Wakacje bez elektronicznych gadżetów "Lato" Izabeli Urbaniak
fot. Izabela Urbaniak

Wakacje bez elektronicznych gadżetów. Zjawiskowe zdjęcia polskiej fotografki

Te zdjęcia są jak podróż w czasie - do dzieciństwa bez bez smartfonów, tabletów i playstation. Przepiękne!
Beata Turska
Wakacje bez elektronicznych gadżetów "Lato" Izabeli Urbaniak
fot. Izabela Urbaniak
Szalone zabawy bez nadzoru dorosłych, nieprzystrzyżona natura, śliczna królewna w kukurydzy, męska przyjaźń, psy, hamak, leniwie płynący czas... Krótko mówiąc piękne, szczęśliwe lato bez elektroniki. Czy takie wakacje są jeszcze możliwe?

Izabela Urbaniak, fotografka z Łodzi doskonale wie, że tak: dokumentuje je każdego lata, a jej zdjęciami zachwycają się ludzie z różnych zakątków świata, nawet tak odległych jak Korea czy Australia. 

Polecamy także: Co powinno przeżyć, czego doświadczyć i z czym się zetknąć dziecko zanim pójdzie do szkoły?–  Zdjęcia powstały w maleńkich Ługowiskach w woj. kujawosko-pomorskim, gdzie spędzamy miesiąc każdego lata. Jest na nich mój młodszy syn, 10-letni Antoni, jego kuzyn Jasiu, kuzynka Maja, czasem także dzieci przyjaciół i  sąsiadów  – mówi Izabela Urbaniak. –  Sięgnęłam  po aparat, bo gdy dzieciaki zaczęły się dobrze ze sobą czuć, wymyślać zabawy i obywać bez gadżetów, przypomniało mi się moje własne dzieciństwo: jabłonki i grusze,  babcia karmiąca kury, dzieci ze wsi, na której spędzałam wakacje...

Jak to możliwe, że bohaterowie tych zdjęć  obywają się bez elektroniki?
– Na co dzień z niej korzystają, ale wakacje na wsi są dla nich jak detoks. Nie zabierają tabletów, ich komórki leżą w szufladzie. Wyciągają je tylko wtedy, gdy np. od trzech dni leje i nie przychodzi im do głowy nic ciekawszego. Czyli bardzo rzadko – mówi fotografka. 

Czarno-białe zdjęcia Izabeli Urbaniak zachwyciły wielu ludzi także poza Polską. Pokazywał je m. in. serwis Bored Panda, pisał o nich magazyn Huffington Post, do fotografki zgłaszali się dziennikarze nawet z Chin.  W sieci komentują je zachwyceni ludzie z najróżniejszych zakątków świata. 
–  Myślę, że polubili moje zdjęcia, bo pozwoliły im na powrót do własnego dzieciństwa –  mówi Izabela Urbaniak. – Są jak podróż sentymentalna, bo przecież każdy z nas spędził choć jedno takie lato.

Więcej zdjęć  możesz obejrzeć na stronie internetowej Izabeli Urbaniak   oraz na jej profilu na  Facebooku.

Przeczytaj także: Wakacyjna szarpanina to nie wypoczynek. Odpuść sobie i dziecku.
 
Redakcja poleca: Dzieci mówią o wakacjach - film
Za co dzieci lubią wakacje i co można robić latem - zapytaliśmy maluchy na gdańskich ulicach.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy