plakat, olsztyn, zamek

Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem w Olsztynie

Zapraszamy na wakacyjne atrakcje na zamek w Olsztynie.
plakat, olsztyn, zamek
Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem.
 
Godz. 10.00 - 15.00
Wstęp: 3 zł
 
W roku jubileuszu 540 rocznicy urodzin i 470 śmierci Mikołaja Kopernika, Muzeum Warmii i Mazur przygotowało już po raz jedenasty Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem.  Impreza ma charakter rodzinnych spotkań z życiem i działalnością wielkiego astronoma. 
Jej celem jest przybliżenie postaci najwybitniejszego mieszkańca olsztyńskiego zamku – Mikołaja Kopernika, który w latach 1516 - 1521 pełnił tu funkcję administratora dóbr wspólnych kapituły. 
 
Impreza to cykl pięciu spotkań, które odbędą się 11, 18 i 25 lipca oraz 1 i 8 sierpnia.
 
W tych dniach, dla swoich gości Muzeum przygotowało specjalne atrakcje. Jedną z nich jest zwiedzanie zamku z Mikołajem Kopernikiem, w którego postać wciela się olsztyński aktor Marian Czarkowski. W programie czwartków przewidziano: konkursy, pokazy walk rycerskich oraz przedstawienia teatralne, przygotowane przez Teatr Form Niezależnych Korzunowicz.  W czasie każdego czwartku prowadzone będą specjalne warsztaty edukacyjne poświęcone innej sferze zainteresowań i działalności Mikołaja Kopernika: astronomii, ekonomii, medycynie, działalności administracyjnej i strategicznej. Pamiątkę z czwartkowej wizyty w zamku może stanowić zdjęcie w historycznym stroju, własnoręcznie wykonany druk na zabytkowej prasie lub moneta 1 Kopernik wybita w zamkowej mennicy.
 
 
Spotkania z Kopernikiem w dniach:
 
11 lipca – Co nam w duszy gra
18 lipca – Podróż po nieboskłonie
25 lipca – Wśród rycerskiej braci
1 sierpnia – Tajniki dawnych rzemiosł
8 sierpnia – W zamkowych zakamarkach
 
 
 
11.07
Co nam w duszy gra
Muzyczny Czwartek, w trakcie którego  będą prezentowane dawne instrumenty ze zbiorów  Muzeum Warmii i Mazur. Uczestnicy będą mieć możliwość wykonania własnego „sprzętu do grania”, a na spragnionych wyzwań czeka muzyczny konkurs. 
W trakcie imprezy wystąpi zespół Wano Wejta.  
Spektakl teatralny: Copernicus - Teatr Form Niezależnych Korzunowicz.
Godz. 10.00 - 15.00
Wstęp: 3 zł
 
18.07
Podróż po nieboskłonie
Tradycyjnie jeden z Wakacyjnych Czwartków jest poświęcony dziedzinie najbliższej sercu Kopernika, czyli astronomii. Wspólnie z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym Muzeum przygotowało specjalne pokazy, przybliżające warsztat pracy astronoma. Będzie można dowiedzie się jak działało astrolabium i do czego służyło trikwetrum. Wakacyjny czwartek uświetnią seanse w przenośnym Planetarium, a jeśli pozwoli pogoda będzie można zobaczy słońce przez teleskop. 
Spektakl teatralny: Copernicus - Teatr Form Niezależnych Korzunowicz.
Godz. 10.00 - 15.00
Wstęp: 3 zł
 
25.07
Wśród rycerskiej braci
Jak wyglądali, kim byli i jak żyli rycerze. O tym będzie można się przekonać podczas Wakacyjnego Czwartku. W programie walki rycerskie, pokaz uzbrojenia i broni, sceny z życia codziennego rycerskiej braci. Uczestnicy będą mieć okazję wcielić się w rolę prawdziwych obrońców zamku wykonując własny rycerski ekwipunek.
Spektakl teatralny: Historyja ucieszna -  Teatr Form Niezależnych Korzunowicz
Godz. 10.00 - 15.00
Wstęp: 3 zł
 
 
01.08
Tajniki dawnych rzemiosł
Spotkanie z Kopernikiem będzie poświęcone rzemiosłu w jego czasach. Będzie ono okazją by dowiedzieć się kim był kołodziej, jak powstają buty ile czasu potrzeba, aby wypleść koszyk. Na uczestników czekają warsztaty, w trakcie których będą mogli spróbować własnych sił w dawnych rzemiosłach. 
Spektakl teatralny: Moralitet wędrowny - Teatr Form Niezależnych Korzunowicz
Godz. 10.00 - 15.00
Wstęp: 3 zł
 
08.08
W zamkowych  zakamarkach
Dotrzeć do najodleglejszych zakamarków olsztyńskiego zamku – to zadanie dla prawdziwych muzealnych odkrywców. Jak rozległe są zamkowe piwnice, ile stopni prowadzi na wieżę, gdzie się znajdują schody do nikąd. Na te pytania znajdziecie odpowiedź na ostatnim czwartkowym spotkaniu z Kopernikiem. W programie także walki rycerskie i pokaz baniek mydlanych.
Spektakl teatralny: Copernicus - Teatr Form Niezależnych Korzunowicz
 
 
Olsztyn – zamek
 
ul. Zamkowa 2
Redakcja poleca: Bezpłatne warsztaty dla położnych i pielęgniarek środowiskowych – byliśmy tam z kamerą
Zobacz relację z nietypowego szkolenia dla położnych. Tematy, które poruszano były bardzo trudne, ale niezwykle ważne. Sprawdź, w jakich dziedzinach położne szkolą się dla was.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy