waga dziecka w 3 roku życia
fot. fotolia.com

Ile powinno ważyć 3-letnie dziecko?

Twoje dziecko ma już 3 lata, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest prawidłowa? Zobacz, ile powinno ważyć 3-letnie dziecko!
Adela Prochyra
waga dziecka w 3 roku życia
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 3. roku życia

Przeciętna waga 3-letniego dziecka to 13,5 kg u dziewczynek i 14,5 kg u chłopców (dane Narodowego Ośrodka Statystyki Medycznej). Pamiętaj, że są to wyniki uśrednione! Pełen zakres wagi dla dzieci 3-letnich to:
  • 12-16,5 kg dla dziewcząt 
  • 13-17 kg dla chłopców. 
  3-letnie dziecko rośnie niemal 3 razy wolniej niż w pierwszym roku życia! Możesz się spodziewać, że po 3. urodzinach twoje dziecko będzie przybierało na wadze zaledwie ok. 180-200 g miesięcznie. W tym wieku mogą zdarzyć się też miesiące przestoju, gdy waga dziecka nie drgnie ani o gram, zwłaszcza w okresie jesiennych i zimowych przeziębień. Po powrocie do zdrowia apetyt powinien wrócić, a waga znów zacząć rosnąć. O ile tylko dziecko jest prawidłowo żywione, nie masz powodów do zmartwienia. 
Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Waga urodzeniowa

Waga 3-letniego dziecka jest związana z wagą urodzeniową. W pierwszych miesiącach życia dzieci z małą wagą urodzeniową przybierają szybciej niż ich duzi rówieśnicy, ale w wieku 3 lat prawdopodobnie i tak będą od nich nieco mniejsi. Dlatego ważniejszy od konkretnej liczby kilogramów jest w miarę równomierny przyrost wagi. 

Sprawdź, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Siatki centylowe zakładają, że norma rozszerzona to 10-90 centyl. [content:0_23899,0_1872,0_23648,8_1139:ECVideo]


Niedowaga

Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Poniżej 3. centyla mówimy o skrajnej niedowadze. Zawsze warto skonsultować z lekarzem wyniki, które odbiegają od normy. Mogą one wskazywać na problemy trawienne lub chorobę. Jeżeli natomiast zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu nowych pokarmów, może to być reakcja organizmu na jakiś składnik pokarmowy i świadczyć np. o  nietolerancji glutenu lub nawet celiakii. Porozmawiaj na ten temat z pediatrą. 

Nadwaga

Jeżeli przyrost wagi twojego dziecka jest od urodzenia równomierny i, mimo dużej liczby kilogramów, pediatra nie widział w tym nic niepokojącego, widocznie dziecko ma takie predyspozycje genetyczne. 

Jeżeli natomiast dziecko zaczęło gwałtownie przybierać na wadze po wprowadzeniu stałych pokarmów, powinnaś przyjrzeć się jadłospisowi malucha. Pamiętaj, że tak małemu dziecku nie podaje się gazowanych, kolorowych napojów, a jego jadłospis powinien być urozmaicony i zawierać przetwory zbożowe, warzywa, owoce, i produkty wysokobiałkowe (mięso, nabiał, rośliny strączkowe). Jeżeli masz wątpliwości, jak należy karmić 3-letnie dziecko, przejrzyj materiały na temat żywienia dzieci lub zasięgnij porady dietetyka. Pamiętaj, żeby samodzielnie nie odchudzać pulchnego dziecka! Ograniczanie mu pożywienia w tym wieku pozbawi go ważnych składników odżywczych, co może prowadzić do zaburzeń rozwoju i apetytu w przyszłości. 

Jeżeli waga dziecka jest powyżej 90. centyla, a wzrost poniżej 50. centyla, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć choroby (np. cukrzycę) i porozmawiać o zapobieganiu nadwadze u dzieci.  

Kiedy po pomoc do lekarza?

Natychmiast idź do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko znacznie odstaje od norm dla jego wieku – zarówno w przypadku zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej wagi. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka. 

Przeczytaj też: 10 potraw bezcennych dla dziecka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy