GRY
 
 

Problemy z mówieniem

Maluszek skończył rok i nie mówi? A jak mówi, to po swojemu, przekręca wyrazy? Kiedy konieczna będzie konsultacja u specjalisty?

maluch, mama, rozmowa
Czekasz z utęsknieniem, by wreszcie smyk zaczął mówić. Tymczasem on mówi niewyraźnie, przekręca wyrazy... Martwisz się więc, czy jego mowa rozwija się prawidłowo. Rozwiejemy twoje wątpliwości.

Słowa na opak
Dzieci często przekręcają wyrazy. Niekiedy wychodzą z tego bardzo zabawne kombinacje. Nie wiadomo jednak, czy w takiej chwili poprawiać malca i prosić, by powtórzył słowo, czy lepiej pomyłkę zignorować.
Rada: Dziecko mówi „muka” zamiast „mucha”, „molot” zamiast „samolot”? To typowe dla dzieci. Maluch jeszcze zdąży nauczyć się mówić jak należy. Nieustannie poprawiany mógłby stracić ochotę na rozmowy. Lepiej powiedzieć po prostu:  „Tak, masz rację, kochanie, to jest mucha/samolot”.

Na bakier z gramatyką
Co zrobić, gdy dziecko mówi ale z mnóstwem błędów gramatycznych?
Rada: Małe dziecko zaczyna rozumieć reguły gramatyczne, ale stosuje je na swój sposób. Skoro mówi się: „Wypiłem soczek”, to dlaczego nie powiedzieć: „Wyśpiłem się”. Malec przez cały czas doskonali umiejętności mówienia, ale rodzic musi mu w tym pomagać. Jak? Wystarczy powtarzać zdania po dziecku, ale poprawnie.

Brakuje literki
Bywa, że w wypowiadanych przez dziecko słowach brakuje np. literki „r”, „cz” albo „sz”. Czy trzeba wtedy iść z malcem do logopedy?
Rada: To są trudne głoski i aż do piątego roku życia maluszek ma prawo nie radzić sobie z ich prawidłową wymową. Mówienie „jowej” albo „lowel” zamiast „rower” czy „ziaba” zamiast „żaba” jest normą. Warto natomiast zasięgnąć porady specjalisty, gdy dziecko w czasie mówienia wysuwa język do przodu. To nieprawidłowy nawyk, który nie powinien się utrwalić.

Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Ocena (1 ocena)

6.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj