waga dziecka w 8 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Ile powinno ważyć dziecko w 8. miesiącu życia

Twoje dziecko skończyło już 8 miesięcy? Zobacz, ile powinno ważyć dziecko w tym wieku.
Adela Prochyra
waga dziecka w 8 miesiącu życia
fot. fotolia.com
W drugim półroczu życia dziecko powinno przybierać na wadze ok. 0,3-0,4 kg miesięcznie. Na tym etapie rozwoju dzieci karmione piersią, które dotąd były pulchne, szczupleją. Z kolei dzieci karmione mlekiem modyfikowanym teraz mogą zrobić się okrąglejsze. Na wagę 8-miesięcznego dziecka wpływa także jego temperament i zakres ruchów. Dziecko spokojne, które mało się rusza, prawdopodobnie będzie pulchniejsze. Z kolei ruchliwe, energiczne dziecko spali więcej kalorii, a mniej "odłoży".

Oblicz prawidłową wagę

Punktem wyjścia do oceny wagi 8-miesięcznego dziecka jest jego waga urodzeniowa. Nie spodziewaj się, że dziecko z niską masą urodzeniową, po kilku miesiącach będzie miało taką samą wagę, jak jego więksi rówieśnicy. Tak samo w drugą stronę – dzieci o dużej wadze urodzeniowej raczej nie staną się małe. W 8. miesiącu życia dziecko powinno ważyć o 1-1,5 kg więcej, niż w momencie podwojenia wagi urodzeniowej. Czyli: 
2 x waga urodzeniowa + ok. 1,5 kg = waga 8-miesięcznego dziecka
Jeżeli więc dziecko w momencie urodzenia ważyło 3 kg, da nam to proste przykładowe równanie: 
2 x 3 kg + 1,5 kg = 7,5 kg
Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Siatki centylowe

Możesz sprawdzić, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl. Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Niedoborem masy u dzieci zajmuje się m.in. endokrynolog. Jeżeli twoje dziecko znacznie odstaje od normy, poproś swojego pediatrę o skierowanie do specjalisty.
  Natomiast jesli dziecko jest zbyt pulchne, żeby się ruszać lub dziecko, któremu szybciej przybywa kilogramów niż centymetrów, zaprowadź do lekarza. Omów z nim metody przeciwdziałania nadwadze. W pozostałych przypadkach sprawdź najpierw budowę ciała malucha. Dziecko duże i ciężkie, ale też wysokie, o dużych dłoniach i stopach prawdopodobnie ma takie predyspozycje genetyczne. 
 
Pamiętaj, że dzieci w tym wieku nie wolno samemu odchudzać! Ograniczanie pokarmu powoduje niedostatek składników odżywczych, co hamuje rozwój niemowlęcia, i może prowadzić do zaburzeń apetytu w przyszłości. Nie wprowadzaj także diet eliminacyjnych na własną rękę.
[content:0_4830,0_1872,0_25229,,0_22925:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 4 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy