Rodzina na pikniku
fot. Panthermedia

Lato bez nudy - 7 pomysłów na rodzinne zabawy podczas wakacji

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje – nareszcie całą rodziną będziecie razem. I to 24 godziny na dobę. Cieszysz się? A może trochę cię to przeraża, bo nie wiesz, co będziecie robić przez cały ten czas? Po prostu spróbujcie dobrze się bawić!
Aleksandra Sobieraj
Rodzina na pikniku
fot. Panthermedia
Nastaw się na to, że na urlopie z dzieckiem nie poleniuchujesz sobie, leżąc na plaży. I nawet jeśli lubisz być aktywna, np. wędrując po górach, to dziecko może się tym szybko znudzić. Przygotuj się za to na zabawę – dziecko uwielbia spędzać z tobą czas. Żebyś i ty miała z tego przyjemność, przestaw swój umysł z trybu „planowanie” na "doświadczanie", z „będzie” na „jest”. I nie traktuj zabawy z dzieckiem jako zadania do wykonania, spróbuj się cieszyć jak ono  – z „tu i teraz”. Nie „zaliczaj” też zabaw po kolei – one są tylko pretekstem do bycia razem. Nawet jeśli nie dokończycie zabawy, nic się nie stanie. Bawcie się wszędzie, w zwykłych codziennych sytuacjach.

Zabawa 1: Turlanie się

po 1. roku życia
Najpierw załóż, że to będzie brudna zabawa. I nim ją zaczniecie, sprawdź, czy w trawie na pagórku nie kryje się coś niebezpiecznego, np. duży kamień, dół, szkło, kolczaste rośliny. Dobrym miejscem jest też wydma (uwaga na piasek, który może dostać się do buzi i oczu). Z mniejszej górki dziecko może turlać się samo (pilnuj je, idąc za nim, by nie stoczyło się w niewłaściwym kierunku), z większej – w objęciach mamy lub taty. Możecie obserwować, jak z górki stacza się piłka. Ważnym treningiem jest podchodzenie pod górkę.
Co to daje: ćwiczy zmysł równowagi, trenuje wspinaczkę, pomaga dobrze poczuć się w swoim ciele.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Zabawa 2: Coś żółtego

po 18.–24. miesiącu
Gdy dziecko nauczy się odróżniać niektóre kolory, podczas spaceru powiedz: „Widzę coś żółtego. Co to jest?". Zadaniem malucha jest odnalezienie w okolicy takiego przedmiotu i pokazanie go. Dla starszego dziecka zmodyfikuj zasady – szukajcie wcześniej ustalonego obiektu, np. pana z brodą, czerwonego motocykla. Każdy dostrzeżony element to punkt.
Co to daje: młodsze dziecko utrwala nazwy kolorów i podobnie jak starsze ćwiczy zmysł obserwacji.

Zobacz też: 5 powodów, by iść z dzieckiem na plac zabaw

Zabawa 3: Za mały kocyk

po 1. roku życia
Na podłodze w domu, na trawie lub na plaży rozłóżcie koc lub prześcieradło. Wszyscy członkowie rodziny muszą się na nim położyć tak, by się zmieścić. Jeśli się udało, złóżcie koc na pół i znów spróbujcie się zmieścić. Zabawa trwa dalej: złóżcie koc ponownie i sprawdźcie, na jak małej powierzchni możecie razem leżeć.
Co to daje: uczy współpracy, zacieśnia więzi.

Zabawa 4: Na opak

po 2. roku życia
Jeden dzień w tygodniu wywróć do góry nogami. Umówcie się, że zjecie kolację na śniadanie, a śniadanie na kolację albo deser na początku obiadu (nieduży, bo mogą być kłopoty z daniem głównym!). Możecie też rano przywitać się radosnym „dobranoc” i przeczytać dziecku książeczkę, jeszcze zanim wstanie z łóżka, a wieczorem powiedzieć „dzień dobry”.
Co to daje: przełamuje rutynę, rozwija wyobraźnię

Zobacz też: 9 idealnych zabaw w domu na deszczowe dni

Zabawa 5: Dzień dobry

po 2. roku życia (lub wcześniej, jeśli dziecko umie już mówić)
Idźcie na spacer i do napotkanych osób, na zmianę (raz ty, raz dziecko) mówcie „dzień dobry”. Punkt zdobywa ten, komu przechodzień odpowie. Dzieci mają w tej zabawie większe szanse, bo ludzie zwykle chętniej odpowiadają na ich pozdrowienia.
Co to daje: trenuje umiejętności społeczne.

Zabawa 6: Zły wilk

po 2. roku życia
Wyobraźcie sobie, że ogródek lub dywan w pokoju to las, mieszka w nim zły wilk i inne zwierzęta. Jedna osoba zostaje wilkiem, a reszta kładzie się nieruchomo na trawie (podłodze). Nie wolno drgnąć, można tylko mrugać oczami i oddychać. Jeśli wilk zauważy, że ktoś się ruszył, ta osoba odpada z gry. Wilk może też prowokować, np. robić zabawne miny, wydawać śmieszne odgłosy.
Co to daje: uczy cierpliwości, przestrzegania zasad, kreatywności

Zabawa 7: Jaki to smak?

po 2. roku życia
Przygotuj posiłek dla dziecka z produktów o różnych smakach. Zawiąż mu oczy i podawaj różne jedzenie, np. twarożek, soczek, szynkę, pieczywo, pomidora. Za każdym razem dziecko musi odgadnąć, co zjadło. Potem zamieńcie się rolami.
Co to daje: trenuje zmysł smaku, pomaga w rozwijaniu słownictwa.

Zobacz też: Ściąga do samochodu - 20 zabaw na podróż autem
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy