waga dziecka w 5 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Jesteś mamą 5-miesięcznego dziecka? Sprawdź, czy prawidłowo przybiera

5-miesięczne niemowlę urosło już od urodzenia około 2,5 cm, a ile powinno przytyć?
Adela Prochyra
waga dziecka w 5 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Dziecko w 5. miesiącu życia powinno już podwoić swoją wagę urodzeniową. Przyrost masy ciała jest wciąż dość szybki, chociaż dziecko traci zawrotne tempo z pierwszych tygodni życia. W 5. miesiącu dziecku powinno przybywać ok. 150-200 g tygodniowo. 

Normy dla 5-miesięcznego dziecka

Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra do całościowej oceny rozwoju zestawia go ze wzrostem,  obwodem główki, obwodem klatki piersiowej, czy obwodem ramienia. Pamiętaj o zmiennym tempie wzrostu wagi twojego dziecka. Mogą zdarzyć się momenty chwilowego przestoju i nagłe skoki wagi. W  5. miesiącu życia wiele dzieci dostanie już swój pierwszy niemleczny posiłek. To duża rewolucja w życiu dziecka i może odbić się na wadze. 
Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Kiedy waga powinna martwić?

Lekarze do całościowej oceny rozwoju dziecka używają siatek centylowych. Za normę uważa się wagę mieszczącą się między 25. a 75. centylem. Waga poniżej 10 centyla jest uważana za zbyt niską. Waga skrajnie niska to waga poniżej 3. centyla. Jeżeli wprowadziłaś już stałe pokarmy do diety twojego dziecka i zaczęło ono nagle chudnąć – porozmawiaj z pediatrą o alergiach. 
 

Natomiast jeżeli waga twojego dziecka jest powyżej 90. centyla,  znajduje się ona ponad normą. Jednak jeżeli twoje dziecko jest ciężkie, ale też długie, ma (jak na 5-miesięczne niemowlę) duże stopy i dłonie, prawdopodobnie takie są jego uwarunkowania genetyczne. Jeżeli karmisz swoje 5-miesięczne niemowlę wyłącznie piersią, nie ma takiej możliwości, żebyś je "przekarmiła". Jeżeli natomiast wprowadziłaś już stałe pokarmy i dziecko zaczęło mocno przybierać na wadze, porozmawiaj o tym z pediatrą.  
 

[content:8_1320,0_23878,0_20267,,0_13914:CMNews]

 

Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy