GRY
 
 

Wakacje z bobasem

Możesz wyjechać na letnisko z maluchem, który nie skończył jeszcze roku, ale noworodkowi najlepiej będzie w domu.

Wakacje z niemowlakiem
fot. Fotolia
Jeśli mieszkasz w dużym mieście, zrób wszystko, by opuścić choć na miesiąc nagrzane mury, ulice pełne samochodów i pojechać tam, gdzie jest czyste powietrze i zielona trawa. By takie wakacje przyniosły zdrowie Twojemu maluszkowi, a Tobie odpoczynek i radość, trzeba się do nich dobrze przygotować.

Możesz wyjechać na letnisko z maluchem, który nie skończył jeszcze roku, ale noworodkowi najlepiej będzie w domu. Zmiany klimatu i środowiska, trudności z zachowaniem higieny są dla organizmu kilkudniowego, a nawet dwu- czy trzytygodniowego dziecka zbyt trudną próbą. Na szczęście matki noworodków instynktownie odrzucają myśl o wyjeździe i wolą pozostać ze swoim maleństwem w domu.

Jedź tam, gdzie czyste powietrze
Z niemowlęciem lepiej nie wybierać się na wycieczkę samochodem po kraju, zmieniając co kilka dni miejsce pobytu, ani też planować podróży zagranicznej. Malutkie dzieci z reguły źle znoszą ciągłe zmiany. Najlepiej wynająć na co najmniej miesiąc wygodny pokój w jakiejś ładnej, spokojnej okolicy. Jeśli boisz się podróży z niemowlęciem, znajdź coś bliższego swojego miejsca zamieszkania. Bardzo polecane są wakacje w sosnowych lasach. Sosny roztaczają w ciepły dzień woń eterycznych olejków, które zdecydowanie korzystnie wpływają na nasz nastrój i zdrowie. Spacer po sosnowym lesie to nie tylko przyjemność, ale i lecznicza inhalacja. Wspaniałe wczasy w znanych kurortach zostawmy sobie na później.
Jeżeli lubisz spędzać wakacje nad morzem lub w górach, możesz tam pojechać. Oczywiście nie należy się łudzić, że będziesz mogła cały dzień leżeć z Twoim maluszkiem na plaży, ale nadmorski klimat służy każdemu i nawet niemowlęta czują się nad morzem dobrze. Jeśli wolisz góry, też nic nie stoi na przeszkodzie. W Polsce jest wiele przepięknych górskich miejscowości, znacznie zresztą tańszych niż nadmorskie. Ale uwaga! Z małymi dziećmi nie wybieraj się w wysokie góry, najodpowiedniejsze są miejscowości położone poniżej 1200 metrów.
Wyjeżdżaj na tereny czyste pod względem ekologicznym, szczególnie ważne jest to dla niemowląt i maluchów zapadających często na choroby górnych dróg oddechowych.

Wykorzystaj dary lata
Warto zabrać ze sobą niewielki zapas zup, soków i obiadków w słoiczkach, gdyż gotowe potrawy bardzo ułatwią Ci pierwsze dni na wakacjach. Ale trzeba też korzystać z bogactwa owoców i warzyw dostępnych w lecie. Odpowiednio przygotowane i świeżo podane nie tracą prawie nic ze swych wartości w odróżnieniu od przetworów w słoiczkach, które długo stały na półkach. Przetarte maliny, zebrane własnoręcznie jagody (wszystkie owoce leśne bogate są w kwasy organiczne, witaminy, sole mineralne i różne substancje lecznicze), soczyste i pachnące papierówki na pewno będą smakowały Twojemu maluszkowi. Młodziutka, ugotowana do miękkości marchewka, świeża fasolka szparagowa to wspaniałe uzupełnienie dań ze słoika. O ile to możliwe, kupuj warzywa i owoce z upraw ekologicznych. W okresie lata dzieci z łatwością przyzwyczajają się do nowości w diecie, zwłaszcza gdy widzą, że rodzice ze smakiem zajadają np. kalafiora czy kartofle z koperkiem.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj