dziecko, woda, basem, lato, wakacje, pływać
fot. Panthermedia

Wakacyjny kodeks rodzinny

Letnie wyjazdy są po to, by odpocząć... także od dyscypliny. Jednak mądra mama odpuści tylko te zasady, których brak nie zagrozi zdrowiu malucha.
Joanna Karwat
dziecko, woda, basem, lato, wakacje, pływać
fot. Panthermedia
Nawet podczas wakacji niektórych reguł nie wolno łamać, bo to mogłoby się skończyć tragedią. Przyjrzyj się naszym specjalnym znakom i zapamiętaj, w jakich sprawach możesz odpuścić dziecku, a których powinnaś dopilnować.

Zakaz oddalania się od rodziców

Przypomnij dziecku, że nie może się oddalać. Nawet do zaprzyjaźnionych dzieci, które są niedaleko was na plaży, ani na placyk zabaw, który odwiedziliście już wiele razy. Tłumacz dziecku, dlaczego jest to niebezpieczne (czym dokładnie może się skończyć), że ktoś obcy mógłby zabrać maluszka od rodziców, albo że mógłby się zgubić. Takie opisy lepiej działają na wyobraźnię i są zrozumiałe dla małego dziecka. Jednak na wszelki wypadek malcowi trzeba też wytłumaczyć, co powinien zrobić, gdyby się zgubił (poczekać albo poprosić o pomoc policjanta, strażnika miejskiego, ratownika albo kobietę z dzieckiem).

Redakcja poleca: Przegląd kostiumów kąpielowych dla dzieci Mothercare
Na letnie upały musimy jeszcze trochę zaczekać. Mimo to w sklepach Mothercare pojawiła się już kolekcja kostiumów kąpielowych dla dzieci. Zobacz je!

Nakaz jazdy w foteliku

Smyk może jeździć samochodem tylko w specjalnym foteliku. W tej sprawie nie ma żadnych dyskusji, bo jazda bez niego mogłaby się skończyć wypadkiem. Montuje się go zgodnie z zaleceniami producenta. A najbezpieczniejsze miejsce znajduje się na środkowym tylnym siedzeniu. Niektóre foteliki można montować także z przodu, upewnij się jednak, czy poduszka powietrzna po stronie pasażera tego nie wyklucza. Fotelik musi być dostosowany do wzrostu dziecka. Nie ulegaj namowom małego manipulatora, choćby ze łzami w oczach prosił, byś na chwilkę uwolniła go z pasów. Zrób postój i pozwól dziecku wybiegać się.

Ograniczenie czasu kąpieli

Po pierwsze, powtarzaj dziecku, że sam nigdy nie może wchodzić do wody. Choć szaleństwa, np. w morzu, to wielka atrakcja dla szkrabów, nie można dopuszczać do tego, by doprowadzały do wychłodzenia organizmu. Niebieskawe usta i sina skóra świadczą o tym, że mocno obkurczyły się naczynia obwodowe (w ten sposób organizm broni się przed utratą ciepła) i skóra jest niedotleniona. W takiej sytuacji łatwiej o skurcz, poza tym malec może się przeziębić. Jeśli kocha wodę, lepiej, żeby się kąpał częściej, ale krócej (góra 10 minut). Gdy z niej wyjdzie, powinien się wytrzeć i rozgrzać. 

Cisza nocna

Mało kto ma tyle samozaparcia, by na wakacjach zaganiać dziecko do łóżka o 20.30. Ale to nie znaczy, że smyk może ciągle chodzić spać o północy. Nie będzie tragedii, jeśli to się zdarzy raz czy dwa. Chodzi o to, żeby nie weszło mu to w nawyk, bo po powrocie trudno będzie przywrócić właściwy rytm. Poza tym wakacje są przecież po to, by odpocząć (i wyspać się). Maluch nie musi oczywiście chodzić spać z kurami – to zresztą niewykonalne, gdy inne dzieci szaleją na placach zabaw do późna – ale północ to jednak przesada. O której zatem kłaść smyka? Godzinę lub dwie później niż zwykle, ale pod warunkiem, że rano wstaje w dobrym humorze.

Uwaga na niezdrową żywność

Głównie chodzi tu o lody i gofry, które kusić będą na każdym deptaku. Trudno będzie z nich zrezygnować. Z drugiej jednak strony smyk nie może żywić się wyłącznie w ten sposób. Jedzenie typu fast food jest bezwartościowe i bardzo kaloryczne. W nadmiarze może być szkodliwe. Poza tym łatwo się do niego przyzwyczaić. Najlepiej ustalić z dzieckiem zasady dotyczące jedzenia kupnych smakołyków. Zasada nr 1: „Albo gofry, albo lody (a nie i to, i to)”. Zasada nr 2: „Frytki nie zastępują obiadu, a słodka bułka kolacji”.

Maksimum luzu

Stosuj się do poniższych podpowiedzi, a urlop upłynie wam w cudownej atmosferze.
  • Nie oczekuj zbyt wiele. Nie zakładaj, że przeczytasz wszystkie zaległe książki lub zwiedzisz wszystkie interesujące cię miejsca. To mało realne marzenia. Lepiej zdaj się na spontaniczność, a unikniesz rozczarowań.
  • Zarezerwuj czas dla siebie. Chociaż jedziesz ze swoim maluchem, tobie także należy się chwila samotności. Dziecko w tym czasie może bawić się pod okiem taty z nowo poznanymi kolegami.
  • Baw się z malcem. Nie wstydź się pobawić w berka czy poturlać z małym urwisem po plaży. Dzięki temu rozluźniacie wszystkie mięśnie i będziecie śmiać się do rozpuku. To najlepszy sposób na zrelaksowanie się.

Zęby muszą być czyste

Czy można pozwolić, by w czasie wakacji dziecko poszło spać z nieumytymi mleczakami? Absolutnie nie. Płytka nazębna powstaje błyskawicznie, już w ciągu jednego dnia. Po dwóch tygodniach urlopu będzie jej mnóstwo. Spowoduje odwapnienie szkliwa, a to początek próchnicy. Do czyszczenia mleczaków używajcie produktów dla dzieci.


ZOBACZ TEŻ: Dokąd z dzieckiem na wakacje? Oto 5 najlepszych propozycji
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy