GRY
 
 

Ile powinno ważyć 8-miesięczne dziecko?

Twoje dziecko ma już 8 miesięcy, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest prawidłowa? Zobacz, ile powinno ważyć dziecko w 8. miesiącu życia!

waga dziecka w 8 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 8. miesiącu życia

W 8. miesiącu życia dziecko powinno ważyć o 1-1,5 kg więcej, niż w momencie podwojenia wagi urodzeniowej. Czyli: 

2 x waga urodzeniowa + ok. 1,5 kg = waga 8-miesięcznego dziecka

Jeżeli więc dziecko w momencie urodzenia ważyło 3 kg, da nam to proste przykładowe równanie: 

2 x 3 kg + 1,5 kg = 7,5 kg

W drugim półroczu życia dziecko powinno przybierać na wadze ok. 0,3-0,4 kg miesięcznie. Na tym etapie rozwoju dzieci karmione piersią, które dotąd były pulchne, szczupleją. Z kolei dzieci karmione mlekiem modyfikowanym teraz mogą zrobić się okrąglejsze. Na wagę 8-miesięcznego dziecka wpływa także jego temperament i zakres ruchów. Dziecko spokojne, które mało się rusza, prawdopodobnie będzie pulchniejsze. Z kolei ruchliwe, energiczne dziecko spali więcej kalorii, a mniej "odłoży".
Redakcja poleca: Czy otyłość jest dziedziczna? Jak uchronić przed nią dziecko – film
Za otyłość lubimy obwiniać geny, tymczasem to tylko jeden z czynników tej choroby. I to wcale nie najważniejszy. Sprawdź, skąd się biorą otyłe dzieci i jak ustrzec swoje dziecko przed otyłością – radzi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Waga urodzeniowa

Punktem wyjścia do oceny wagi 8-miesięcznego dziecka jest jego waga urodzeniowa. Nie spodziewaj się, że dziecko z niską masą urodzeniową, po kilku miesiącach będzie miało taką samą wagę, jak jego więksi rówieśnicy. Tak samo w drugą stronę – dzieci o dużej wadze urodzeniowej raczej nie staną się małe. Możesz natomiast sprawdzić, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl. 

Zobacz też: Tutaj oblicz jak kształtuje się waga twojego dziecka na siatce centylowej

Niedowaga

Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Skrajna niedowaga to waga poniżej 3. centyla. 
Niedoborem masy u dzieci zajmuje się m.in. endokrynolog. Jeżeli twoje dziecko znacznie odstaje od normy, poproś swojego pediatrę o skierowanie do specjalisty.

Jeżeli zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu stałych pokarmów, może to świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. glutenu.  Porozmawiaj na ten temat ze swoim pediatrą. Słabe przybieranie na wadze może być też oznaką niewłaściwej przemiany materii, choroby zakaźnej (daje też inne objawy) lub przewlekłej. W takich przypadkach idź z dzieckiem do lekarza. 

Nadwaga

Dziecko zbyt pulchne, żeby się ruszać lub dziecko, któremu szybciej przybywa kilogramów niż centymetrów, zaprowadź do lekarza. Omów z nim metody przeciwdziałania nadwadze. W pozostałych przypadkach sprawdź najpierw budowę ciała malucha. Dziecko duże i ciężkie, ale też wysokie, o dużych dłoniach i stopach prawdopodobnie ma takie predyspozycje genetyczne. 

Pamiętaj, że dzieci w tym wieku nie wolno samemu odchudzać! Ograniczanie pokarmu powoduje niedostatek składników odżywczych, co hamuje rozwój niemowlęcia, i może prowadzić do zaburzeń apetytu w przyszłości. Nie wprowadzaj także diet eliminacyjnych na własną rękę. Jeżeli waga twojego dziecka jest zbyt duża, skontaktuj się z lekarzem i poproś o skierowanie do dietetyka. 

Kiedy po pomoc do lekarza?

Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno lub gwałtownie przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka

Jeżeli dziecko w 8. miesiącu życia nie podwoiło jeszcze wagi urodzeniowej, szybko skontaktuj się z lekarzem. 

Przeczytaj też: Schemat żywienia niemowląt - do druku
Doładuj
Przeładuj