GRY
 
 

Wakacyjne niebezpieczeństwa na placu zabaw: na co zwracać uwagę?

Większość lata spędzimy zapewne na placu zabaw. Co zrobić, by mieć pewność, że nasze dziecko bawi się bezpiecznie? Oto 8 rzeczy, o których warto pamiętać.

bezpieczeństwo na placu zabaw
fot. Fotolia
Dzieci lubią spędzać dużo czasu na placach zabaw, a w wakacje mają ku temu najwięcej okazji. Letnie dni zachęcają do zabawy na świeżym powietrzu, nic więc dziwnego, że tak chętnie chodzimy w tym czasie na huśtawki, do piaskownic i na zjeżdżalnie. Pamiętajmy jednak, że latem, kiedy jest gorąco, a słońce jest najsilniejsze, powinniśmy rozważnie podejść do zabawy na placu zabaw. Oto 8 rzeczy, na które warto zwracać uwagę, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo:

Sprawdź temperaturę zjeżdżalni i huśtawek

Gorąca metalowa zjeżdżalnia w zetknięciu z gołymi nóżkami dzieci, odzianych latem w krótkie spodenki  i sukienki, to bardzo niemiłe przeżycie, które może prowadzić nawet do bolesnych oparzeń! O ile plac zabaw nie jest w cieniu, lepiej unikaj wizyt w godzinach południowych i zawsze sprawdzaj, czy powierzchnia zabawek nie jest zbyt gorąca.
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Sprawdź ograniczenia wiekowe

Sprzęty na placach zabaw są najczęściej dostosowane dla dzieci z różnych grup wiekowych, zanim jednak pozwolisz dziecku skorzystać z pajęczyny, ścianki wspinaczkowej czy skomplikowanej konstrukcji ze zjeżdżalnią, sprawdź na niej, jakie są ograniczenia wiekowe.

Używaj kremów z filtrem

Latem nie zapominaj o nasmarowaniu ciała dziecka kremem z odpowiednim filtrem, nawet jeśli plac zabaw znajduje się w cieniu. Unikaj szkodliwych kremów i pamiętaj też o czapce lub kapeluszu, który będzie chronił głowę dziecka przed silnym słońcem. Nie zapominaj powtarzać aplikacji kremu, jeśli spędzacie na placu zabaw cały dzień!

Nie zapominaj o wodzie

Koniecznie dawaj dziecku często pić, najlepiej wodę, żeby podczas zabawy nie odwodniło się z powodu upału. Jeśli przyniesiesz picie ze sobą, nie będziesz musiała nagle przerywać zabawy dziecka i szukać sklepu, bo już pora się napić. Zwracaj jednak uwagę na to, w czym przechowujesz wodę, nie wszystkie rozwiązania są bezpieczne dla dzieci!

Unikaj najsilniejszego słońca

Najgorszy dla przebywania na dworze podczas upalnych dni jest czas między 10.00 a 15.00. Jeśli to możliwe, lepiej zrezygnujcie wtedy z wizyt na placach zabaw. Unikniecie w ten sposób ryzyka odwodnienia, oparzeń, a nawet udaru słonecznego.

Ubierz dziecko odpowiednio

Pamiętaj o czapce z daszkiem lub kapeluszu i raczej unikaj wiązanych butów lub sprawdzaj, czy są dobrze zawiązane. Biegnące dziecko może łatwo się potknąć, kiedy sznurówki się rozwiążą. Podczas harców na placach zabaw dzieci są ciągle w ruchu, dlatego lepiej nie ubierać ich w luźne ubrania, które łatwo mogą się o coś zaczepić i rozedrzeć lub – co gorsza – spowodować wypadek.

Pamiętaj o mokrych chusteczkach

Zabierz ze sobą coś do przemycia rąk dziecka – piaskownice to niestety siedliska bakterii. Może to być woda z butelki, mokra chusteczka lub żel antybakteryjny – na pewno się przydadzą. Warto mieć wodę także na okoliczność nasypania się piasku do oka – to bardzo nieprzyjemne przeżycie dla dziecka! Nie zapomnij też o plastrach i czymś do odkażania skaleczeń.

Zawsze miej dziecko na oku

Nie oddalaj się od dziecka, nawet jeśli spokojnie bawi się w piaskownicy. Wystarczy sekunda, by zaciekawione pobiegło coś zobaczyć, a ty nie będziesz wiedziała gdzie jest. Obecność dorosłego opiekuna na placu zabaw jest konieczna także w przypadku starszych dzieci, by móc zareagować w obliczu wypadku lub zagrożenia.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami