Z brzuchem na urlop

Przez ciążę masz rezygnować z wakacji. Nie ma powodu. Właśnie teraz powinnaś dobrze wypocząć. Jak to zorganizować.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
mama, lato, morze, ciąża, brzuszek, strój kąpielowy
Jeśli to dopiero początek ciąży, jesteś pod opieką lekarza, którego nic nie niepokoi, możesz planować letni wypoczynek dość swobodnie (o czym szczególnie powinnaś pamiętać, czego unikać, piszemy dalej). Jeśli jednak jesteś już w ósmym lub dziewiątym miesiącu, praktycznie każdy wyjazd powinnaś przedyskutować ze swoim ginekologiem. Długie wojaże w tym okresie mogą być po prostu niebezpieczne.

Pamiętaj o dokumentach
Od tego zaczynamy, bo to niezwykle ważne. Dokądkolwiek się wybierasz, zawsze zabieraj ze sobą najważniejsze wyniki badań. Nie jest tego dużo, a nigdy nie wiadomo, które mogą się przydać. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, również powinnaś mieć je przy sobie. Wiele z tych wyników (choćby morfologia) ma oznaczenia międzynarodowe. Spakuj więc kartę przebiegu ciąży, ostatnie wyniki badań krwi i moczu, zdjęcie i opis USG, oznaczenie grupy krwi, no i oczywiście legitymację ubezpieczeniową.
Możliwe, że będą Ci potrzebne dodatkowe wyniki badań, jeśli wybierasz się na wakacje samolotem. Niektóre linie nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów aż do 36. tygodnia ciąży. W innych wystarczy przed wylotem wypełnić specjalne oświadczenie. Czasem potrzebne jest aktualne zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę. Zupełnie inaczej wygląda sprawa po 36. tygodniu, a także w przypadku ciąży bliźniaczej. Wtedy wymagany jest specjalny rodzaj zaświadczenia zawierający szereg informacji na temat stanu zdrowia ciężarnej. Ale każda linia ma tu swoje zasady i najlepiej zapytać o wszystkie szczegóły przy kupnie biletu.

Czy w ciąży można się opalać
Owszem, jeśli potrafisz zachować umiar. Smażenie się na czekoladkę jest niezdrowe i to nie tylko dla kobiet w ciąży. W trakcie takiego słonecznego seansu organizm się odwadnia, a to dla ciężarnej szczególnie niebezpieczne. Może nawet dojść do zasłabnięcia.
Promienie słoneczne nie przenikają przez skórę i nie docierają do płodu. Ale wszystko, co niebezpieczne dla przyszłej mamy, jest potencjalnym zagrożeniem także dla jej dziecka. Lepiej usiądź pod parasolką, posmaruj się kremem z filtrem (tak, tak, nawet w cieniu) i koniecznie pij dużo zimnych napojów.
Redakcja poleca: Jak wybrać kocyk dla dziecka - film
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla dziecka. Zobacz najpiękniejsze kocyki dla malucha na każdą porę roku.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy