cukierki, słodycze
fot. © Boris Bulychev - Fotolia.com

Cukierki jako metoda walki z próchnicą?

Ta wiadomość wywoła pewnie niedowierzanie wśród rodziców i radość wśród dzieci. A jednak to prawda. Niemieccy naukowcy opracowali recepturę bezcukrowych cukierków, które zapobiegają próchnicy.
Monika Karbarczyk
cukierki, słodycze
fot. © Boris Bulychev - Fotolia.com
W składzie cukierków, które chronią przed próchnicą, są martwe bakterie – Lactobacillus paracasei (z grupy bakterii kwasu mlekowego). Przyczepiają się one do bakterii próchnicowych znajdujących się w jamie ustnej i dzięki temu umożliwiają one spłukanie ich przez ślinę. 
Skuteczność tego typu cukierków została potwierdzona w badaniu na 60 ochotnikach. Ochotnicy, w okresie badania, nie mogli wykonywać żadnych zabiegów higieny jamy ustnej (mycie zębów, płyny do płukania), ani spożywać produktów, takich jak: kawa, herbata, jogurty probiotyczne itp. Badanie trwało 36 godzin i w tym czasie każdy otrzymał po 5 cukierków z różnymi dawkami martwych bakterii. U 75% z nich znacząco obniżył się poziom bakterii odpowiedzialnych za próchnicę – Streptococcus mutans – w porównaniu do grupy kontrolnej. 
–  Zaletą przeciwpróchnicowych cukierków jest to, że działają one selektywnie tylko na bakterie szkodliwe, a naturalną florę bakteryjną jamy ustnej pozostawiają nienaruszoną – wyjaśnia Mariusz Duda, stomatolog z Duda Clinic. I dodaje ze śmiechem: – Już niedługo będzie się mówiło dzieciom „nie myj zębów, zjedz cukierka”. 
Próchnica zębów czy stany zapalne dziąseł to choroby, które w konsekwencji mogą prowadzić do wielu schorzeń całego organizmu, m.in. do problemów kardiologicznych. 
Przeciwpróchnicowe cukierki wymyślili naukowcy z niemieckiej firmy Organobalance GmbH. Zdaniem stomatologów, odkrycie niemieckich naukowców może ułatwić dbanie o zęby.

Polecamy: Próchnica zębów mlecznych – co to takiego?
Redakcja poleca: Zrób z nami słodkie kosteczki na Halloween
Zobacz, jak w kilka minut zrobić z dziećmi pyszne i efektowne słodkości na Halloween.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy