ile waży 2 miesięczne dziecko
fot. fotolia.com

Ile powinno ważyć 2-miesięczne dziecko?

Twoje dziecko ma już 2 miesiące, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest właściwa dla tego wieku? Sprawdź, ile powinno ważyć 2-miesięczne dziecko!
Adela Prochyra
ile waży 2 miesięczne dziecko
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 2. miesiącu życia

Do 6. tygodnia życia dziecko powinno przybierać na wadze ok. 20-30 g dziennie. Wraz z początkiem 2. miesiąca życia dziecko powinno być więc przynajmniej o 0,7 kg cięższe niż tuż po urodzeniu. Przy czym można się spodziewać, że chłopcy przybiorą na wadze odrobinę więcej niż dziewczynki (różnica wyniesie ok. 100 g). Po tym okresie tempo przyrostu wagi dziecka nieco spowalnia, jednak po 2. miesiącu niemowlak powinien być cięższy o kolejne 0,5-0,7 kg.  

Około 8. tygodnia życia możesz się spodziewać kolejnego skoku wzrostu. W tym okresie układ nerwowy dziecka intensywnie się rozwija, a niemowlak ma zwiększony apetyt i szybko rośnie.  
Redakcja poleca: Dr Marek Pleskot: kiedy i jak szczepić dziecko przeciw rotawirusom? - film
Kiedy najlepiej szczepić dziecko przeciw rotawirusom i jak często należy powtarzać szczepienie?

Waga urodzeniowa

Waga urodzeniowa jest zawsze punktem wyjścia do oceny prawidłowej wagi nowonarodzonego dziecka. Nie należy się spodziewać, że bardzo drobne dziecko w ciągu miesiąca wyrówna i już na tym etapie będzie ważyło tyle, co jego rówieśnicy, którzy urodzili się więksi. 
Monitorowanie wagi dziecka jest ważne, ponieważ mówi nam czy dziecko prawidłowo się rozwija. Innymi wskaźnikami są:
  • wzrost
  • obwód główki
  • klatki piersiowej
  • ramienia
Jednak nie dodawaj sobie stresów i daruj sobie codzienne sprawdzanie ile dziecko przybrało na wadze. Wystarczy, jeżeli pielęgniarka sprawdzi to podczas wizyty kontrolnej i przy okazji szczepień. 

Niedowaga u dziecka

O niedowadze możemy mówić, jeżeli waga dziecka mieści się poniżej 10 centyla na siatce centylowej. Skrajna niedowaga liczona jest poniżej 3. centyla, ale jest też ściśle związana ze wzrostem dziecka. Niedowaga może świadczyć o nieprawidłowym żywieniu, zaniedbaniu środowiskowym lub chorobie dziecka. Może też być znakiem nieprawidłowego rozwoju. Jeżeli jednak oboje rodzice są drobni i niscy, prawdopodobnie jest ona uwarunkowana genetycznie i dziecko również nie będzie duże. Jeżeli twoje dziecko ma wagę poniżej 10 centyla, wspólnie z pediatrą ustal jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy. Być może dziecko się po prostu nie najada. Wspólnie ustalcie, czy:
  • Karmisz wystarczająco często i długo
  • Dziecko umie prawidłowo ssać
  • Masz odpowiednio ukształtowane brodawki
  • Dziecko nie przysypia podczas ssania
Zobacz też: Tutaj oblicz jak kształtuje się waga i wzrost twojego dziecka na siatce centylowej.

Nadwaga u dziecka

Nadwaga u dzieci liczy się powyżej 90 centyla i jest związana ze wzrostem dziecka. Jeżeli dziecko jest zbudowane proporcjonalnie, tzn. jest ciężkie, ale też długie, prawdopodobnie jest to uwarunkowane genetycznie. Niestety, coraz częściej można mówić o nadwadze już u bardzo małych dzieci. Zapobieganie jej w tak wczesnym wieku może zapobiec otyłości w późniejszych latach życia.  

Bez względu na liczbę kilogramów, która wyświetla się na wadze, nie wprowadzaj dziecku żadnej restrykcyjnej diety. Zwłaszcza dziecku karmionemu wyłącznie piersią – nie ma możliwości, żeby je przekarmić. Dzieci mają różne temperamenty i apetyty. Jeżeli masz wątpliwości co do wagi swojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą. 

Kiedy po pomoc do lekarza 

Pierwszym dzwonkiem alarmowym powinna być dla ciebie utrata wagi dziecka. Jeżeli zamiast przybierać, traci kilogramy, od razu umów się z nim na wizytę do lekarza.

Przydatne adresy: 1000 pierwszych dni dla zdrowia pod patronatem Centrum Zdrowia Dziecka

W wypadku skrajnej niedowagi (poniżej 3. centyla) także skonsultuj się z lekarzem. Może on zalecić dokarmianie dziecka, np. butelką lub zlecić dodatkowe badania. 

Czytaj także: 2 miesiąc życia dziecka, ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka