GRY
 
 

Ile powinno ważyć 5-miesięczne dziecko?

Jesteś mamą 5-miesięcznego dziecka i masz wątpliwości, czy prawidłowo przybiera ono na wadze? Przeczytaj ile powinno ważyć dziecko w 5. miesiącu życia!

waga dziecka w 5 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 5. miesiącu życia

Dziecko w 5. miesiącu życia powinno już podwoić swoją wagę urodzeniową. Przyrost masy ciała jest wciąż dość szybki, chociaż dziecko traci zawrotne tempo z pierwszych tygodni życia. W 5. miesiącu dziecku powinno przybywać ok 150-200 g tygodniowo.  

Pamiętaj o zmiennym tempie wzrostu wagi twojego dziecka. Mogą zdarzyć się momenty chwilowego przestoju i nagłe skoki wagi. W  5. miesiącu życia wiele dzieci dostanie już swój pierwszy niemleczny posiłek. To duża rewolucja w życiu dziecka i może odbić się na wadze. 
Redakcja poleca: Czy otyłość jest dziedziczna? Jak uchronić przed nią dziecko – film
Za otyłość lubimy obwiniać geny, tymczasem to tylko jeden z czynników tej choroby. I to wcale nie najważniejszy. Sprawdź, skąd się biorą otyłe dzieci i jak ustrzec swoje dziecko przed otyłością – radzi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Waga urodzeniowa

U tak małych dzieci punktem wyjścia do oceny rozwoju jest waga urodzeniowa. Od konkretnej liczby kilogramów ważniejsze jest to, czy dziecko w miarę równomiernie przybiera na wadze. Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra do całościowej oceny rozwoju zestawia go z:

•    Wzrostem
•    Obwodem główki
•    Obwodem klatki piersiowej
•    Obwodem ramienia

Niedowaga

Lekarze do całościowej oceny rozwoju dziecka używają siatek centylowych. Na siatkach oznacza się, jak plasuje się waga i wzrost dziecka w porównaniu ze średnimi wynikami dla danego wieku. Za normę uważa się wagę mieszczącą się między 25. a 75. centylem. Norma rozszerzona to zakres między 10. a 90. centylem. Waga poniżej 10 centyla jest uważana za zbyt niską. Waga skrajnie niska to waga poniżej 3. centyla.

Może ona świadczyć o nieprawidłowym żywieniu dziecka, chorobie, ale także o uwarunkowaniach genetycznych. Jeżeli wprowadziłaś już stałe pokarmy do diety twojego dziecka i zaczęło ono nagle chudnąć – porozmawiaj z pediatrą o alergiach. Być może twoje dziecko nie toleruje jakiegoś składnika (np. glutenu, pektyny występującej w jabłkach, mleka krowiego).  

Zobacz też: Tutaj oblicz jak kształtuje się waga twojego dziecka na siatce centylowej

Nadwaga

Jeżeli waga twojego dziecka jest powyżej 90. centyla,  znajduje się ona ponad normą. Nie musi to oznaczać, że dziecko będzie miało w przyszłości nadwagę. Dzieci do pierwszego roku życia bardzo często są pulchne, później w większości z tego wyrastają. W ich przypadku ważniejsza jest  proporcjonalna budowa ciała. Jeżeli twoje dziecko jest ciężkie, ale też długie, ma (jak na 5-miesięczne niemowlę) duże stopy i dłonie, prawdopodobnie takie są jego uwarunkowania genetyczne.   

Jeżeli karmisz swoje 5-miesięczne niemowlę wyłącznie piersią, nie ma takiej możliwości, żebyś je "przekarmiła". Jeżeli natomiast wprowadziłaś już stałe pokarmy i dziecko zaczęło mocno przybierać na wadze, porozmawiaj o tym z pediatrą.  Pamiętaj, że u tak małych dzieci nie wolno stosować restrykcyjnych diet. Także diety eliminacyjne (np. bezglutenowa, bezlaktozowa) powinnaś skonsultować ze specjalistą. 

Kiedy po pomoc do lekarza?

Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka. 

Przeczytaj też: Jak rozszerzać dietę niemowlęcia
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!