wakacje przedszkolaka, dziecko na wakacjach
Fotolia
Edukacja

Wakacje od przedszkola

W lipcu na dwa miesiące większość przedszkoli zamyka swe mury i dzieci rozpoczynają upragnione wakacje. Dla kilkulatka to powód do radości, a dla ciebie mały kłopot, bo przecież twój urlop trwa zaledwie kilkanaście dni. Z kim dziecko ma spędzić resztę lata? Oto kilka podpowiedzi.
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

Wasze rodzinne – dotychczas poukładane życie latem staje na głowie. Dziecko nie wybiera się jak co dzień do przedszkola, tylko chce się bawić, pływać, biegać z kolegami z podwórka, a ty przecież idziesz do pracy. Aby nie zaskoczyła cię ta sytuacja, zawczasu zaplanuj wakacje twojego przedszkolaka.

Urlop najpierw z mamą, potem z tatą

Większość ludzi podczas lata przynajmniej na dwa tygodnie bierze urlop i wyjeżdża. Możesz zastanawiać się, czy dobrym wyjściem nie byłoby spędzanie urlopu na zmianę z mężem. W ten sposób dziecko miałoby waszą opiekę przez dłuższy okres czasu (np. ty wyjeżdżasz z dzieckiem na dwa tygodnie, a potem kolejne dwa spędza z nim twój mąż). Dzięki temu połowę wakacji macie już zaplanowaną.
Dziecku potrzebna jest wasza wspólna opieka, możliwość obserwacji wzajemnych relacji, świadomość, że stanowicie jedność. To buduje w nim poczucie bezpieczeństwa i uczy zachowań rodzinnych, które często podczas codzienności gdzieś umykają. Zresztą tobie także należą się miłe chwile z partnerem. Dlatego staraj się przynajmniej część urlopu zaplanować tak, byście byli wszyscy razem.

Sprawdź: Dokąd jechać na wakacje z dzieckiem? – test

Wakacyjna opieka dziadków

To dobry pomysł, gdy dziadkowie mieszkają blisko. Co jednak zrobić, jeśli mieszkają daleko i musielibyście dziecko powierzyć im na dłużej, np. na miesiąc? Rodzice często lękają się, jak ich kilkulatek zniesie tak długą rozłąkę. Cóż, wszystko zależy od charakteru dziecka i dotychczasowych jego kontaktów z dziadkami. Psychologowie twierdzą, że jeśli do tej pory były intensywne, a przedszkolak na wieść o wyjeździe podskakuje z radości, możesz być spokojna. Na pewno uda mu się miło spędzić wakacje, a wyjazd będzie dodatkowym bodźcem do pogłębienia przyjaźni między nim a babcią i dziadkiem. Poza tym takie kontakty pozwalają dziecku na jeszcze większy rozwój – dziadkowie zazwyczaj mają dużo cierpliwości, czasu i chęci, by pokazać swoim wnukom świat. Pamiętaj jednak, że jeśli twoje dziecko wyjeżdża na dłużej, powinnaś go w weekendy odwiedzać. Zapewni mu to poczucie bezpieczeństwa, że rodzice są i zawsze czuwają.

Czytaj też: Zakochani dziadkowie

Niania na czas wakacji

Jeśli bierzesz taką ewentualność pod uwagę, popytaj najpierw znajomych, czy nie mogliby ci polecić zaufanej opiekunki. Oszczędzasz sobie w ten sposób nerwów, czy twój wybór był trafny. Możesz także szukać sprawdzonej niani w serwisie Niania.pl. Przed wizytą wypisz swoje preferencje: w jakim wieku ma być opiekunka, czy powinna mieć doświadczenie w wychowywaniu dzieci, a może nawet referencje z innych miejsc pracy. Im więcej szczegółów podasz, tym prościej ci będzie wybrać odpowiednią kandydatkę.

Czytaj też: Jak znalazłam idealną nianię

Dyżurne przedszkole w wakacje

To rozwiązanie stosunkowo najprostsze, niekoniecznie jednak najlepsze. Przecież dziecku, tak jak dorosłemu, należą się wakacje. Pomyśl, czy chciałabyś swój urlop spędzać w pracy, nawet jeśli nie musiałabyś pracować? Pewnie i twój kilkulatek woli przez pewien czas odpocząć od swoich codziennych zajęć. Poza tym dyżurne przedszkole to dla niego zwykle nowe miejsce, nieznane dzieci i panie.
Jeśli jednak nie masz wyjścia, sprawdź, jaka placówka będzie pełniła wakacyjny dyżur. Może się przecież okazać, że to właśnie przedszkole twojego dziecka. Gdy podejmiesz decyzję, zgłoś ją do dyrektora macierzystego przedszkola, który listę dzieci wyśle placówce dyżurującej. W ten sposób masz pewność, że dziecko zostało przyjęte na okres wakacji.

Inaczej ma się sprawa z przedszkolami prywatnymi, które zazwyczaj przynajmniej przez jeden miesiąc wakacji pozostają otwarte. Wówczas dziecko nie musi aklimatyzować się w nowym miejscu, ma swoich kolegów i dobrze znaną panią blisko siebie, z którymi może uczyć i bawić się cały dzień.

Zobacz też:  Zabawy ruchowe w przedszkolu

Wakacyjna pomoc sąsiedzka

Jeśli mieszkasz w bloku, masz jeszcze jedną możliwość: możesz wspólnie z kilkoma sąsiadkami zorganizować coś na kształt koła wzajemnej pomocy. Rozejrzyj się dobrze, może któraś z mam jest jeszcze na urlopie wychowawczym i ma ochotę zaopiekować się twoim przedszkolakiem? Albo babcia sąsiadki zajmuje się jej dzieckiem i może pod swoje skrzydła przyjąć także twoje? Dzięki takiej pomocy kilkulatek poczuje się bezpiecznie, bo będzie przebywać w znajomym otoczeniu, wśród znanych mu ludzi. A Ty odetchniesz z ulgą, bo będziesz miała pewność, że dziecko jest pod dobrą opieką.

Atrakcyjne wakacje w mieście

Skorzystaj z naszej ściągawki i sprawdź, jak możesz dziecku zorganizować wakacje w mieście. Zobaczysz, że wcale nie musi być nudno!

  • Park lub ogród botaniczny. Na trawie można urządzić sobie nawet mały piknik. Zieleń to doskonałe miejsce na zabawy z piłką czy skakanką, a także podglądanie przyrody (dziecku można pokazać i opowiedzieć np. o owadach). Jeśli park jest niedaleko domu, kilkulatek może tam pojechać choćby na rowerku.
  • ZOO. Słoń z długą trąbą, małpki robiące śmieszne miny – zwierzęta w ZOO na pewno zainteresują ciekawskiego kilkulatka. A gdy do tego dodać pyszne lody i kolorowego balonika – dziecko będzie wniebowzięte.
  • Basen. Musi być czysty, z wydzielonym miejscem dla dzieci. Dodatkową atrakcją jest zjeżdżalnia do wody czy brodzik do pluskania.
  • Wesołe miasteczko. Karuzele, bujane koniki, samochody to atrakcje uwielbiane przez dzieciaki, dlatego podróżne wesołe miasteczka cieszą się tak dużą popularnością. Pamiętaj jednak, że stan techniczny urządzeń czasem pozostawia wiele do życzenia, a więc musisz najpierw sprawdzić, czy są bezpieczne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, powinnaś zgłosić je straży miejskiej.
  • Festyny. Latem w mieście często organizowane są zabawy na świeżym powietrzu. Informacji o nich możesz szukać w gminie. Na festynach są atrakcje dla dorosłych, np. koncerty, ale także dla dzieci (występują często klauni, organizowane są pokazy zwierząt itp.).
  • Kino i teatr. Doskonała rozrywka w pochmurne dni. Dzieci bardzo lubią przedstawienia teatralne, a po obejrzeniu spektaklu mogą się pokusić o przygotowanie swojego domowego teatrzyku.

Sprawdź: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA