AdobeStock_291840260kapiel.jpg
fot. AdobeStock

Wanienka dla dziecka i niemowlaka: jak wybrać najlepszą?

Wanienka dla noworodka to jedno z podstawowych akcesoriów, które powinno znaleźć się na liście z wyprawką.
Dominika Bielas
AdobeStock_291840260kapiel.jpg
fot. AdobeStock
Kąpiel niemowlaka to nieodłączny rytuał każdego dnia. Mycie noworodka w wannie czy pod prysznicem nie jest wygodne, dlatego w wyprawce dla maluszka musi się znaleźć wanienka. Wybór nie jest łatwy, gdyż producenci prześcigają się w pomysłach na promowanie swoich produktów. Jak dokonać wyboru? Pod uwagę musisz widać kilka rzeczy. Przede wszystkim zastanów się, gdzie będziesz kąpać dziecko i ile tam jest miejsca. Ważne jest także to, gdzie będziesz przechowywać wanienkę. To wpłynie na rozmiar wybranej wanienki. Istotne także, w jakiej pozycji wolisz kąpać dziecko i czy będziesz używać wanienki tylko stacjonarnie. Do wyboru mamy:

Wanienki tradycyjne

To klasyczne i najtańsze rozwiązanie. Są lekkie i dość duże, ale napełnione wodą niezbyt poręczne. Kąpać dziecko można ustawiając taką wanienkę w wannie, na stole w kuchni lub w pokoju. Można także dokupić specjalny stojak. To dobre rozwiązanie, gdyż rodzic nie musi podczas kąpieli schylać się, co nadwyręża kręgosłup. Po złożeniu taki stojak zajmuje mało miejsca. Odpływ to niewielka funkcjonalność, która jest bardzo przydatna. Dzięki temu nie będziesz musiała dźwigać wanienki z wodą. Wystarczy dokręcić korek, by wylać wodę do wanny lub wiaderka.
Redakcja poleca: Wybieramy pierwszą zabawkę - przytulaczka dla niemowlaka - film
Dowiedz się, po co niemowlakowi zabawka. Sprawdź, co to są przytulaczki i zobacz te najpiękniejsze.

Wanienka z przewijakiem

W sprzedaży dostępne są produkty wielofunkcyjne, które stanowią połączenie komody, szafki i przewijaka, to idealne rozwiązanie do dużych łazienek. Niewątpliwą zaletą jest to, że rodzic ma wszytko pod ręką i nie musi nadwyrężać kręgosłupa podczas przewijania czy kąpieli.

Wanienka turystyczna

W tej kategorii mamy do wyboru dmuchane i składane wanienki. To ciekawe rozwiązanie na wakacje czy częste wyjazdy, choć niektórzy korzystają z nich także, gdy mają mało miejsca w mieszkaniu. Wanienki turystyczne pozwalają się bezproblemowo schować nawet w małej szafce.

Wanienki wiaderka

To coraz popularniejszy pomysł na kąpiel dla noworodka. Dziecko ułożone w pozycji embrionalnej i dzięki temu jest spokojniejsze, nie ma możliwości przypadkowego zanurzenia. Wiaderka służą zwykle do 6-8 miesiąca życia dziecka. Początkowo trudność może sprawiać mycie dolnych partii ciała, które w pionowej pozycji dziecka są zanurzone w głębi wanienki.

Przydatne do wanienki

Temperaturę wody w wanience można sprawdzać łokciem, ale jeśli zależy ci na dokładności, skorzystaj z termometru kąpielowego. Innym przydatnym gadżetem jest leżaczek do wanny, dzięki któremu główka maluszka zawsze będzie nieco wyżej niż reszta ciałka. Alternatywą dla leżaczka do wanny będzie mata antypoślizgowa. Posłuży nie tylko w pierwszych tygodniach życia dziecka. Można ją potem wyłożyć na dno brodzika w prysznicu albo dużej wanny.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy