeni publicznej, w tym w marketach czy komunikacji miejskiej. Pod wpływem rosnącej liczby przypadków zakażenia koronawirusem obowiązek ten został rozszerzony również na przestrzenie otwarte, ale tylko w strefie żółtej i czerwonej. Od soboty żółtą strefą objęta została cała Polska, co oznacza, że teraz trzeba nosić maseczki w przestrzeniu publicznej nawet na świeżym powietrzu. Jednak nie wszędzie. Istnieją miejsca, w których można poruszać się bez maseczek.

Gdzie nie trzeba nosić maseczki w przestrzeni publicznej?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odniósł się do kwestii nurtującej wielu Polaków. Stwierdził, że „maseczki nie obowiązują w przestrzeni leśnej, parkach, zieleńcach i podczas uprawiania sportu”.

W pozostałych miejscach w przestrzeni publicznej istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust. Zwolnione z niego są jedynie osoby, które mają odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. Niestosowanie się do nakazu może skutkować karą finansową w wysokości do 500 zł.

Źródło: radiozet.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy