Wady wzroku u dziecka
fot. StockAdobe

Sprawdź czy Twoje dziecko dobrze widzi

Od tego, jak twoje dziecko widzi, zależy jego rozwój i postępy w nauce. Dlatego jeśli ma problemy w szkole, nie szukaj korepetycji, tylko najpierw wybierz się z nim do okulisty.
Wady wzroku u dziecka
fot. StockAdobe

Wada wzroku może utrudniać rozwój dziecka. Kłopot w tym, że dziecko  nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problemy z oczami.  

Nie licz na to, że powie „Mamo, źle widzę”.  Dla niego fakt, że obrazki są nieco zamazane albo literki zlewają się ze sobą, jest zupełnie normalny: widzi tak przecież „od zawsze”. Skąd miałoby wiedzieć, że może być inaczej? 

To ty powinnaś sprawdzić, czy ze wzrokiem twojego dziecka wszystko jest w porządku.

Zabierz dziecko do okulisty, zwłaszcza wtedy, gdy ma kłopoty z nauką albo... stwierdzono u niego dysleksję. Okazuje się, że bardzo często problemy szkolne spowodowane są właśnie zaburzeniami widzenia.

Wyjaśnienie jest proste: Jeśli dziecko nie dostrzega linijek w zeszycie – niewyraźnie pisze. Jeżeli tekst w książce rozmazuje mu się i trudno opanować skaczące litery – słabo i wolno czyta.
A wtedy nudzi się na lekcjach, przeszkadza innym, nie nadąża z przepisywaniem zadań z tablicy i ma coraz większe zaległości w nauce.

Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka?

Obserwując swoje dziecko, możesz sama dostrzec niepokojące objawy. Zwróć zatem uwagę, czy dziecko:

 • często mruży oczy lub je trze,
 • siada bardzo blisko telewizora czy komputera,
 • pochyla głowę przy czytaniu książki lub pisaniu w zeszycie albo przekręca kartkę w różne strony,
 • przymyka jedno oko, żeby lepiej widzieć,
 • ma częste bóle głowy, zwłaszcza podczas odrabiania lekcji i czytania, źle toleruje ostre światło,
 • potyka się o stojące na jego drodze przedmioty lub meble, często przewraca się podczas zabawy.


Wszystkie wyżej wymienione objawy mogą sygnalizować kłopoty z widzeniem i powinny skłonić cię do wizyty z dzieckiem u okulisty. Im wcześniej zacznie się leczenie, tym lepiej. Choć ta banalna może prawda powtarzana jest przy każdej okazji, w przypadku wzroku u dziecka ma ona swoje szczególne uzasadnienie. Jak bowiem twierdzi Tomasz Tokarzewski, optometrysta z Ciba Vision, jeśli przegapimy problem u sześcio-siedmiolatka, może się okazać, że nigdy już nie będzie szansy, by odwrócić sytuację

Przeczytaj także: Komputerowe badanie wzroku dziecka

Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Wzrok niemowlęcia

Niektóre objawy kłopotów ze wzrokiem można zaobserwować bardzo wcześnie, nawet już u niemowląt. Skontaktuj się z okulistą, jeśli zauważysz, że:

 • trzymiesięczne niemowlę nie przygląda się twojej twarzy
 • sześciomiesięczne  niemowlę nie umie skupić wzroku na zabawce trzymanej przed nim
 • zezuje po ukończeniu 4-5 miesiąca. 
Przeczytaj także: Oczka niemowlęcia

Krótkowzroczność, nadwzroczność

U części dzieci za kłopoty z prawidłowym widzeniem odpowiadają wady wzroku: krótkowzroczność lub nadwzroczność. Łatwo je wykryć podczas standardowego badania u okulisty. Koryguje się je poprzez dobranie odpowiednich okularów.

Warto wiedzieć: U dzieci, nawet całkiem małych, doskonale sprawdzają się soczewki kontaktowe. Leżą one bezpośrednio na rogówce, nie zniekształcają więc obrazu i są przez maluchy lepiej tolerowane niż okulary. Szczególnie polecane są takie soczewki, których nie trzeba zdejmować co wieczór, tylko można je nosić na przykład miesiąc bez przerwy (np. Air Optix Night&Day, cena 210 zł za 6 sztuk).

Sprawdź także: Mały okularnik

Nie zawsze chodzi o wadę wzroku

Zdarza się, że przyczyną kłopotów z widzeniem nie są wcale wady wzroku, a pewne zaburzenia, które trudno wykryć podczas typowego badania u okulisty. Dlatego nawet jeśli lekarz nie znalazł żadnych nieprawidłowości, a ciebie coś niepokoi, poproś o wykonanie kilku dodatkowych testów.

Trzeba przede wszystkim sprawdzić widzenie obuoczne i zbadać ostrość wzroku (można to zrobić również u optometrysty, czyli specjalisty od procesu widzenia i korygowania wad wzroku). Może się bowiem okazać, że twoje dziecko ma zaburzenia akomodacji lub kłopoty z widzeniem obuocznym, i to właśnie jest przyczyną jego problemów.

Problemy z akomodacją u dzieci. Akomodacja to zjawisko dostosowywania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Polega na zmianie kształtu soczewki (własnej, którą mamy w oku), dzięki czemu zarówno obrazy znajdujące się bardzo blisko, jak i te dalsze możemy widzieć ostro.

Jeśli akomodacja jest zaburzona, obraz widziany przez dziecko zamazuje się i staje niewyraźny.

Przyczyną nieprawidłowej akomodacji może być zbyt długie i zbyt częste wpatrywanie się w ekran komputera lub telewizora. Męczy to mięśnie oka i sprawia, że przestają one pracować właściwie. Wtedy literki w książce czy na tablicy skaczą i rozmazują się, przez to dziecko szybko się męczy podczas pisania, ma bóle głowy i kłopoty z czytaniem.

Problemy z widzeniem obuocznym. Widzenie obuoczne to proces, dzięki któremu widzimy świat w trójwymiarze, a także umiemy określać perspektywę i odległość od znajdujących się obok przedmiotów.

Jeśli oczy dziecka nie współpracują ze sobą, obraz otoczenia jest rozdwojony i trudno czytelny i taki uczeń ma kłopoty zarówno na lekcjach polskiego czy matematyki, jak i na zajęciach z wychowania fizycznego (np. nie umie złapać piłki).

Pomóż dziecku zobaczyć świat wyraźnie

Zaburzenia akomodacji i widzenia obuocznego to nie choroby ani wady wzroku. Najczęściej to tylko czasowe dysfunkcje, których można się łatwo pozbyć za pomocą odpowiednich ćwiczeń i zmiany trybu życia.

Specjaliści dysponują całym arsenałem metod treningu. Odpowiednie przyrządy do ćwiczeń mięśni oczu znajdują się w gabinetach optometrystów (koszt 20–40 zł za pół godziny), ale trenować można także w domu, według ich wskazówek.

Co możesz zrobić sama? Przede wszystkim pilnować, by dziecko nie spędzało zbyt dużo czasu przy komputerze, i by co 30–45 minut robiło przerwy w patrzeniu w ekran telewizora czy czytaniu. W tym czasie trzeba pozwolić oczom odpocząć, np. patrząc na przedmioty znajdujące się daleko za oknem.

Warto wiedzieć: Opracowano specjalny program Timer Junior, w którym pojawiający się na ekranie komputera krasnoludek przypomina dziecku o konieczności zrobienia przerwy w grze (częstotliwość jego ukazywania się mogą zaplanować rodzice). Program można ściągnąć bezpłatnie ze strony www.farmapol.pl.

Doskonałym ćwiczeniem oczu i jednocześnie lubianą przez dzieci rozrywką jest oglądanie specjalnych trójwymiarowych obrazków (tzw. stereogramów), które można znaleźć w Internecie, np. na stronie www.eyetricks.com/3dstereo lub student.icis.pcz.pl.

Wymagają one współdziałania obydwu oczu i rozluźnienia ich mięśni. Możesz też pobawić się z dzieckiem w tworzenie własnych stereogramów, korzystając z www.mimuw.edu.pl.

Dziecko u okulisty

Wzrok rozwija się wraz z wiekiem. Dlatego dzieci u okulisty wymagają nieco innego traktowania niż osoby dorosłe.

Aby prawidłowo dobrać dziecku okulary lub soczewki kontaktowe, czasami potrzebne są dwie wizyty. Wzrok najpierw bada się po zakropleniu oczu atropiną, a podczas następnej wizyty dopasowuje soczewki.

Często się zdarza, że małe dzieci mają niewielką nadwzroczność, która nie wymaga korekcji. Wada ta najczęściej zanika wraz z rozwojem malucha. Ale najlepiej przed pójściem dziecka do szkoły upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Zabierz dyslektyka do optyka

Objawy dysleksji i nadpobudliwości mylone są często z zaburzeniami wzroku. Dlatego dzieci, które mają problemy z czytaniem, pisaniem oraz koncentracją uwagi powinny być zbadane przez okulistów lub optyków.

Fundacja Akademii Młodych zainicjowała niedawno akcję profilaktyczną „Zabierz dyslektyka do optyka”. Jej celem jest propagowanie wiedzy na temat zaburzeń akomodacji oka i widzenia obuocznego oraz sposobów likwidacji tych problemów. Typowe objawy dysleksji i nieprawidłowej akomodacji u uczniów to:

 • trudności z utrzymaniem pisma w linijkach,
 • mylenie liter b-p, d-b, d-g, u-n, m-w,
 • opuszczanie drobnych elementów liter, gubienie liter i końcówek wyrazów,
 • trudności w pisaniu wyrazów ze zmiękczeniami i dwuznakami.


Konsultacja: Tomasz Tokarzewski, optometrysta, Ciba Vision.

Czy Twój kilkulatek jest daltonistą? Zrób TEST

Oceń artykuł

Ocena 2 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy