waga dziecka w 12 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Ile powinno ważyć 12-miesięczne dziecko?

Twoje dziecko ma już roczek, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest prawidłowa? Zobacz, ile powinno ważyć dziecko w 12. miesiącu życia!
Adela Prochyra
waga dziecka w 12 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 12. miesiącu życia

Do 12. miesiąca życia dziecko powinno potroić wagę urodzeniową. O ile w pierwszych miesiącach życia przyrost wagi niemowlęcia był bardzo dynamiczny, tak pod koniec pierwszego roku jest stosunkowo niewielki. Możesz się spodziewać, że w 12. miesiącu życia twoje dziecko przybierze 200-300 g.

Dodatkowo, przyrost wagi może zostać chwilowo zahamowany, gdy dziecko ząbkuje lub jest chore. Wraz z ustąpieniem choroby lub bólu związanego z ząbkowaniem, apetyt powinien wrócić, a masa ciała zacząć się zwiększać.
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Waga urodzeniowa

Zakres wagi dla rocznego dziecka jest dość duży. Według Narodowego Ośrodka Statystyki Medycznej prawidłowy zakres wagi u rocznego dziecka to:
  • chłopcy 8,5-12,5 kg
  • dziewczynki 7,5-12 kg
W literaturze fachowej mówi się o tym, że dzieci, które urodziły się małe, przybierają na wadze szybciej – co nie znaczy, że więcej! - od swoich większych rówieśników, jakby chciały "wyrównać" różnicę. Jednak rzadko zdarza się, aby w 12. miesiącu życia dziecko, które startowało z wagą 2 kg ważyło tyle samo, co dziecko, które urodziło się z 4 kg wagi. 

Sprawdź, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl. 

Tutaj oblicz jak kształtuje się waga twojego dziecka na siatce centylowej

Niedowaga

Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Poniżej 3. centyla mówimy o skrajnej niedowadze. Zawsze warto skonsultować z lekarzem wyniki, które odbiegają od normy. Mogą one wskazywać na problemy trawienne lub chorobę. Jeżeli natomiast zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu stałych pokarmów, może to świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. glutenu lub nawet celiakii.  Porozmawiaj na ten temat ze swoim pediatrą. 

Nadwaga

Jeżeli przyrost wagi twojego dziecka jest od urodzenia równomierny i, mimo dużej liczby kilogramów, pediatra nie widział w tym nic niepokojącego, widocznie dziecko ma takie predyspozycje genetyczne. Jeżeli natomiast dziecko zaczęło gwałtownie przybierać na wadze po wprowadzeniu stałych pokarmów, powinnaś przyjrzeć się jadłospisowi malucha. Pamiętaj, że tak małemu dziecku nie podaje się słodyczy ani kolorowych napojów.

Jeżeli masz wątpliwości, jak należy karmić roczne dziecko, przejrzyj schematy żywienia niemowląt lub zasięgnij porady dietetyka. Pamiętaj, żeby samodzielnie nie odchudzać pulchnego dziecka! Ograniczanie mu pożywienia w tym wieku pozbawi go ważnych składników odżywczych, co może prowadzić do zaburzeń rozwoju i apetytu w przyszłości. 

Jeżeli waga dziecka jest powyżej 90. centyla, a wzrost poniżej 50. centyla, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć choroby (np. cukrzycę) i porozmawiać o zapobieganiu nadwadze u dzieci.  

Kiedy po pomoc do lekarza?

Natychmiast idź do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko znacznie odstaje od norm dla jego wieku – zarówno w przypadku zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej wagi. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka. 

 

Kontroluj wagę swojego dziecka kupując wagę dla niemowlaka. My polecamy te poniższych marek:Przeczytaj też: 12 miesiąc - jadłospis i przepisy do wydruku
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy