waga dziecka w 11  miesiącu życia
fot. fotolia.com

Ile powinno ważyć 11-miesięczne dziecko?

Twoje dziecko ma już 11 miesięcy, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest prawidłowa? Zobacz, ile powinno ważyć dziecko w 11. miesiącu życia!
Adela Prochyra
waga dziecka w 11  miesiącu życia
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 11. miesiącu życia

W 11. miesiącu życia możesz się już spodziewać, że dziecko potroi wagę urodzeniową lub będzie blisko potrojenia jej. Mimo to, pod koniec pierwszego roku życia, przyrost wagi nie jest już tak dynamiczny, jak w poprzednich miesiącach. Dziecko na tym etapie powinno przybrać jedynie 200-300 g w ciągu miesiąca. Dodatkowo, przyrost wagi może zostać chwilowo zahamowany, gdy dziecko ząbkuje lub jest chore. Wraz z ustąpieniem choroby lub bólu związanego z ząbkowaniem apetyt powinien wrócić, a masa ciała zacząć się zwiększać.
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Waga urodzeniowa

Punktem wyjścia do oceny wagi 11-miesięcznego dziecka wciąż jest jego waga urodzeniowa. Wzrost i waga są bardzo ważnymi wskaźnikami prawidłowego rozwoju dziecka, ale ważniejszy od osiągnięcia konkretnej liczby kilogramów jest równomierny comiesięczny przyrost gramów do wagi urodzeniowej.

Możesz sprawdzić, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl. 

Zobacz też: Tutaj oblicz jak kształtuje się waga twojego dziecka na siatce centylowej

Niedowaga

Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Poniżej 3. centyla mówimy o skrajnej niedowadze.  

Jeżeli zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu stałych pokarmów, może to świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. glutenu lub nawet celiakii. Porozmawiaj na ten temat ze swoim pediatrą. Słabe przybieranie na wadze może być też oznaką niewłaściwej przemiany materii, choroby zakaźnej (daje też inne objawy) lub przewlekłej. W takich przypadkach idź z dzieckiem do lekarza. Dziećmi z niską masą zajmuje się np. endokrynolog. 

Nadwaga

Jeżeli przyrost wagi twojego dziecka jest od urodzenia równomierny i, mimo dużej liczby kilogramów, pediatra nie widział w tym nic niepokojącego, widocznie dziecko ma takie predyspozycje genetyczne. 

Jeżeli natomiast dziecko zaczęło gwałtownie przybierać na wadze po wprowadzeniu stałych pokarmów, powinnaś przyjrzeć się jadłospisowi malucha. Pamiętaj, że tak małemu dziecku nie należy podawać słodyczy ani kolorowych napojów. Jeżeli masz wątpliwości, jak należy karmić 11-miesięczne dziecko, przejrzyj schematy żywienia niemowląt lub zasięgnij porady dietetyka. Nigdy samodzielnie nie odchudzaj pulchnego dziecka! Ograniczanie mu pożywienia w tym wieku pozbawi go ważnych składników odżywczych, co może prowadzić do zaburzeń rozwoju i apetytu w przyszłości. 

Jeżeli waga dziecka jest powyżej 90. centyla, a wzrost poniżej 50. centyla, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć choroby (np. cukrzycę) i porozmawiać o zapobieganiu nadwadze.  

Kiedy po pomoc do lekarza?

Natychmiast idź do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko znacznie odstaje od norm dla jego wieku – zarówno w przypadku zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej wagi. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka. 

Przeczytaj też: 11. miesiąc - przepisy i jadłospis do wydruku
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy