dziecko, kuchnia dla malca, mleko, szklanka

Wapń obowiązkowo

Polskie maluchy mają ogromne niedobory wapnia – alarmuje Instytut Matki i Dziecka. Tymczasem ten pierwiastek jest absolutnie niezbędny w dziecięcej diecie.
dziecko, kuchnia dla malca, mleko, szklanka
Dzięki niemu dziecko ma mocne kości i zdrowe zęby. Wapń wpływa również na pracę układu nerwowego, gospodarkę hormonalną, krzepliwość krwi i stan mięśni maluszka.

W jakich produktach szukać tego pierwiastka?

Najlepszym jego źródłem jest mleko i jego przetwory – zawarty w nich wapń wchłania się aż w 80 proc. Dużo jest go też w rybach (głównie w szprotkach i sardynkach z puszki, bo jada się je z kręgosłupem i ościami). Można go też znaleźć w orzechach, fasoli i soi (jednak organizm potrafi przyswoić tylko 20 proc. wapnia z produktów roślinnych).
Redakcja poleca: 10 kg cukru i 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada roczne dziecko! Co z tym zrobić? [WIDEO]
10 kg cukru rocznie, czyli prawie kilogram na miesiąc. I 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada dziecko, które skończyło rok! Gdzie kryje się cukier oraz sól i jak je ograniczać – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlaczego łączy się go często z witaminą D?

By organizm mógł zrobić użytek z wapnia, musi dostać też dawkę witaminy D. Potrafimy wyprodukować ją sami, pod warunkiem że wystawimy się na słoneczko. Niestety, w naszym klimacie jest go trochę za mało i witaminę D trzeba „dowozić” z pożywieniem (jest w tłustych rybach i tranie).

Jak dużo wapnia potrzebuje dziecko?

Niemowlę z mlekiem (twoim czy modyfikowanym) otrzymuje dostateczną porcję wapnia. Dzieci od roku do trzech lat potrzebują ok. 1000 mg wapnia na dobę, czyli 3-4 szklanki mleka! Szklankę mleka można zastąpić 150 g jogurtu, szklanką kefiru, dwoma plasterkami żółtego sera, dwoma trójkącikami serka topionego.

Czy twarożek jest dobrym jego źródłem?

Nie. Większość tego cennego składnika pozostaje w serwatce. To jednak wcale nie oznacza, że należy z niego rezygnować. Jest pyszny, więc dzieci zjadają go sporo, poza tym można go „wzbogacić”, dodając np. jogurt.

Co robić, jeśli maluch nie lubi mleka?

Może zmieni zdanie, gdy kupicie razem specjalny „mleczkowy” kubek albo pozwolisz mu je pić przez kolorową słomkę. Mleko możesz podawać lekko schłodzone (ale nie prosto z lodówki) – mnóstwo dzieci woli je właśnie w takiej postaci. Możesz też robić malcowi kakao, koktajle mleczne, budyń, a także zabielać jego zupki jogurtem, dodawać mleko do ziemniaków i naleśników, podawać mleczne desery.

A jeśli smyk jest uczulony na mleko?

Przede wszystkim nie wolno wprowadzać diety bezmlecznej na własną rękę! Jeśli zaleca ją lekarz, poproś, by wytłumaczył ci, co powinnaś dawać dziecku do jedzenia, by nie groziły mu niedobory wapnia. Malec powinien też być pod stałą kontrolą pediatry lub alergologa.
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy