GRY
 
 

Z dzieckiem na szlaku. Jak się przygotować do górskiej wędrówki?

Być może właśnie zrezygnowałaś z aktywnego wypoczynku, obawiając się, że będzie on zbyt męczący dla twojego malucha lub trudny do przygotowania. Nie musi tak być. Dzieci kochają odkrywać nowe miejsca. Pamiętaj jednak, aby wybierając się na wędrówkę w góry z dzieckiem odpowiednio się do tego przygotować.

Z dzieckiem w górach
fot. Fotolia

Wędrowanie z dzieckiem po górach wcale nie jest niemożliwe, choć nie jest tak łatwe jak w grupie dorosłych. Jeśli nie będziecie nastawiać się na zdobywanie szczytów, a jedynie tak trochę dłuższy i trudniejszy spacer, wszystko powinno się doskonale udać. Poniżej kilka rad, jak zorganizować górską wycieczkę dla małych dzieci.

Krok 1: Zadbaj o bezpieczeństwo

Górska wędrówka z małym dzieckiem musi być bezpieczna. Najważniejsze, by zawsze dostosować wycieczkę do możliwości i temperamentu dziecka. Wybierając dzień górskiej wędrówki, zwróć uwagę, by pogoda była dobra i stabilna. Pamiętaj też, że trasa powinna być krótka i urozmaicona. Na trasie musi znajdować się schronisko lub inne miejsce, gdzie można się schronić w razie załamania pogody lub po prostu odpocząć.

Zobacz też: Na co pozwalać dziecku na wakacjach?
Redakcja poleca: Dzieci mówią o wakacjach - film
Za co dzieci lubią wakacje i co można robić latem - zapytaliśmy maluchy na gdańskich ulicach.

Krok 2: Zgromadź ekwipunek

To kolejny ważny element przygotowań. Zawsze trzeba mieć ze sobą dodatkowe ciepłe ubranka – nawet w środku lata należy schować do plecaka kurtkę, czapkę i rękawiczki dla dziecka. Wówczas nawet jeśli pogoda ulegnie pogorszeniu, będziesz mieć pewność, że mały wędrowca nie zmarznie i dokończycie pieszą wędrówkę w miarę komfortowo. Konieczne są też ubranka na zmianę, gdyby maluch pobrudził się lub przemoczył. Jeśli dziecko jest na tyle małe, że przypuszczasz, że nie przejdzie całej trasy samodzielnie, zabierz nosidło. Nie zapomnij też o jedzeniu, piciu i przekąskach - nawet jeśli wyprawa nie będzie długa, dziecko może zgłodnieć. Oprócz zapasowych ubrań i jedzenia, warto mieć też ulubioną zabawkę, np. misia, który będzie wspólnie z dzieckiem przemierzał szlak i którą będzie bawiło się podczas odpoczynku.

Krok 3: Wybierz trasę

Jeżeli twoje dziecko jest malutkie i będzie wędrowało razem z tobą w chuście lub nosidle, szlak powinien być dostosowany do możliwości rodzica, który będzie niósł dziecko. Natomiast dla dziecka, które chodzi samo, droga od miejsca startu do schroniska lub innego miejsca wyznaczonego na postój nie powinna być dłuższa niż 1,5-2 godziny. Najlepiej wędrować łatwym szlakiem, który prowadzi niestromą, szeroką drogą czy ścieżką bez kamieni lub błota. Całość trasy nie powinna zająć więcej niż 4 godziny – zazwyczaj wędrówka z dzieckiem wydłuża się prawie na cały dzień. Pamiętaj też, że dzieci szybko nudzą się samą wędrówką. Należy tak dobierać trasę, aby móc zapewnić maluchom atrakcje, przerwy, zabawy, które przy okazji nauczą dzieci czegoś o otaczającej przyrodzie. Na szlaku powinny znaleźć się interesujące punkty widokowe, miejsca z infrastrukturą do odpoczynku, tablice informacyjne ze zdjęciami roślin i zwierząt występujących w okolicy. Takie elementy urozmaicą wycieczkę, dzięki nim dziecko będzie też mogło się czegoś nauczyć o przyrodzie.

Zobacz też: Lato bez nudy - 7 pomysłów na rodzinne zabawy podczas wakacji

Krok 4: Ucz, jak szanować przyrodę

Kilkulatek jest wspaniałym obserwatorem, nie umknie mu najdrobniejszy szczegół, zwłaszcza jeśli dotyczy zachowania rodziców. Dzieci uważnie obserwują otoczenie i je naśladują. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę dziecka na to, co sami robimy i tłumaczyć nasze zachowanie, np. „Zobacz, zjedliśmy kanapki, wypiliśmy wodę i chowamy śmieci z powrotem do plecaka. Zajmują trochę miejsca, ale wyrzucimy je przy schronisku lub przy punkcie informacyjnym, do odpowiednich pojemników. Dzięki temu pozostawiamy szlak czysty, przyjemnie siedziało nam się wokół jagód, a nie wokół śmieci, prawda?". Dobrze jest też pozwolić dziecku podjąć samodzielną decyzję, np. „Zobacz, jakie piękne kwiaty! Co z nimi zrobimy: zostawimy, żeby inni mogli też je obejrzeć, czy zabierzemy do domu?". Starszym dzieciom warto zwrócić uwagę na wpływ człowieka na środowisko i opowiedzieć, jakie korzyści czerpiemy z natury i dlaczego warto o nią dbać.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!