GRY
 
 

Wakacyjny wyjazd z dziadkami

Twoi rodzice są gotowi jechać na wakacje z maluchem? Fantastyczny pomysł!

wakacje z dziadkami
fot. Fotolia
Szczególnie jeśli twoja pociecha jest mocno z dziadkami zżyta, wspólny wypoczynek będzie dla całej trójki prawdziwą frajdą. Dziecko nacieszy się urokami lata za miastem. A mama i ojciec z pewnością postarają się przychylić wnukowi nieba, szczęśliwi, że wreszcie mogą dłużej z nim pobyć i we wszystkim dogadzać. Zastanawiasz się jednak, jak malec zniesie dłuższą rozłąkę tobą? Albo czy dziadkowie zbytnio go nie rozpieszczą? Spokojnie! Rozwiejemy twoje wątpliwości.

Rozłąka
Psycholodzy są zdania, że już trzylatek jest w stanie poradzić sobie emocjonalnie z faktem, że przez jakiś czas nie widzi rodziców. W tym wieku dziecko otwiera się bowiem na nowe doświadczenia, a poza tym wiele można mu już wytłumaczyć.
- Wyjaśnij szkrabowi, że nie ma powodów do obaw. Powinien wiedzieć, że ty i tata nie znikniecie mu z pola widzenia na zbyt długo i że po powrocie do domu wszystko znów będzie przebiegało tak, jak do tej pory.
- Ważne też, by malec orientował się, dokąd się wybiera, co będzie tam porabiał, a także miał zapewnioną możliwość stałego kontaktu telefonicznego z mamą i tatą. Dużo zatem opowiadaj o planowanym pobycie (np. o zbieraniu grzybów czy kąpielach w dmuchanym baseniku na działce) oraz koniecznie obiecaj, że będziecie często do siebie telefonować.

Rozpieszczanie
Rodzice bardzo często obawiają się, że na wyjeździe zakochani we wnuku dziadkowie zbytnio dziecko rozpuszczą. Owszem, niewykluczone, że trochę poluzują mu cugli, jednak wcale się tym nie przejmuj.
- Szkrabowi nie stanie się żadna krzywda tylko dlatego, że przez kilka czy kilkanaście dni będzie mógł jeść więcej słodyczy albo chodzić spać o późniejszej godzinie niż w domu. Poza tym dzieci doskonale się orientują, przy kim i na co mogą sobie pozwalać. Kiedy więc wakacje się kończą, szybko przypominają sobie o regułach, jakie obowiązują przy rodzicach, i bez większego trudu przestawiają się na właściwe tory.
- Zawsze możesz też z dziadkami spokojnie porozmawiać i wskazać zasady, których absolutnie nie powinni łamać („Zależy mi, żeby Asia myła zęby i nie oglądała za dużo telewizji”). O resztę drobiazgów (np. pory posiłków) nie warto kruszyć kopii. Najważniejsze, żeby dziadkowie i malec dobrze się razem bawili.

Tęsknota za domem
Tydzień, góra dwa, to, zdaniem pedagogów, optymalny okres rozłąki, jaki kilkulatek jest w stanie zaakceptować. Jednak i wtedy trzeba liczyć się z tym, że mały wczasowicz chwilami mocno zatęskni za domem.
- Staraj się nie panikować, jeśli podczas rozmowy przez telefon malec zacznie się trochę rozklejać. To całkowicie naturalne. Jeżeli rodzice twierdzą, że dziecko ogólnie dobrze się bawi i specjalnie nie domaga się powrotu do domu, tęsknota za chwilę minie. Wystarczy, że babcia serdecznie malca przytuli i zaproponuje jakieś ciekawe zajęcie – np. wyprawę do lasu po szyszki czy zrobienie jarzębinowych korali dla mamy.
- Co innego, gdy szkrab stale jest smutny i płaczliwy. Albo miewa powtarzające się napady agresji, gniewu, złości. A tak dość często bywa w przypadku dzieci nieśmiałych i lękliwych, które na ogół trudniej adaptują się do nowych warunków niż ich pogodni rówieśnicy. Wtedy przeciąganie rozstania nie ma sensu, bo te sygnały oznaczają, że dziecko znosi wyjazd bardzo źle. Zignorowanie tego faktu przysporzyłoby też kłopotu dziadkom, którzy – zamiast wypoczywać – cały czas zamartwialiby się, że wnuk ma zwarzony humor. Pozostaje zatem skrócić pobyt i ewentualnie całą akcję ponowić za rok, gdy pociecha psychicznie do tego dojrzeje.

Ku pokrzepieniu...
Wakacyjny wyjazd z malcem wspaniale służy także dziadkom. Uczestnicząc aktywnie w zabawach wnuka, poprawiają oni swoją kondycję, dzięki czemu dłużej zachowują sprawność. Przejażdżki rowerowe, gra w piłkę czy kometkę nie są przecież zarezerwowane wyłącznie dla małolatów! Przeciwnie. Lekarze zalecają seniorom ruch jako jeden ze sposobów dbania o zdrowie. Wniosek? Jeśli tylko masz taką okazję, zafunduj sobie powtórkę z młodości!

Redakcja poleca: Dzieci mówią o wakacjach - film
Za co dzieci lubią wakacje i co można robić latem - zapytaliśmy maluchy na gdańskich ulicach.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj