GRY
 
 

Warszawa: wzrasta liczba zachorowań na świńską grypę

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Warszawie odnotowano aż 13 przypadków zachorowań na świńską grypę wśród dzieci. Czy jest się czego obawiać?

Pusty korytarz szpitalny
fot. Fotolia
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że od początku roku w Warszawie odnotowano 111 przypadków zakażeń wirusem AH1N1. W ciągu ostatnich dwóch tygodni wirus świńskiej grypy zdiagnozowano aż u 13 dzieci! Najmłodsze z nich ma tylko 8 miesięcy. Liczba pacjentów dotkniętych wirusem stale rośnie. Najbardziej niepokojący jest wzrost liczby zachorowań właśnie wśród dzieci – maluchy najczęściej są narażone na powikłania pogrypowe.

Jak uchronić dziecko przed wirusem

Wirus przedostaje się do organizmu nie tylko przez bezpośredni kontakt z kichającym lub kaszlącym, ale także przez dotknięcie powierzchni, której wcześniej dotykał chory. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy:
  • unikać dużych skupisk ludzi (np. w komunikacji miejskiej czy w sklepie),
  • często myć ręce,
  • zasłaniać nos i usta podczas kichania i kasłania,
  • zadbać o wystarczająca ilość snu,
  • zdrowo się odżywiać.
Pierwszymi objawami zachorowania są gorączka, ból głowy, dreszcze i ból mięśni. Jeśli zauważysz u dziecka powyższe objawy, od razu zgłoś się z malcem do lekarza. Pamiętaj, nie ignoruj nawet kaszlu i nie posyłaj do przedszkola kaszlącego dziecka!

Czytaj także: Jak wzmocnić odporność przedszkolaka

źródło: tvn24.pl
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci