Dopłaty do żłobków
fot. AdobeStock

400 zł dopłaty do żłobków na nowych zasadach. Sprawdź komu przysługuje!

Do tej pory trzeba było mieć dochód 1922 zł netto na osobę w rodzinie, teraz o wiele więcej.
Agnieszka Majchrzak
Dopłaty do żłobków
fot. AdobeStock
Warszawski Bon Żłobkowy to 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od pierwszego roku życia do ukończenia 3 lat.  Aby go otrzymać trzeba spełniać odpowiednie kryteria, w tym przede wszystkim odpowiednią wysokość dochodu rodziny.

Ponad 900 zł więcej

Nowe zasady są bardzo korzystne, gdyż podwyższają aż o 961 zł dochód na jedną osobę w rodzinie, od którego będzie wypłacana dopłata do żłobka. Trzeba jednak pamiętać, że o bon mogą się ubiegać wyłącznie rodzice pracujący, mieszkający i płacący podatki w Warszawie. Rodzic nie może być też w tym czasie na urlopie wychowawczym. 

"To finansowe wsparcie można otrzymać, gdy oczekuje się na miejsce w publicznym żłobku i ma się już zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną" – podkreśla Katarzyna Pieńkowska z Ratusza. Dzięki tegorocznej decyzji stołecznych radnych, wniosek o przyznanie bonu będą mogły składać osoby z wyższym dochodem na osobę niż w zeszłym roku. Kryterium dochodowe z 1922 zł netto wzrosło do 2883 zł netto na osobę. Dopłatę dostaną rodzice na dzieci w wieku od roku do 3 lat. Z tym, że nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia.
Redakcja poleca: Wars i Sawa: spacer z dzieckiem po Warszawie - film
Legendę o Warsie i Sawie opowiada dzieciom przewodniczka miejska - posłuchajcie!

Nowe zasady już od września

Na Warszawski Bon Żłobkowy ratusz przeznaczy w tym roku 21 mln zł. Już od czerwca rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o dofinansowanie. Będzie to można zrobić pisemnie lub pocztą elektroniczną. Według nowych zasad Warszawski Bon Żłobkowy będzie przyznawany już od września tego roku.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:Warszawski Bon Żłobkowy obowiązuje od września 2017 roku. Kiedy był wprowadzany prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniała, że skorzysta z niego ponad 4 tysiące rodzin. To oznacza wydatek 21 mln zł rocznie z budżetu miasta – mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Jesienią 2017 roku szacowano, że w stołecznych żłobkach jest 7 tysięcy 139 miejsc dla najmłodszych. 6 tysięcy 688 miejsc było w żłobkach państwowych, do tego dochodziły miejsca wykupione w żłobkach niepublicznych i u opiekuna dziennego. Miasto zleciło opiekę w formie żłobka w 13 niepublicznych placówkach na 316 miejsc. Dodatkowo zatrudniło 27 dziennych opiekunów, sprawujących opiekę nad 135 dziećmi.

W większości żłobków prywatnych obowiązuje jednorazowe wpisowe. Opłata ta może wynosić od około 200 do nawet 500 zł. Oprócz tego, co miesiąc rodzice muszą płacić za opiekę i wyżywienie. W zależności od miasta ceny za żłobek prywatny bez dotacji zaczynają się od około 650 zł i mogą dochodzić do około 1500 zł. (bez dofinansowania placówki).

Czy korzystacie z dopłaty do żłobków i czy uważacie, że nowe zasady ich przyznawania poprawią sytuację opieki nad najmłodszymi? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: fakt.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy