GRY
 
 

Sprawdź czy Twoje dziecko dobrze widzi

Od tego, jak twoje dziecko widzi, zależy jego rozwój i postępy w nauce. Dlatego jeśli ma problemy w szkole, nie szukaj korepetycji, tylko najpierw wybierz się z nim do okulisty.

dziecko, okulary, wzrok dziecka
fot. Panthermedia

Wada wzroku może utrudniać rozwój dziecka. Kłopot w tym, że dziecko  nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problemy z oczami.  

Nie licz na to, że powie „Mamo, źle widzę”.  Dla niego fakt, że obrazki są nieco zamazane albo literki zlewają się ze sobą, jest zupełnie normalny: widzi tak przecież „od zawsze”. Skąd miałoby wiedzieć, że może być inaczej? 

To ty powinnaś sprawdzić, czy ze wzrokiem twojego dziecka wszystko jest w porządku.

Zabierz dziecko do okulisty, zwłaszcza wtedy, gdy ma kłopoty z nauką albo... stwierdzono u niego dysleksję. Okazuje się, że bardzo często problemy szkolne spowodowane są właśnie zaburzeniami widzenia.

Wyjaśnienie jest proste: Jeśli dziecko nie dostrzega linijek w zeszycie – niewyraźnie pisze. Jeżeli tekst w książce rozmazuje mu się i trudno opanować skaczące litery – słabo i wolno czyta.
A wtedy nudzi się na lekcjach, przeszkadza innym, nie nadąża z przepisywaniem zadań z tablicy i ma coraz większe zaległości w nauce.

Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka?

Obserwując swoje dziecko, możesz sama dostrzec niepokojące objawy. Zwróć zatem uwagę, czy dziecko:

  • często mruży oczy lub je trze,
  • siada bardzo blisko telewizora czy komputera,
  • pochyla głowę przy czytaniu książki lub pisaniu w zeszycie albo przekręca kartkę w różne strony,
  • przymyka jedno oko, żeby lepiej widzieć,
  • ma częste bóle głowy, zwłaszcza podczas odrabiania lekcji i czytania, źle toleruje ostre światło,
  • potyka się o stojące na jego drodze przedmioty lub meble, często przewraca się podczas zabawy.


Wszystkie wyżej wymienione objawy mogą sygnalizować kłopoty z widzeniem i powinny skłonić cię do wizyty z dzieckiem u okulisty. Im wcześniej zacznie się leczenie, tym lepiej. Choć ta banalna może prawda powtarzana jest przy każdej okazji, w przypadku wzroku u dziecka ma ona swoje szczególne uzasadnienie. Jak bowiem twierdzi Tomasz Tokarzewski, optometrysta z Ciba Vision, jeśli przegapimy problem u sześcio-siedmiolatka, może się okazać, że nigdy już nie będzie szansy, by odwrócić sytuację

Przeczytaj także: Komputerowe badanie wzroku dziecka

Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?
Doładuj
Przeładuj