Wirus Delta covid objawy u dzieci
fot. Adobe Stock

Wariant Delta koronawirusa: objawy Delty u dzieci

Wariant Delta jest groźniejszy niż inne odmiany koronawirusa, bo szybciej się rozprzestrzenia i łatwiej się nim zarazić. Choć objawy Delty u dzieci różnią się nieco od dolegliwości wcześniej kojarzonych z COVID-19, to trudno je przeoczyć. Co więcej, chory na wariant Delta zaraża, zanim pojawią się u niego objawy choroby.
Magdalena Drab
Wirus Delta covid objawy u dzieci
fot. Adobe Stock
Choroba COVID, wywołana przez wariant Delta koronawirusa, częściej niż w przypadku innych mutacji atakuje najmłodszych. Na całym świecie, także w Polsce, rośnie liczba dzieci, u których zdiagnozowano ten wariant koronawirusa. Najbardziej zagrożone są niezaszczepione maluchy.

Wariant Delta koronawirusa (zwany też wariantem indyjskim) daje charakterystyczne objawy u dzieci. Są one nieco inne niż symptomy, które wcześniej łączono z chorobą COVID-19 u najmłodszych, warto więc wiedzieć, jak je rozpoznać.

Wariant Delta koronawirusa: objawy u dzieci

Dzieci, które zachorowały na COVID w wyniku kontaktu z wariantem Delta, częściej przechodzą chorobę z charakterystycznymi objawami, które można pomylić z innymi infekcjami typowymi dla dzieci, jak np. zakażenie rotawirusem.  Do tej pory dzieci poniżej 14. roku życia często chorowały bezobjawowo albo bardzo łagodnie – inaczej niż dorośli.

Najczęstsze objawy Delty u dzieci:
  • problemy żołądkowe i ból brzucha,
  • ból gardła,
  • ból głowy.

Symptomy te różnią się od objawów koronawirusa, które obserwowano u dzieci na początku pandemii. Wcześniej u dzieci chorych na COVID pojawiały się:
  • wysoka gorączka,
  • suchy kaszel,
  • bóle mięśni,
  • wysypki skórne, np. na stopach,

Rzadko odnotowywano dolegliwości ze strony gardła i układu pokarmowego.
Z informacji przekazywanych przez polskie szpitale wynika, że zaczyna wzrastać liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19. Większość z nich zaraziła się Deltą. W świetle tych danych nie wolno zapomnieć o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą powikłania po COVID u dzieci, czyli PIMS-TS.

Wariant Delta koronawirusa – jak chronić dzieci?

Eksperci podkreślają, że najlepszą ochroną przed chorobą COVID-19 są szczepienia. Należy zaszczepić siebie oraz dzieci powyżej 12. roku życia. W tej chwili dostępne są dwie szczepionki dla grupy wiekowej od 12 do 18 roku życia – Pfizer i Moderna (Moderna została dopuszczona do użytku wśród dzieci i młodzieży przez Europejską Agencję Leków w lipcu tego roku). 

Szczepionki na koronawirusa dla młodszych dzieci, a nawet niemowląt, są wciąż w fazie testów, trzeba zatem cierpliwie czekać. Do tego czasu najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed koronawirusem, a szczególnie wariantem Delta, jest metoda kokona, która polega na zaszczepieniu jak największej liczby osób z otoczenia dziecka (rodziców, dziadków, starszego rodzeństwa). Dzięki temu znacząco zmniejszy się ryzyko zakażenia malucha.

Wirus Delta: dlaczego jest groźny?

Choroba COVID wywołana odmianą Delta (wariantem indyjskim) to zdecydowana większość wszystkich aktualnych zakażeń koronawirusem na świecie. Mutacja Delta jest bardziej zaraźliwa, a więc i groźniejsza niż inne odmiany koronawirusa – chorzy zarażają innych nawet 5-8 dni przed pojawieniem się u nich objawów. Do tego stwierdzono, że Delta radzi sobie częściowo z odpornością nabytą w wyniku szczepienia, ale szczepienie chroni przed ciężkim przebiegiem choroby!

Zobacz też:
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy