waga dzeicka
fot. fotolia.com

Ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko? [normy]

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze? Sprawdź, ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko!
Adela Prochyra
waga dzeicka
fot. fotolia.com

W 4. miesiącu życia waga dziecka powinna być co najmniej o 70-80 proc. większa od jego wagi urodzeniowej. Nie przybiera już tak szybko jak na początku, jednak wciąż powinno zwiększać wagę o ok. 150-200 g tygodniowo. Na tym etapie rozwoju część dzieci prawdopodobnie już podwoi swoją wagę urodzeniową. 

Ważna waga urodzeniowa

Dla niemowląt, nawet już nieco podrośniętych, punktem wyjścia do oceny wagi jest ich waga urodzeniowa. Nie jest ważne, aby "dogoniło" większych rówieśników, ale by dziecko równomiernie przybierało na wadze. Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra ocenia całościowy rozwój maluszka.

Kontroluj wagę swojego dziecka kupując wagę dla niemowlaka. My polecamy te poniższych marek:

Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Zbyt mało i zbyt dużo kilogramów

Lekarze do całościowej oceny rozwoju dziecka używają siatek centylowych. Znajdziesz je także w książkach o rodzicielstwie i (zazwyczaj) książeczce zdrowia twojego dziecka. Na siatkach zaznacza się, jak plasuje się waga i wzrost dziecka w porównaniu ze średnimi wynikami dla danego wieku. Za normę uważa się wagę mieszczącą się między 25. a 75. centylem. Norma rozszerzona to zakres między 10. a 90. centylem, a waga poniżej 10 centyla jest uważana za zbyt niską. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie tuszy swojego niemowlęcia, skontaktuj się z lekarzem. Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze, zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka. 
Pamiętaj, że dziecko rośnie w swoim rytmie. Możesz spodziewać się momentów chwilowego zastoju wagi, przeplatanych momentami gwałtownego wzrostu. Jest to normalne. 
[content:8_1786,2_1359,0_24013,0_24475:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 3 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy