Wanda – pochodzenie i znaczenie imienia

Wanda to oryginalne imię o niezwykle ciekawej historii. W XII–XIV wieku było zapisywane jako Węda, a dopiero później spopularyzowane jako Wanda. Moment świetności przeżywało w XIX wieku, ze względu na romantyzm oraz modę na średniowiecze. Posiadaczki tego imienia są urodzonymi romantyczkami – niezwykle uczuciowe i wrażliwe. Cechuje je ogromna wyobraźnia i kreatywność. Mają także nadzwyczajną intuicję. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o Wandzie.

Spis treści

Znaczenie imienia Wanda

Wanda to kobieta, która wie, czego chce. Jest zdecydowana i dąży do realizacji swoich celów. Chce także spełniać marzenia. To osoba pozytywna i ciepła, urodzona dusza towarzystwa. Jest reprezentantką wyższych wartości - cechuje ją wysoka kultura osobista. Jest indywidualistką w pracy, jednak na co dzień nie lub samotności. To osoba, na której można polegać. Nigdy nie rzuca słów na wiatr, zawsze spełnia obietnice. Jest odpowiedzialna i opiekuńcza. Chętnie pomaga innym, zwłaszcza potrzebującym i słabszym.

Wanda - pochodzenie

To imię o bardzo ciekawej historii. Wielu historyków uważa, że Wanda to słowo, które zostało po raz pierwszy zapisane przez Wincentego Kadłubka. Nigdy wcześniej to imię nie pojawiało się na kartach historii. Początkowo występowało także w wersji Węda. W XIX wielu ujednolicono jednak imię do Wanda.

Zdrobnienia imienia Wanda

Najbardziej powszechnym zdrobnieniem imienia Wanda jest Wandusia. Wiele osób zwraca się także do jego posiadaczek Wandeczka, Wandi, Wandzia, Wandziś, Wania, Wandka czy Wanduszka.

Imieniny Wandy

Imieniny Wandy wypadają 26 stycznia oraz 23 czerwca.

Imię Wanda dla dziecka

Wanda już jako dziecko ma silną więź z najbliższymi. Uwielbia spędzać czas z rodzicami oraz rówieśnikami. To niezwykle pogodne i radosne dziecko. Chętnie poznaje świat i uczy się nowych umiejętności. Nie jest osobą konfliktową - już w młodym wieku stara się dochodzić do kompromisu.

Wanda - edukacja

Wanda w okresie wczesnoszkolnym i szkolnym jest osobą, która uwielbia zdobywać nowe umiejętności. Wykazuje umiejętności artystyczne. Często kieruje się inspiracją. Chętnie realizuje kolejne cele, nie dopuszcza do powstawania zaległości. Jest punktualna i odpowiedzialna.

Wanda - rodzina i miłość

Wanda to urodzona romantyczka. Dosyć szybko się zakochuje. Nie jest typem osoby, która poszukuje przelotnych znajomości. Wręcz przeciwnie - dzięki swojej wrażliwości i czułości jest gotowa stworzyć stały związek na lata. Co więcej, ma silny instynkt macierzyński. Jej marzeniem jest zostać matką gromadki dzieci. Wanda jest także niezwykle opiekuńczą osobą.

Wanda - predyspozycje zawodowe

Wanda jest osobą silną i cierpliwą. Świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie do pracy potrzebny jest kontakt z drugim człowiekiem. Wymarzonym zawodem dla niej będzie psycholog, pedagog czy przedszkolanka. Dzięki artystycznej duszy może z powodzeniem realizować się w roli artystki lub muzyka.

Znane Wandy

W historii znajdziemy wiele popularnych Wand. Przykładami są: malarka Wanda Gołkowska, dziennikarka Wanda Bacewicz, poetka Wanda Chotomska, śpiewaczka operetkowa Wanda Polańska czy znana himalaistka Wanda Rutkiewicz.

Wanda w innych językach

Wanda jest imieniem funkcjonującym także w innych językach. Co ciekawe, w języku angielskim, francuskim czy niemieckim brzmi identycznie jak wersja polskojęzyczna. Natomiast już w języku czeskim, hiszpańskim, węgierskim i włoskim zapisujemy je jako Vanda.

Wanda - patronki

Patronką tego imienia jest Wanda Justyna Nepomucena Malczewska. Kobieta była Czcigodną Służebnicą Bożą Kościoła Katolickiego. Opiekowała się osobami cierpiącymi, potrzebującymi i chorymi. Zajmowała się edukacją najbiedniejszych. Uczyła czytania i pisania. Była opiekunką mieszkańców wsi. Szerzyła Słowo Boże i nawracała błądzących.

Przysłowia i cytaty z imieniem Wanda

W kulturze spotkamy się z dwoma powiedzeniami, które nawiązują do imienia Wanda:

  • W dniu Wandy gdy słonko bezchmurne zachodzi, święty Jan pogodą rolników nagrodzi,
  • Wanda z Janem wianki puszczają po wodzie i wspólnie radzą o żniwnej pogodzie.

Ciekawostki na temat imienia Wanda

Wanda jest kobietą, która chcąc zwiększyć swoją pomyślność, powinna otoczyć się szczęśliwymi amuletami roślinnymi: bluszczem pospolitym, wiechliną roczną czy kniecią błotną. Co więcej, można wskazać także jej sprzyjający dzień: czwartek, czy miesiące: marzec i grudzień.

Wanda - szczęśliwa liczba

Wanda jest numerologiczną siódemką. Posiadaczki tego imienia to urodzone perfekcjonistki. Nie boją się podejmowania odważnych decyzji. W każdym zadaniu dają z siebie sto procent. Wanda jest niezwykle inteligentna i ma wiele umiejętności. Odznacza się wyjątkową cierpliwością. Dla wielu osób jest źródłem inspiracji. Otoczenie ją szanuje - zwłaszcza przez wzgląd na posiadaną wiedzę i maniery. Jest jednak osobą, która potrafi dość długo chować urazę. Jest wrażliwa i uczuciowa.

Wanda - szczęśliwy kamień

Kamienie szlachetne dobiera się nie tylko do znaku zodiaku czy numerologicznej liczby, lecz także do imienia. Uważa się, że szczęśliwymi kamieniami Wandy są koral i tygrysie oko. Pierwszy z nich jest symbolem bogactwa i luksusu. Ma ogromną siłę ochronną - w kulturze wierzy się, że koral chroni przed demonami i złymi duchami. Z kolei tygrysie oko to amulet przynoszący pomyślność podczas realizowania zadań. To także symbol sukcesu i pogody ducha.

Wanda - szczęśliwy kolor

Szczęśliwymi kolorami Wandy są błękitny i fioletowy. Pierwszy kojarzy się z niebem, duchowością, spokojem i czystością. To symbol wieczności i nieskończoności. Fioletowy bardzo się z nim łączy - to także symbol duchowości. Jest to też talizman romantyków o wrażliwym sercu.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA