zapytajnik5.jpg

Tycie pod koniec ciąży

Czy to normalne, że pod koniec ciąży waga gwałtownie wzrasta? Przyszłej mamie radzi ginekolog.
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
zapytajnik5.jpg
Do porodu zostało mi pięć tygodni. Do 30. tygodnia ciąży tyłam wolno, teraz moja waga rośnie szybciej. O czym to może świadczyć? Jolanta z Poznania

Na pytanie o tycie w ciąży odpowiada dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik:

Szybszy przyrost masy ciała pod koniec ciąży może świadczyć o zatrzymywaniu wody przez organizm. W takiej sytuacji zalecane jest gimnastykowanie się i noszenie luźnych ubrań.

Warto też przyjrzeć się sposobowi odżywiania, sprawdzić, czy nie ma w diecie dań, które zawierają tzw. „puste kalorie”, czipsów, słodyczy itp.

Aby mieć pewność, co jest powodem tycia, proponowałabym wizytę u lekarza prowadzącego ciążę. Intensywny wzrost wagi przed porodem może być także sygnałem zatrucia ciążowego. Towarzyszą mu takie objawy jak:
  • wzrost ciśnienia krwi,
  • obrzęki,
  • bóle i zawroty głowy.
Konieczne jest wtedy natychmiastowe objęcie opieką lekarską przyszłej mamy.

Oblicz, ile powinnaś przytyć w ciąży.

Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy