wahania nastroju w ciąży
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Ciąża nieźle potrafi namieszać w głowie. Na to się przygotuj!

Jesteś przygotowana, że ciąża zmieni twoje ciało. Ale że namiesza ci w głowie, już raczej nie. Na szczęście wszystkim kobietom miesza podobnie. Sprawdź, na jakie humory, humorki, dziwne myśli i inne wahania nastrojów trzeba się przygotować.
Małgorzata Wódz
wahania nastroju w ciąży
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl
Wahania nastroju to jeden z pierwszych objawów ciąży. I zupełnie naturalny. Kobiety reagują zmiennymi nastrojami na wszelkie zaburzenia w równowadze hormonalnej. Humorki i prawdziwe humory pojawiają się np. przy PMS-ie, po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych, a nawet przy restrykcyjnych dietach (zakłócają pracę organizmu). Ciąża, a szczególnie jej początek, to istny zalew hormonów. Twoje emocje zaczęły cię zaskakiwać? Zrób test ciążowy. Jeśli wyjdzie pozytywnie, sprawdź, kiedy i na co warto się przygotować.

Wszystko mnie cieszy – to podejrzane!

Ciąża sprawiła, że często się śmieję, niczym się nie przejmuję. Kiedyś taka nie byłam... Marta

Poprawa nastroju w ciąży może mieć kilka powodów: wreszcie spełnia się marzenie o dziecku, praca przestaje być taka ważna, pojawia się perspektywa długiego urlopu. Ale to nie wszystko – dobre samopoczucie zawdzięczasz też endorfinom, hormonom, które działają jak naturalne substancje przeciwbólowe i uspokajające. Dzięki nim dla niektórych kobiet pierwszym objawem ciąży jest właśnie dobry humor, który utrzymuje się aż do narodzin dziecka. Mózg zwiększa produkcję endorfin, abyś mogła lepiej znieść odmienny stan.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Zwątpienie i czarne myśli

Ja chyba oszaleję – raz myślę, że będę świetną mamą, a zaraz potem skóra mi cierpnie z przerażenia, co zrobię, gdy dziecko będzie płakało. Ola

Nawet jeśli bardzo zależy ci na zostaniu mamą, chwilami możesz odczuwać zwątpienie i czarne myśli. Taka zmiana nastroju to efekt działania progesteronu. To hormon odpowiedzialny m.in. za zagnieżdżenia zarodka. Stwarza też w macicy warunki, aby dziecko mogło się rozwijać. Gdy poziom progesteronu obniża się wraz z rozwojem ciąży, zmienne nastroje ustępują. Mimo to pamiętaj: dopiero przymierzasz się do tego, co cię czeka. Na wczesnym etapie ciąży może ci się wydawać, że gdy dziecko przyjdzie na świat, niewiele się zmieni. Spędzisz w domu urlop macierzyński, potem znajdziesz opiekunkę i wrócisz do pracy. Nastawienie do opieki nad dzieckiem dopiero zacznie się kształtować.

Niesamowity przypływ siły

Myślałam, że kobiety w ciąży są słabe, szybko się męczą. Ja mogę góry przenosić, a energia wprost mnie rozpiera. Beata

Przypływ energii w ciąży może być wynikiem braku miesiączki i zmian hormonalnych, które towarzyszyły cyklowi menstruacyjnemu. Wreszcie możesz zapomnieć, jak dokuczliwy bywa PMS. Na lepszy nastrój wpływa również
zdrowa dieta, wysypianie się i wyrównanie braków żelaza czy magnezu, gdy zażywasz przepisane przez lekarza witaminy i minerały dla ciężarnych.

Partner jest nieważny

Im bliżej porodu, tym bardziej skupiam się na dziecku. Mąż skarży się, że nic więcej mnie nie obchodzi. Jest w tym trochę prawdy. Jola

Skupienie się przed porodem na dziecku to syndrom wicia gniazda albo pierwotne matczyne zaangażowanie. Kiedy się pojawia? W końcówce ciąży. W ostatnich tygodniach przed porodem wszystko jest podporządkowane potomstwu: zakupy (aby niczego mu nie zabrakło), sprzątanie (aby dziecko trafiło do czystego domu), przemeblowanie (aby maluchowi było
wygodnie). Za taką zmianę nastawienia odpowiada wzrost poziomu oksytocyny, hormonu, który m.in. wpływa na to, co czujesz do dziecka.

To się może nie udać

Zaczęłam bać się porodu. Popłakuję po kątach, bo boję się, że może stać mi się coś złego. Sylwia

Zmienny nastrój z początku ciąży może wrócić w 8. miesiącu. Czekasz na swoje dziecko. Myślisz o nim, ale paraliżuje cię strach przed porodem. Gdy robisz porządki przed pójściem do szpitala, układasz rzeczy tak, jakbyś miała już do nich nie wrócić. To efekt hormonalnych zawirowań, jakie pojawiają się też pod koniec ciąży. Obawy przed porodem mogą czuć nawet najlepiej przygotowane do niego kobiety. Narodziny dziecka są wydarzeniem absolutnie przełomowym. Obawy przed porodem możesz czuć nawet jeśli już rodziłaś (np. jeśli poprzednio nie obyło się bez problemów albo ktoś z bliskich miał skomplikowany poród). W tym czasie warto szczególnie dbać o swoje dobre samopoczucie. Brak komfortu i poczucia bezpieczeństwa w końcówce ciąży sprzyjają wydzielaniu się adrenaliny, która hamuje poród i sprawia, że rodzi się trudniej.

Zobacz też:  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy