Wady anatomiczne a ciąża

Większości z nas kłopoty z zajściem w ciążę kojarzą się ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Niestety, w niektórych przypadkach przyczyną problemów jest wadliwa budowa narządów rodnych.
Joanna Karwat
Zapalenie przydatków można szybko wyleczyć
fot. Panthermedia

Takich schorzeń jak np. brak wykształcenia macicy czy jednego jajowodu lub jajnika nie da się wyleczyć terapią hormonalną. Z reguły takie wady rozwojowe narządów rodnych wykrywa się u kobiety, gdy zanikają u niej miesiączki lub występują kłopoty z zajściem w ciążę.

Diagnozowanie wad rozwojowych narządów rodnych

Najpierw trzeba wnikliwie zdiagnozować, do jakiego stopnia narządy wewnętrzne się nie rozwinęły – wada może być mniej lub bardziej poważna. U niektórych kobiet wada może dotyczyć tylko jednego jajnika lub jajowodu, drugi pozostaje zdrowy.
By to stwierdzić należy wykonać histerosalpingografię (HSG), czyli badanie oceniające stan jamy macicy i jajowodów. To badanie radiologiczne z wykorzystaniem środka kontrastowego, który podaje się specjalną strzykawką, np. do jamy macicy. Lekarz może też dodatkowo wykonać laparoskopię.

Dopiero wyniki badań pozwolą ocenić, jak funkcjonuje narząd rodny, a lekarz będzie mógł zaplanować dalsze leczenie. Ginekolog oceni też, czy przebyte infekcje intymne nie pozostawiły zrostów, które mogą utrudniać zajście w ciążę.

Konsultacja: ginekolog-położnik lek. med. Ewa Paszkiewicz, Klinika Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA

Poznaj 7 rzeczy, które trzeba zrobić przed zajściem w ciążę


Redakcja poleca: Atoperal najlepszy do suchej skóry dziecka? Sprawdziłam! [TEST REDAKCJI]
Dużo słyszałam, że Atoperal jest hitem wśród preparatów do skóry suchej i atopowej, że ma świetne składy. Postanowiłam to sprawdzić. Przetestowałam go na skórze mojego synka i... własnej. Zobacz wyniki tego egzaminu!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne