darmowe żłobki
fot. Adobe Stock

Żłobki za darmo - już od września!

Koniec z płaceniem za żłobek – od września rusza program dużego wsparcia finansowego dla rodziców. Za szczepienie dziecka będzie można dostać aż 30 dodatkowych punktów przy rekrutacji. Niestety to wszystko tylko w 1 mieście w Polsce.
Agnieszka Majchrzak
darmowe żłobki
fot. Adobe Stock


Rodzice miesięcznie płacą od 200 do nawet 400 złotych za pobyt dziecka w publicznym żłobku. Teraz ma się to zmienić. Filarami programu będą darmowe żłobki, dofinansowanie szczepień dla maluchów i ciężarnych kobiet oraz bezpłatne pakiety dla kobiet w ciąży.

Koniec z płaceniem za żłobki

Program nazywa się "Warszawa dla najmłodszych" i jest realizacją jednej z pierwszych obietnic wyborczych złożonych przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego w trakcie kampanii do wyborów samorządowych. Zyskał poparcie także radnych PiS, chociaż do końca był bój o jego szczegóły i przede wszystkim pieniądze, jakie pochłonie. A są to naprawdę milionowe kwoty.

Program zakłada:
 
 • darmowe żłobki publiczne i miejsca dziennej opieki,
 • dodatkowe 30 punktów przy rekrutacji dla dzieci, które przeszły szczepienia (chodzi o wszystkie obowiązkowe szczepienia dla dzieci w wieku do trzech lat),
 • przyjmowanie do placówek w pierwszej kolejności dzieci z rodzin wielodzietnych oraz niepełnosprawnych,

Radni PiS przeforsowali, aby nie pobierano od rodziców opłat za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w żłobku.

Nie oznacza to jednak, że placówki będą absolutnie bezpłatne. Nadal płatne będzie wyżywienie, a nawet zostanie podniesiona opłata za nie (z 6 złotych na 10 złotych dziennie). 
Redakcja poleca: Wars i Sawa: spacer z dzieckiem po Warszawie - film
Legendę o Warsie i Sawie opowiada dzieciom przewodniczka miejska - posłuchajcie!

"Absolutna rewolucja"

Obecnie Warszawa, podobnie jak większość miast w Polsce boryka się z dużym problemem braku żłobków dla dzieci. Trzaskowski chce to zmienić. Docelowo do końca jego urzędowania na stanowisku prezydenta Warszawy w stolicy ma być 27 tys. miejsc dla dzieci w żłobkach placówek. Teraz jest to około 16 tys. miejsc.

Program zakłada:
 
 • wykupienie co najmniej 4 tys. miejsc dla najmłodszych w żłobkach prywatnych (rodzice nie będą za nie płacili),
 • przyspieszenie budowy 36 nowych żłobków (aby jak najszybciej powiększyć o 5 tys. liczbę miejsc w placówkach publicznych),
 • wsparcie przedsiębiorców budujących prywatne placówki, w tym zmianę zasad najmu lokali, aby łatwiej było tworzyć nowe żłobki.

- W przeciągu pięciu lat kadencji chcemy dokonać tu absolutnej rewolucji. Chcemy, żeby tak zwane użłobkowienie, czyli liczba dzieci, które korzystają ze żłobków była w Warszawie jak największa. Celujemy w standard, jaki oferują najbardziej zaawansowane państwa w Europie, państwa skandynawskie - zapowiedział Trzaskowski. W krajach tych aż 2/3 rodziców decyduje się na posłanie dziecka do żłobka. W stolicy odsetek ten wynosi 40 procent.

Darmowe szczepienia

Kolejnym elementem programu jest pakiet "Zdrowe dziecko". Obejmie on dofinansowanie od września dwóch typów szczepień:
 
 • szczepionki "6w1" dla dzieci w pierwszym roku życia, chroniącej przed błonicą, tężcem i krztuścem, zakażeniami wywoływanymi przez Haemophilus influenzae typu B, polio oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu B,
 • szczepionki przeciw grypie dla kobiet w ciąży i dzieci od roku do pięciu lat.

"Bezpieczne macierzyństwo"

To ostatni filar programu dla młodych rodziców. Mieszkanki Warszawy będą mogły skorzystać między innymi z:
 
O dopłatę do zabiegów in vitro będą mogły starać się pary mieszkające w stolicy od ponad dwóch lat, a wiek kobiety będzie w przedziale 25-40 lat.

Ma być też dokupywany nowoczesny sprzęt medyczny do szpitali pediatrycznych i ginekologiczno-położniczych, tak aby cały czas podnosić ich standard.

Milionowe sumy

Z programu będą mogli skorzystać rodzice mieszkający i płacący podatki w Warszawie. Jego sfinansowanie pochłonie wielomilionowe sumy:
 
 • 207 milionów złotych wyniesie utrzymania żłobków w 2019 roku,
 • 36 milionów złotych to koszt zapewnienia darmowych żłobków od września 2019 roku,
 • 306 milionów złotych to suma przeznaczona na wybudowanie nowych placówek,
 • 4 miliony złotych to koszt szczepienia "6w1" (w całej kadencji w budżecie zarezerwowano na ten cel około 49 milionów złotych),
 • ponad 1 milion złotych wyniesie program szczepień przeciw grypie (w całej kadencji będzie to 6 mln złotych),
 • 4,5 miliona złotych - dofinansowanie zajęć w szkołach rodzenia w tym roku,
 • ponad 10 milionów złotych – dofinansowanie programu in vitro (do końca kadencji zarezerwowano na ten cel blisko 55 milionów złotych).

Taki program na pewno jest potrzebny Warszawie, ale pewnie i wielu miastom w Polsce. Kiedy pyta się młode kobiety, co może dać im poczucie bezpieczeństwa przy podejmowaniu decyzji o macierzyństwie w pierwszym rządzie obok elastycznych warunków pracy, wymieniają dostęp do bezpłatnych żłobków i przedszkoli. Ten program to krok w bardzo dobrym kierunku. Czekamy na inne miasta w Polsce, aby ich władze także miały odwagę spełnić złożone obietnice wyborcze.

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl
  [content:0_26426,0_25743,2_1082,1_2681:GALGallery]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy