GRY
 
 

Warszawa: chłopczyk przeżył aborcję, zmarł po 22 minutach. Rusza śledztwo

Prokuratura w Warszawie zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie aborcji i zaniechania pomocy nowo narodzonemu dziecku. Chodzi o tzw. nieudaną aborcję, do jakiej doszło w marcu 2016 r. w Szpitalu Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie.

aborcja w szpitalu na Madalińskiego
fot. Fotolia
Do zabiegu przerwania ciąży doszło w nocy z 6 na 7 marca w Szpitalu Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie. Pacjentką była kobieta w 24. tygodniu ciąży – na zabieg do Warszawy przyjechała z Podlasia. Wskazaniem do aborcji było ciężkie uszkodzenie płodu, m.in. poważna wada serca, nieprawidłowo działające nerki, zespół Downa.

Dziecko urodziło się z oznakami życia

Po podaniu leków wywołujących skurcze macicy dziecko urodziło się z oznakami życia. Zostało przez lekarzy umyte, otulone i ułożone w inkubatorze. Z wypowiedzi wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa wynika, że dziecko żyło przez 22 minuty. Prokuratora chce zatem zbadać, czy lekarze dopuścili się przestępstwa, nie ratując go.

Śledztwa nie obawia się jednak rzecznik prasowy szpitala, który w komentarzu dla portalu Telewizji Republika zapewnia, że zabieg przerwania ciąży został przeprowadzony zgodnie z procedurami.

Zgadzają się z nim najwięksi specjaliści w dziedzinie położnictwa i neonatologii:
– W szpitalu przy Madalińskiego 5-osobowe konsylium lekarskie dopuściło do przerwania ciąży ze względu na nieodwracalne wady płodu i pisemną prośbę ciężarnej - mówił w artykule na wyborcza.pl konsultant krajowy ds. położnictwa i ginekologii, prof. Stanisław Radowicki.

Także prof. Ewa Helwich z Instytutu Matki i Dziecka po zapoznaniu się z dokumentacją sprawy nie stwierdza żadnych nieprawidłowości: 
– Z dokumentacji wynika, że dziecko prawie nie miało krążenia krwi. Funkcje życiowe były śladowe i ono nie cierpiało – mówi. Według niej tak małe dziecko nie miało szans na przeżycie, dlatego najlepsze, co można było zrobić, to pozwolić mu odejść. 
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Aborcja jest w Polsce legalna w 3 sytuacjach

Zgodnie z prawem, w Polsce zabieg przerwania ciąży jest legalny w trzech sytuacjach: 
  • kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej kobiety
  • kiedy badania prenatalne wskazują na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu albo jego śmiertelnej choroby
  • kiedy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałt).
Źródło: wyborcza.pl

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj