waga dziecka w 10 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Prawidłowa waga dziecka w 10. miesiącu życia

Ile powinno ważyć dziecko w 10. miesiącu życia? Sprawdź, czy waga dziecka jest w normie.
Adela Prochyra
waga dziecka w 10 miesiącu życia
fot. fotolia.com

W 10. miesiącu życia przyrost wagi dziecka wyhamowuje jeszcze bardziej niż w poprzednich. Dziecko na tym etapie powinno przybrać jedynie 200-300 g w ciągu miesiąca. Im dziecko jest starsze, tym wolniej przybiera na wadze. Dodatkowo, przyrost może zostać chwilowo zahamowany, gdy dziecko ząbkuje lub jest chore. Po kilku dniach-tygodniu apetyt powinien wrócić, a masa zacząć się znów zwiększać.

Prawidłowa masa ciała

Możesz sprawdzić, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl. Pamiętaj, że zawsze punktem wyjścia do oceny wagi dziecka jest jego waga urodzeniowa.


Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Jeżeli zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu stałych pokarmów do diety dziecka, może to świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego. Słabe przybieranie na wadze może być też oznaką niewłaściwej przemiany materii, choroby zakaźnej (daje też inne objawy) lub przewlekłej. W takich przypadkach idź z dzieckiem do lekarza.

 

Natomiast dziecko zaczęło nagle gwałtownie przybierać na wadze po wprowadzeniu stałych pokarmów, powinnaś przyjrzeć się jadłospisowi malucha. Pamiętaj, że tak małemu dziecku nie należy podawać słodyczy ani kolorowych napojów. Jeżeli masz wątpliwości, jak należy karmić 10-miesięczne dziecko, przejrzyj schematy żywienia dla niemowląt lub zasięgnij porady dietetyka. 
Pamiętaj, żeby samodzielnie nie odchudzać pulchnego dziecka! Ograniczanie mu pożywienia w tym wieku może doprowadzić do braku ważnych składników odżywczych, a to do zaburzeń rozwoju i apetytu. Możemy mówić o nadwadze, jeżeli waga dziecka jest powyżej 90. centyla, a wzrost poniżej 50. centyla. Wtedy skontaktuj się z lekarzem.
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Kiedy po pomoc do lekarza?

Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka. [content:0_26782,0_24041,8_1786,0_24013:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy