GRY
 
 

Czy państwo lekceważy rodziców wieloraczków?

"Mamy dość już dyskryminacji naszych dzieci, tylko dlatego, że urodziły się podczas jednego porodu. Każde z nich ma swoje potrzeby - mleko, pieluchy, żywność itd."

bliźnięta, bliźniaki, dzieci, niemowlę, niemowlęta, niemowlaki
fot. Anyka - Fotolia.com

Jeśli urodziłaś jedno dziecko, przysługuje ci dodatek do zasiłku rodzinnego przyznawany na dziecko z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym w wysokości 400 zł (po spełnieniu kryteriów opisanych w ustawie o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r.). Co się dzieje ze wspomnianym dodatkiem w przypadku narodzin bliźniąt lub trojaczków? Czy według polskiego państwa opieka nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu jest lekceważona? Biorąc pod uwagę ogromny wzrost narodzin bliźniąt (według prognoz w 2050r co druga ciąża będzie ciążą bliźniaczą) warto przyjrzeć się bliżej tej kwestii.

Dodatek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym na opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu w praktyce.

Niestety przepisy niejednoznacznie określają tę kwestię, więc w praktyce wygląda to tak, że część Ośrodków Pomocy Społecznej uznaje, że dodatek jest jeden bez względu na ilość dzieci urodzonych w czasie jednego porodu, tym samym mających takie same prawa do zasiłku rodzinnego, na które matka dostaje urlop wychowawczy z celu sprawowania opieki. Druga część tychże ośrodków uważa, że skoro dodatek przysługuje do zasiłku rodzinnego na dziecko, to należy się na każde z nich. Tak zatem w jednych miastach matki dostają tylko 400zł na wszystkie dzieci ur. w czasie jednego porodu, podczas gdy w innych miastach jest to po 400zł na każde z osobna.

http://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczenia/ubezpieczenie_zdrowotne/695903,Ubezpieczenie-zdrowotne-na-urlopie-wychowawczym.html
Redakcja poleca: Jak Anna Guzik, gwiazda "Na Wspólnej", daje sobie radę z trzema córeczkami? [WIDEO]
Anna Guzik, znana szerszej publiczności jako serialowa Żaneta z "Na Wspólnej", jest prywatnie mamą bliźniaczek, Basi i Niny, które urodziły się w marcu 2016 roku oraz 9-miesięcznej Bogny. Jak udaje jej się łączyć pracę i obowiązki macierzyńskie? Czy zabiera dzieci na plan zdjęciowy?

Ujednolicenie przepisów o dodatki z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym

Rodzice wieloraczków rozpoczęli walkę o ujednolicenie przepisów. Niestety wszelkie próby ich  poprawy nie przynoszą zamierzonych efektów. Przepisów nikt nie chce zmieniać, każdemu wydają się one jasne i bezsporne - tak jednak nie jest, czego dowodem są różne wyroki sądowe. Wojewódzki Sąd Administracyjny nadal przyznaje dodatki, jak również Samorządowe Kolegium Odwoławcze np. w Łodzi czy Poznaniu. Co bardziej absurdalne WSA Warszawa do grudnia 2012 roku przyznawała tylko jeden dodatek, od końca grudnia 2012 już dwa. W WSA Poznań także dotychczas przyznawało dodatki dwa, nagle od września tylko jeden. Jedna z mam odwołując się w tym roku do SKO Poznań dostała odmowną odpowiedź, także w WSA nie przyznano jej dodatku, podczas gdy w listopadzie inna mama potwierdziła fakt otrzymania dwóch dodatków w Poznaniu już na szczeblu SKO - zatem od czego te decyzje zależą?

Zobacz też: Urlop wychowawczy 2014 – wszystko, co powinnaś wiedzieć.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami