Sezon na kleszcze
fot. AdobeStock

Już się obudziły! W tym roku czeka nas prawdziwa inwazja kleszczy

Pogoda za oknem nas rozpieszcza, ale niestety jest również idealna dla kleszczy. Często obawiamy się tych pajęczaków latem idąc do lasu, tymczasem zaczynają polować już wczesną wiosną i uwielbiają miejskie parki.
Dominika Bielas
Sezon na kleszcze
fot. AdobeStock
Warto wiedzieć, że te pajęczaki w rzeczywistości budzą się do życia już marcu. Ich pojawieniu się sprzyja wyższa temperatura i wilgoć. Wystarczy, że przez kilka dni termometr wskazuje powyżej 7-10 stopni Celsjusza i kleszcze "zaczynają polować". Niestety jest ich coraz więcej ze względu ocieplenie klimatu i zbyt wysokie temperatury zimą. Problemem jest także to, że pojawiają się w miejscach, w których moglibyśmy się ich nie spodziewać. Stworzenia te nie mają naturalnych wrogów, a w poszukiwaniu pożywienia wkroczyły także do miast. Sama się o tym przekonałam boleśnie, gdy znalazłam takiego pajęczaka u mojego dziecka. Nawet sąsiadka w sędziwym wieku nie pamięta, by w tej okolicy były kleszcze, a mieszka tam od dziecka. 

Wiosenny spacer

Kleszcze najczęściej można spotkać w lasach czy na łąkach. Jednak mieszczuchy powinny także uważać, pajęczaków tych nie brakuje również w parkach czy na miejskich trawnikach. Wbrew wielu obiegowym opiniom, kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na przechodzących żywicieli. Przesiadują na spodniej stronie liści głównie na ich końcach lub na gałęziach w pobliżu ścieżek. Dopiero początek kwietnia a problem jest już ogromy. Obrazowo pokazuje to zdjęcie wrzucone do sieci przez jedną z klinik weterynaryjnych w Warszawie miesiąc temu. "To nie świeżo ugotowany bób tylko kleszcze wyjęte z dosłownie kilku psich pacjentów" - można przeczytać pod zdjęciem.


Zobacz także: Uwaga, kleszcze! Tych miejsc unikaj podczas spaceru z dzieckiem!
Redakcja poleca: Rośliny odstraszające kleszcze. Co zasadzić w przydomowym ogródku?
Rośliny odstraszające kleszcze są nie tylko pożyteczne, lecz także wiele z nich pięknie wygląda (np. kocimiętka, clematis czy chryzantema). Nie powinno ich zabraknąć zwłaszcza w wilgotnych i zacienionych ogrodach, w których kleszcze lubią się pojawiać.

Dlaczego należy uważać?

O kleszcza nietrudno, a to maleństwo może być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia naszego i naszych bliskich. Wszystkie ze znanych nam gatunków kleszczy ( ok. 900) pasożytują na kręgowcach i przenoszą groźne choroby. Pajęczaki te powodują choćby boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, a te nieleczone mogą doprowadzić do poważnych problemy neurologicznych. 

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:Zobacz także: Tak wygląda rumień po ukąszeniu kleszcza [ZDJĘCIA]

Jak chronić się przed kleszczami?

  • Wybierając się w miejsca zagrożone kleszczami, w miarę możliwości ubierajcie się w bluzki z długim rękawem, spodnie z nogawkami, zakładajcie zakryte obuwie i nakrycie głowy.
  • Warto też stosować środki odstraszające (stosuje się je na ubranie).
  • Po każdym spacerze szczególną uwagę zwróć na zgięcia stawowe, głowę, nogi, ręce, pachwiny.
  • Jeśli znajdziesz wbitego w skórę kleszcza, należy szybko go usunąć. 
  • Możesz też zachować kleszcza i oddać go do badania, aby upewnić się, czy nie był nosicielem bakterii powodujących boreliozę.
Spotkaliście już w tym roku kleszcze? Napiszcie w komentarzach. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy