wapno na alergię
fot. Adobe Stock

Wapno na alergię - zamiast pomóc, może zaszkodzić!

Przeświadczenie, że podawanie wapna na alergię to jest dobry pomysł, przenosiło się z pokolenia na pokolenie. Jednak polscy naukowcy dowiedli, że stosowanie wapna na alergię nie tylko nie pomaga, ale może szkodzić.
Hanna Szczesiak
wapno na alergię
fot. Adobe Stock
Ostrożnie z podawaniem wapna na alergię! Nie tylko nie zmniejsza obrzęku ani swędzenia w przypadku ukąszeń owadów czy reakcji alergicznych, ale może też szkodzić – udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie pod kierownictwem immunologa dr hab. n. med. Wojciecha Feleszko.

Wapno na alergię:

Wapno na alergię? Niekoniecznie!

Wapno (fachowo wapń), szczególnie to w musujących tabletkach, to prawdopodobnie najpopularniejszy lek przeciwalergiczny. Na ukąszenia komarów, duszności, pokrzywkę alergiczną czy spuchnięte powieki – wydawałoby się, że wapno na alergię to dobry pomysł, bo poradzi sobie z każdą z tych dolegliwości!

Tymczasem specjaliści z warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili badania, które wykazały, że skuteczność wapna w walce z reakcjami alergicznymi jest... znikoma. Naukowcy przebadali kilkudziesięcioosobową grupę pacjentów z astmą oraz alergicznym nieżytem nosa. Część z nich dostawała wapno, pozostała część placebo. Wyniki badań są jednoznaczne – skuteczność wapna i preparatów placebo jest niemal taka sama!
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Wapno na alergię nie tylko nie działa, ale wręcz szkodzi

Badacze dowiedli, że wapno na alergię nie działa, ale może również szkodzić. Podanie wapna osłabia działanie leków antyalergicznych. „Wapń wchodzi w reakcje z wieloma lekami, między innymi osłabiając ich wchłanianie. Dowiedziono tego już w ubiegłym wieku, w wielu badaniach naukowych’’ – wyjaśnia dr Feleszko. Należy pamiętać, że wapń jest cennym składnikiem mineralnym, potrzebnym do utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie. Nie należy go jednak podawać w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. Zbyt duża dawka nie tylko utrudnia wchłanianie leków przeciwalergicznych, ale może również wywołać zaparcia, mdłości i zaburzenia łaknienia.

Na co dobry jest wapń

Zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na wapń jest duże, dlatego pierwiastek ten został zaliczony do makroelementów, czyli kluczowych składników diety. Wapń jest niezbędny przede wszystkim do budowy kości i zębów. Buduje też naczynia krwionośne, włosy i paznokcie.

Wapń jest także konieczny do uwalniania neuroprzekaźników oraz niektórych enzymów i hormonów. Umożliwia prawidłową pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego. Pomaga kontrolować procesy zapalne, ciśnienie i krzepliwość krwi.

Niedobory wapnia u dzieci mogą skończyć się krzywicą (u dorosłych – osteoporozą) lub tężyczką. Jednak nadmiar wapnia w diecie też jest szkodliwy. Może sprzyjać powstawaniu kamicy nerkowej i zaburzać przyswajanie innych składników diety.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy