Ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko?

Twoje dziecko ma już 10 miesięcy, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest prawidłowa? Zobacz, ile powinno ważyć dziecko w 10. miesiącu życia!
Adela Prochyra
waga dziecka w 10 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 10. miesiącu życia

W 10. miesiącu życia przyrost wagi dziecka wyhamowuje jeszcze bardziej niż w poprzednich. Dziecko na tym etapie powinno przybrać jedynie 200-300 g w ciągu miesiąca. Im dziecko jest starsze, tym wolniej przybiera na wadze. Dodatkowo, przyrost może zostać chwilowo zahamowany, gdy dziecko ząbkuje lub jest chore. Po kilku dniach-tygodniu apetyt powinien wrócić, a masa zacząć się znów zwiększać.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Waga urodzeniowa

Punktem wyjścia do oceny wagi 10-miesięcznego dziecka jest jego waga urodzeniowa. Równomierny comiesięczny przyrost gramów do wagi urodzeniowej jest ważniejszy od osiągnięcia konkretnej liczby kilogramów. 

Możesz sprawdzić, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl. 

Zobacz też: Tutaj oblicz jak kształtuje się waga twojego dziecka na siatce centylowej

Niedowaga

Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. O skrajnej niedowadze można mówić w przypadku wagi poniżej 3. centyla. 

Jeżeli zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu stałych pokarmów do diety dziecka, może to świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. glutenu lub nawet celiakii.  Porozmawiaj na ten temat ze swoim pediatrą. Słabe przybieranie na wadze może być też oznaką niewłaściwej przemiany materii, choroby zakaźnej (daje też inne objawy) lub przewlekłej. W takich przypadkach idź z dzieckiem do lekarza. Dziećmi z niską masą zajmuje się np. endokrynolog. 

Nadwaga

Jeżeli przyrost wagi twojego dziecka jest od urodzenia równomierny i, mimo dużej liczby kilogramów, pediatra nie widział w tym nic niepokojącego, widocznie dziecko ma takie predyspozycje genetyczne. 

Jeżeli natomiast dziecko zaczęło gwałtownie przybierać na wadze po wprowadzeniu stałych pokarmów, powinnaś przyjrzeć się jadłospisowi malucha. Pamiętaj, że tak małemu dziecku nie należy podawać słodyczy ani kolorowych napojów. Jeżeli masz wątpliwości, jak należy karmić 10-miesięczne dziecko, przejrzyj schematy żywienia dla niemowląt lub zasięgnij porady dietetyka. 

Pamiętaj, żeby samodzielnie nie odchudzać pulchnego dziecka! Ograniczanie mu pożywienia w tym wieku może doprowadzić do braku ważnych składników odżywczych, a to do zaburzeń rozwoju i apetytu. Możemy mówić o nadwadze, jeżeli waga dziecka jest powyżej 90. centyla, a wzrost poniżej 50. centyla. Wtedy skontaktuj się z lekarzem.

Kiedy po pomoc do lekarza?

Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka

Przeczytaj też: Prawdy i mity o nadwadze
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem