Dopłaty do żłobków
fot. AdobeStock

400 zł dopłaty do żłobków na nowych zasadach. Sprawdź komu przysługuje!

Do tej pory trzeba było mieć dochód 1922 zł netto na osobę w rodzinie, teraz o wiele więcej.
Agnieszka Majchrzak
Dopłaty do żłobków
fot. AdobeStock
Warszawski Bon Żłobkowy to 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od pierwszego roku życia do ukończenia 3 lat.  Aby go otrzymać trzeba spełniać odpowiednie kryteria, w tym przede wszystkim odpowiednią wysokość dochodu rodziny.

Ponad 900 zł więcej

Nowe zasady są bardzo korzystne, gdyż podwyższają aż o 961 zł dochód na jedną osobę w rodzinie, od którego będzie wypłacana dopłata do żłobka. Trzeba jednak pamiętać, że o bon mogą się ubiegać wyłącznie rodzice pracujący, mieszkający i płacący podatki w Warszawie. Rodzic nie może być też w tym czasie na urlopie wychowawczym. 

"To finansowe wsparcie można otrzymać, gdy oczekuje się na miejsce w publicznym żłobku i ma się już zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną" – podkreśla Katarzyna Pieńkowska z Ratusza. Dzięki tegorocznej decyzji stołecznych radnych, wniosek o przyznanie bonu będą mogły składać osoby z wyższym dochodem na osobę niż w zeszłym roku. Kryterium dochodowe z 1922 zł netto wzrosło do 2883 zł netto na osobę. Dopłatę dostaną rodzice na dzieci w wieku od roku do 3 lat. Z tym, że nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia.
Redakcja poleca: Będzie więcej żłobków na uczelniach
Macierzyństwo nie musi oznaczać końca nauki. W ramach programu „Maluch na uczelni” w 2015 r. prawie 11 mln zł zostanie przeznaczonych na stworzenie miejsc opieki dla dzieci tych rodziców, którzy studiują lub są pracownikami naukowymi.

Nowe zasady już od września

Na Warszawski Bon Żłobkowy ratusz przeznaczy w tym roku 21 mln zł. Już od czerwca rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o dofinansowanie. Będzie to można zrobić pisemnie lub pocztą elektroniczną. Według nowych zasad Warszawski Bon Żłobkowy będzie przyznawany już od września tego roku.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:Warszawski Bon Żłobkowy obowiązuje od września 2017 roku. Kiedy był wprowadzany prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniała, że skorzysta z niego ponad 4 tysiące rodzin. To oznacza wydatek 21 mln zł rocznie z budżetu miasta – mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Jesienią 2017 roku szacowano, że w stołecznych żłobkach jest 7 tysięcy 139 miejsc dla najmłodszych. 6 tysięcy 688 miejsc było w żłobkach państwowych, do tego dochodziły miejsca wykupione w żłobkach niepublicznych i u opiekuna dziennego. Miasto zleciło opiekę w formie żłobka w 13 niepublicznych placówkach na 316 miejsc. Dodatkowo zatrudniło 27 dziennych opiekunów, sprawujących opiekę nad 135 dziećmi.

W większości żłobków prywatnych obowiązuje jednorazowe wpisowe. Opłata ta może wynosić od około 200 do nawet 500 zł. Oprócz tego, co miesiąc rodzice muszą płacić za opiekę i wyżywienie. W zależności od miasta ceny za żłobek prywatny bez dotacji zaczynają się od około 650 zł i mogą dochodzić do około 1500 zł. (bez dofinansowania placówki).

Czy korzystacie z dopłaty do żłobków i czy uważacie, że nowe zasady ich przyznawania poprawią sytuację opieki nad najmłodszymi? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: fakt.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy