GRY
 
 

Wada wzroku a ciąża

Masz wadę wzroku i spodziewasz się dziecka? Koniecznie to przeczytaj.

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, okulary

Czy ciąża i poród mogą pogłębić wadę wzroku? 

dr n. med. Maria Muzyka Woźniak, okulista i mikrochirurg z Ośrodka Okulistyki Klinicznej SPEKTRUM we Wrocławiu: Nie.  Ciąża ani poród nie pogłębiają wad wzroku.

Pogorszenie widzenia (nawet do 1 dioptrii), które przydarza się niektórym przyszłym mamom, jest związane ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w ich organizmie.   Ten przejściowy problem wynika zwiększonej elastyczności gałki ocznej. Mija najpóźniej po zakończeniu karmienia piersią i nie wymaga żadnej interwencji. 
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Zdarza się czasem, że po urodzeniu dziecka trzeba wymienić szkła na mocniejsze. Dlaczego?

Minusowa  wada wzroku może pogłębiać się do 26 roku życia,  bo właśnie tak długo rośnie gałka oczna. W przypadku kobiet w tym wieku szkła o większej mocy mogą być więc potrzebne niezależnie od tego, czy rodziły. 

Czy przyszła mama, która jest krótkowidzem, powinna być podczas ciąży pod opieką okulisty?

Tak. Jeśli jesteś krótkowidzem, zgłoś się do lekarza najpóźniej na początku trzeciego trymestru. To szczególnie  ważne, jeśli twoja wada jest duża (powyżej 6 dioptrii), jednak warto odwiedzić go niezależnie od tego jak mocne nosisz szkła.  
Skutkiem  krótkowzroczności mogą być obwodowe zmiany zwyrodnieniowe, które sprawiają, że siatkówka jet bardziej podatna na odwarstwienie.
Żeby sprawdzić jej stan, w 3 trymestrze  ciąży bada się dno oka
 

Czy w przypadku wady wzroku konieczne jest cesarskie cięcie?

Jeśli siatkówka jest w dobrym stanie,  bez obaw można rodzić siłami natury nawet przy dużej (np. - 8) wadzie wzroku.  
Jeśli jednak zmiany są, siatkówkę trzeba zabezpieczyć przed odwarstwieniem  przy pomocy lasera.
Okulista zaleca cesarskie cięcie tylko wówczas gdy zmiany zwyrodnieniowe siatkówki są bardzo poważne lub gdy na zabezpieczenie siatkówki jest już za późno (aby laseroterapia była skuteczna, należy ją wykonać minimum dwa tygodnie przed porodem). 
 

Ocena (1 ocena)

5.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj