kobieta, mama, ciąża, brzuszek, okulary

Wada wzroku a ciąża

Masz wadę wzroku i spodziewasz się dziecka? Koniecznie to przeczytaj.
Beata Turska
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, okulary

Czy ciąża i poród mogą pogłębić wadę wzroku? 

dr n. med. Maria Muzyka Woźniak, okulista i mikrochirurg z Ośrodka Okulistyki Klinicznej SPEKTRUM we Wrocławiu: Nie.  Ciąża ani poród nie pogłębiają wad wzroku.

Pogorszenie widzenia (nawet do 1 dioptrii), które przydarza się niektórym przyszłym mamom, jest związane ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w ich organizmie.   Ten przejściowy problem wynika zwiększonej elastyczności gałki ocznej. Mija najpóźniej po zakończeniu karmienia piersią i nie wymaga żadnej interwencji. 
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

Zdarza się czasem, że po urodzeniu dziecka trzeba wymienić szkła na mocniejsze. Dlaczego?

Minusowa  wada wzroku może pogłębiać się do 26 roku życia,  bo właśnie tak długo rośnie gałka oczna. W przypadku kobiet w tym wieku szkła o większej mocy mogą być więc potrzebne niezależnie od tego, czy rodziły. 

Czy przyszła mama, która jest krótkowidzem, powinna być podczas ciąży pod opieką okulisty?

Tak. Jeśli jesteś krótkowidzem, zgłoś się do lekarza najpóźniej na początku trzeciego trymestru. To szczególnie  ważne, jeśli twoja wada jest duża (powyżej 6 dioptrii), jednak warto odwiedzić go niezależnie od tego jak mocne nosisz szkła.  
Skutkiem  krótkowzroczności mogą być obwodowe zmiany zwyrodnieniowe, które sprawiają, że siatkówka jet bardziej podatna na odwarstwienie.
Żeby sprawdzić jej stan, w 3 trymestrze  ciąży bada się dno oka
 

Czy w przypadku wady wzroku konieczne jest cesarskie cięcie?

Jeśli siatkówka jest w dobrym stanie,  bez obaw można rodzić siłami natury nawet przy dużej (np. - 8) wadzie wzroku.  
Jeśli jednak zmiany są, siatkówkę trzeba zabezpieczyć przed odwarstwieniem  przy pomocy lasera.
Okulista zaleca cesarskie cięcie tylko wówczas gdy zmiany zwyrodnieniowe siatkówki są bardzo poważne lub gdy na zabezpieczenie siatkówki jest już za późno (aby laseroterapia była skuteczna, należy ją wykonać minimum dwa tygodnie przed porodem). 
 

Na czym polega laserowe zabiezpieczenie siatkówki przed odwarstwieniem?

Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Jest prosty, na ogół zupełnie bezbolesny i nie trzeba się do niego przygotowywać.
Trwa 5-10 minut i nie wymaga dłuższej rekonwalescencji, choć przez kilka godzin po nim widzenie może być trochę osłabione. 
 

Kto - poza krótkowidzami - powinien być podczas ciąży pod opieką okulisty? 

Pod kontrolą okulisty powinnaś być także wówczas, jeśli chorujesz na jaskrę.  Na czas ciąży  i karmienia trzeba odstawić leki obniżające ciśnienie w gałce ocznej. Choć są w kroplach do oczu, przenikają do organizmu mamy i mogłyby zagrozić dziecku. Zwykle można to zrobić bez obaw: podczas ciąży i karmienia piersią ciśnienie w oku obniża się samoistnie.  
Wybierz się do okulisty także wówczas, jeśli masz za sobą odwarstwienie siatkówki lub jakiekolwiek operacje oczu, np. laserową korekcję wady wzroku.
Kobiety chorujące na cukrzycę powinny odwiedzić okulistę pół roku przed planowaną ciązą, a potem, podczas ciąży,  regularnie, co 2-3 miesiące badać dno oka.

Czy nagłe pogorszenie widzenia, mroczki przed oczami albo podwójny obraz są niepokojące?

Tak.  Mogą  być objawami bardzo niebezpiecznej gestozy (zatrucia ciążowego). Inne objawy tej choroby to : podwyższone ciśnienei krwi, obecność białka w moczu, obrzęki nóg.  Trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza.

Dlaczego odkąd jestem w ciąży mam problem z soczewkami kontaktowymi? 

Oczy zaczynają piec i łzawić, tak, jakby pod powiekami pojawił się piasek? Dzieje się tak m.in. dlatego, że pod wpływem zmian hormonalnych oczy łatwiej wysychają.  Czasem wystarcza nawilżanie oczu przy pomocy   „sztucznych łez”  bez dodatku konserwantów.   Jeśli to nie pomaga,  na czas ciąży przeproś się z okularami. 
 

Czy mogę rodzić w soczewkach kontaktowych? 

Nie. Choć nie ma bzwzględnych przeciwwskazań do porodu w szkłach kontaktowych, jest to jednak ciało obce. Gdyby coś poszło nie tak (i np. trzeba by było zrobić cesarskie cięcie) soczewki mogłyby stwarzać dodatkowe problemy. 
 

Czy podczas ciąży można wykonać  laserową  korekcję wady wzroku? 

Nie. Po zabiegu trzeba  zakraplać oczy lekiem zawierającym sterydy, które mogłyby zaszkodzić maluchowi. Jego składniki przenikają także do pokarmu, dlatego na zabieg trzeba się umówić dopiero po zakończeniu karmienia dziecka piersią. 
 

 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy