Waloryzacja 500 plus
fot. Adobe Stock

WALORYZACJA 500 PLUS! Ile będzie wynosić?

500 plus, które miało wspierać finansowo rodziny i motywować je do decyzji o urodzeniu kolejnego dziecka, nie jest już warte tyle, co w roku, kiedy zaczęto je przyznawać. Tak, jak rząd podnosi renty i emerytury, tak podniesione powinno być także 500 plus!
Aleksandra Zaborowska
Waloryzacja 500 plus
fot. Adobe Stock
Waloryzację 500 plus wyliczył Instytut Emerytalny – niezależny Think Tank skupiający ekspertów zajmujących się systemem emerytalnym, ubezpieczeniami oraz długoterminowym oszczędzaniem.

Waloryzacja 500 plus: jaka zmiana świadczenia?

Eksperci wyliczyli, że zmiany w 500 plus mogą zostać przeprowadzone na dwa sposoby: świadczenie rodzinne może być waloryzowane każdego roku o tej samej porze (w marcu), podobnie jak emerytury albo – zostać podniesione o stałą kwotę.

„500 plus już nie jest warte tyle, ile w momencie wprowadzenia 5 lat temu. W związku z rosnąca inflacją świadczenie straciło na wartości” – tłumaczy Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z portalem Super Biznes.

Według obliczeń ekspertów, gdyby wprowadzono waloryzację świadczenia, w tym roku 500 plus powinno być wypłacane w kwocie 544,31 zł na każde dziecko. W 2022 roku kwota powinna być jeszcze wyższa, a nowe 500 plus wynosiłoby już 557,92 zł.

Zmiany są potrzebne

Kwoty te musiałaby zostać zaakceptowane przez rząd. Eksperci podkreślają jednak, że cele programu „Rodzina 500 plus”, a wśród nich wzrost urodzeń w Polsce, nie zostały osiągnięte, dlatego ewentualne zmiany w programie na pewno powinny być rozważane i poddawane konsultacjom.
  Źródło: Super Biznes
 
Zobacz też:
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy