
Już się obudziły! W tym roku czeka nas prawdziwa inwazja kleszczy
Wiosenny spacer
Kleszcze najczęściej można spotkać w lasach czy na łąkach. Jednak mieszczuchy powinny także uważać, pajęczaków tych nie brakuje również w parkach czy na miejskich trawnikach. Wbrew wielu obiegowym opiniom, kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na przechodzących żywicieli. Przesiadują na spodniej stronie liści głównie na ich końcach lub na gałęziach w pobliżu ścieżek. Dopiero początek kwietnia a problem jest już ogromy. Obrazowo pokazuje to zdjęcie wrzucone do sieci przez jedną z klinik weterynaryjnych w Warszawie miesiąc temu. "To nie świeżo ugotowany bób tylko kleszcze wyjęte z dosłownie kilku psich pacjentów" - można przeczytać pod zdjęciem.Zobacz także: Uwaga, kleszcze! Tych miejsc unikaj podczas spaceru z dzieckiem!
Dlaczego należy uważać?
O kleszcza nietrudno, a to maleństwo może być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia naszego i naszych bliskich. Wszystkie ze znanych nam gatunków kleszczy ( ok. 900) pasożytują na kręgowcach i przenoszą groźne choroby. Pajęczaki te powodują choćby boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, a te nieleczone mogą doprowadzić do poważnych problemy neurologicznych.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:
Zobacz także: Tak wygląda rumień po ukąszeniu kleszcza [ZDJĘCIA]
Jak chronić się przed kleszczami?
- Wybierając się w miejsca zagrożone kleszczami, w miarę możliwości ubierajcie się w bluzki z długim rękawem, spodnie z nogawkami, zakładajcie zakryte obuwie i nakrycie głowy.
- Warto też stosować środki odstraszające (stosuje się je na ubranie).
- Po każdym spacerze szczególną uwagę zwróć na zgięcia stawowe, głowę, nogi, ręce, pachwiny.
- Jeśli znajdziesz wbitego w skórę kleszcza, należy szybko go usunąć.
- Możesz też zachować kleszcza i oddać go do badania, aby upewnić się, czy nie był nosicielem bakterii powodujących boreliozę.
Zobacz także: