ceny wakacji
fot. Adobe Stock

Wakacje nad Bałtykiem: bardzo drogie jedzenie, porcja smażonej ryby 78 zł!

„My też mamy koszty, a jak coś drożej kupujemy, to musimy to drożej sprzedać" – tłumaczą właściciele smażalni. Długi weekend pokazał, że tegoroczne wakacje nad polskim morzem będę bardzo drogie. Jest kolosalnie drożej – skarżą się turyści.
Agnieszka Majchrzak
ceny wakacji
fot. Adobe Stock
Epidemia koronawirusa spowodowała, że ceny wzrosły, o czym bardzo przekonali się turyści, którzy wrócili z długiego weekendu nad morzem. „Jest kolosalnie drożej. W Międzyzdrojach trzeba zapłacić 180 złotych za kilogram węgorza. To nas powaliło, w zeszłym roku na Mazurach było to 100 złotych" – mówi turystka wypoczywająca w Rewalu. W internecie pojawiły się zdjęcia paragonów, jakie klienci zapłacili za skromny posiłek dla dwóch osób w smażalniach ryb. Ryba, frytki, surówka i picie to wydatek ponad 130 złotych!

Dlaczego tu jest tak drogo?

Letni sezon nad polskim morzem serwuje spore podwyżki. Trzeba zapłacić co najmniej kilkadziesiąt złotych za kawałek smażonej ryby. Jak tłumaczą restauratorzy, w Bałtyku jest bardzo mało ryb, są limity połowów i to wpływa na ceny ryb. Ceny flądry podskoczyły ponad dwukrotnie, wzrost ceny dorsza jest tylko odrobinę mniejszy.

„Drożeje prąd, gaz, ZUS, podatki" – tłumaczy właściciel wędzarni w Rewalu. Inny właściciel zwraca uwagę, że to dystrybutorzy i rybacy podwyższają ceny. „To i my musimy podnosić ceny. Staramy się trzymać ceny na rozsądnym poziomie, ale my też mamy koszty, a jak coś drożej kupujemy, to musimy to drożej sprzedać" – wyjaśnia.
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Wszystko przez koronawirusa

Zdaniem turystów branża turystyczna rekompensuje sobie straty, jakie poniosła w wyniku zamrożenia gospodarki z powodu pandemii koronawirusa. „Trzy miesiące braku klientów, braku obrotu. Za to trzeba płacić. Trzeba to sobie zrekompensować" – mówi mężczyzna wypoczywający nad morzem.

Ale drożej jest nie tylko w lokalach serwujących świeże morskie ryby. „Gofr z dżemem za 10 złotych to jest drogo" – ocenia turystka.

Problem z zarezerwowaniem noclegu

Z badań wynika, że przez epidemię koronawirusa Polacy raczej wolą spędzić wakacje w kraju niż za granicą. Dla wielu z nas lato nad polskim morzem jest bardziej bezpieczne niż to spędzone za granicą.

Na szczęście – przynajmniej na razie – opłaty za noclegi albo nie wzrosły wcale, albo nieznacznie. W Międzyzdrojach za jedną noc trzeba zapłacić średnio 63 złote, w Ustce 52 złote, a w Sopocie 59 złotych.

Ale noclegów już brakuje. „Już teraz widać, że jest problem z zarezerwowaniem noclegu w ustronnych miejscowościach, tam, gdzie nie ma tłumów" – mówi Kamila Miciuła z portalu nocowanie.pl.

Największą popularnością cieszą się takie kategorie noclegów jak domki i apartamenty.

Źródło: tvn24.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy