odra krztusiec szczepienia
fot. AdobeStock

Choroby zakaźne w natarciu: rośnie liczba dzieci chorujących na krztusiec i odrę!

Nasze dzieci chorują na krztusiec i odrę, bardzo zaraźliwe choroby. Warszawa rozpoczęła walkę z ruchem antyszczepionkowców.
Agnieszka Majchrzak
odra krztusiec szczepienia
fot. AdobeStock
Liczby nie kłamią, wzrasta liczba dzieci chorujących na odrę i krztusiec, poważne choroby zakaźne. Lekarze alarmują, że to skutek kampanii antyszczepionkowej, w efekcie czego coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci. A to jedyny sposób, aby je uchronić przed poważnymi chorobami!

W Warszawie kilkaset dzieci chorych na krztusiec

Krztusiec i odra wróciły! I to bardzo niedobra wiadomość. W 2010 roku w Warszawie na krztusiec zachorowało 59 dzieci, ale w 2016 roku takich przypadków było już 359. W stolicy odnotowano także 3 zachorowania na odrę. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska jest na liście krajów, gdzie stale przybywa liczba zachorowań na odrę. W 2010 roku było 13 takich przypadków, zaś od lutego 2016 roku do stycznia 2017 roku stwierdzono ponad 140 zachorowań.

W tej sprawie nie można bezczynnie czekać! Dlatego stołeczny ratusz wziął sprawę w swoje ręce i ruszył z kampanią promującą szczepienia i informującą o zagrożeniach wynikających z ich lekceważenia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podaje, że rok w rok rośnie liczba nieszczepionych dzieci. W 2012 roku było ich w Warszawie 432, a w 2017 roku - 2085.

Od 5 lutego w pojazdach komunikacji miejskiej i mediach społecznościowych, są umieszczane informacje o skutkach nieszczepienia dzieci. "Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym" – informują plakaty. Odra i krztusiec zostały na nich przedstawione jako postacie kobiety i mężczyzny, którzy wrócili z dalekiej podróży i już od progu wołają: Wróciłam - odra", "Wróciłem - krztusiec".
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.

"Lekarze powinni stanąć przeciw antyszczepionkowcom"

- O konieczności szczepień, mówimy od lat, ale problem ze świadomym ich unikaniem jest coraz większy – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent Warszawy. Przyznaje, że w stolicy ruch antyszczepionkowy prężnie działa, dlatego tym bardziej trzeba zwiększyć poziom edukacji i świadomości, jak nieodpowiedzialne jest lekceważenie zaleceń lekarzy w tej sprawie. - Przeciwko ruchom antyszczepionkowym powinni stanąć lekarze i pielęgniarki – podkreśla krajowy konsultant pediatrii prof. Teresa Jackowska – Tylko dzięki edukacji możemy merytorycznie walczyć z tym trendem.

W ramach programu zdrowotnego "Zdrowie, Mama i Ja" miasto od ponad 5 lat finansuje szczepienia przeciw pneumokokom wśród najmłodszych dzieci w wieku od 2 do 3 lat. Dzięki niemu zaszczepiono do tej pory 23 tys. 300 maluchów. Lekarze przypominają, że szczepieniom powinny podlegać nie tylko dzieci, ale także dorośli - dzięki temu nie są zagrożeniem dla tych osób, które szczepić się nie mogą np. dla zbyt małych niemowlaków. Krztusiec to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami kaszlu i przedłużającą się dusznością, wywoływana przez pałeczkę krztuśca (Bordetella pertussis). Dopóki nie wprowadzono na nią obowiązkowych szczepień, krztusiec był dość częstą chorobą, niejednokrotnie powodującą śmierć. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia liczba zachorowań na krztusiec utrzymuje się w naszym kraju na poziomie kilku tysięcy. Aby zapobiegać tej chorobie w Polsce stosuje się szczepienia szczepionkami skojarzonymi Di-Per-Te, które służą także do uodparniania przeciw błonicy i tężcowi.

Odra (łac. morbilli) to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego wywoływana przez należący do rodziny paramyksowirusów wirus odry. Do szerzenia się zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Odpowiada ona corocznie za ponad 40 milionów zakażeń i milion śmierci na całym świecie, (głównie w biednych krajach o słabo rozwiniętym systemie opieki zdrowotnej). Częstość występowania odry i śmiertelności na tę chorobę znacznie zmalała po wprowadzeniu szczepionek MMR.

Europa od kilku lat walczy z odrą. Najgorszy był 2013 rok, kiedy zanotowano 10 tys. przypadków. Lata 2014-2015 to ponad 4 tys. zachorowań (głównie w Niemczech). 2016 rok to ponad 1800 przypadków. Odra rozprzestrzenia się głównie we Włoszech, Rumunii, Indonezji, Ukrainie i Kongo.

A wy co sądzicie na ten temat? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy