GRY
 
 

Ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko?

Jesteś mamą 4-miesięcznego niemowlęcia i zastanawiasz się, czy twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze? Sprawdź ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko!

waga dzeicka
fot. fotolia.com

Waga 4-miesięcznego dziecka

W 4. miesiącu życia waga dziecka powinna być co najmniej o 70-80 proc. większa od jego wagi urodzeniowej. Na tym etapie rozwoju część dzieci prawdopodobnie już podwoi swoją wagę urodzeniową. 

W 4. miesiącu życia dziecko nie przybiera już tak szybko jak na początku, jednak wciąż powinno zwiększać wagę o ok. 150-200 g tygodniowo. Pamiętaj, że dziecko rośnie w swoim rytmie. Możesz spodziewać się momentów chwilowego zastoju wagi, przeplatanych momentami gwałtownego wzrostu. Jest to normalne. 
Redakcja poleca: Jak rozwija się dziecko w 4. miesiącu życia? - film
Zobacz, co potrafi 4. miesięczne dziecko. Posłuchaj porad psychologa.

Waga urodzeniowa

Dla niemowląt, nawet już nieco podrośniętych, punktem wyjścia do oceny wagi jest ich waga urodzeniowa. Ważne jest, aby dziecko równomiernie przybierało na wadze. Nie jest ważne, aby "dogoniło" większych rówieśników. Nie porównuj swojego niemowlęcia z dziećmi innych matek, ponieważ dzieci rozwijają się we własnym tempie. 

Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra do całościowej oceny rozwoju zestawia go z:
  • Wzrostem
  • Obwodem główki
  • Obwodem klatki piersiowej
  • Obwodem ramienia

Niedowaga

Lekarze do całościowej oceny rozwoju dziecka używają siatek centylowych. Znajdziesz je także w książkach o rodzicielstwie i (zazwyczaj) książeczce zdrowia twojego dziecka. Na siatkach zaznacza się jak plasuje się waga i wzrost dziecka w porównaniu ze średnimi wynikami dla danego wieku. Za normę uważa się wagę mieszczącą się między 25. a 75. centylem. Norma rozszerzona to zakres między 10. a 90. centylem. Waga poniżej 10 centyla jest uważana za zbyt niską. 

Może ona świadczyć o nieprawidłowym żywieniu dziecka, chorobie, ale także o uwarunkowaniach genetycznych. Niewielkie dzieci rodzą się zazwyczaj niewielkim rodzicom. 

Zobacz też: Tutaj oblicz jak kształtuje się waga twojego dziecka na siatce centylowej

Nadwaga

Waga dziecka powyżej 90. centyla uważana jest za wagę ponad normą. Nie musi to oznaczać, że dziecko będzie miało w przyszłości nadwagę. Dzieci w tym wieku bardzo często są pulchne, później z tego wyrastają. W ich przypadku ważniejsza jest  proporcjonalna budowa ciała. Jeżeli twoje dziecko jest ciężkie, ale też długie, ma (jak na 4-miesięczne niemowlę) duże stopy i dłonie, prawdopodobnie takie są jego uwarunkowania genetyczne.   

Niemowlęcia karmionego mlekiem matki nie można "przekarmić".  Pamiętaj, że u tak małych dzieci nie wolno stosować restrykcyjnych diet. Jeżeli karmisz piersią, także diety eliminacyjne (np. bezglutenowa, bezlaktozowa) wprowadzaj u siebie jedynie na wyraźne polecenie lekarza. Waga ponad normą nie jest dla rodziców takim powodem do niepokoju, jak waga znacznie poniżej normy, ale jeżeli masz wątpliwości odnośnie tuszy swojego niemowlęcia, skontaktuj się z pediatrą. 

Przydatne adresy: 1000 pierwszych dni dla zdrowia pod patronatem Centrum Zdrowia Dziecka

Kiedy po pomoc do lekarza?

Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka. 

Przeczytaj też: Ile powinno ważyć 5-miesięczne dziecko
Doładuj
Przeładuj