do 6 razy sztuka, warsztaty, toruń

Wakacyjne warsztaty dla dzieci - 1-6.07, Toruń

Zapraszamy na warsztaty dla dzieci w wakacje w Toruniu.
do 6 razy sztuka, warsztaty, toruń
DO SZEŚCIU RAZY SZTUKA! to wakacyjny cykl warsztatów dla dzieci, organizowanych przez CSW we współpracy z 5 różnymi ośrodkami kultury w Toruniu. 6 toruńskich instytucji, sześć dni intensywnych działań, eksperymenty plastyczne, teatralne i multimedialne – to wszystko czekać będzie na uczestników trzeciej już edycji warsztatów! Zapraszamy, zapisy jeszcze trwają!
 
/DO 6 RAZY SZTUKA!
1-6 lipca
6 lipca, 13.00 - finisaż w CSW
 
Cykl ma przybliżyć mieszkańcom Torunia potencjał edukacyjny miejskich instytucji i dać dzieciom możliwość wzięcia udziału w niezwykłych wydarzeniach, które kryją się za ich murami. Edukacja jest zawsze jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed placówką kulturalną. Jest to bardzo skomplikowany, wieloletni i wymagający sporych nakładów proces oswajania młodej publiczności z instytucją oraz uczenia języka sztuki i kultury.  
 
Dział Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej we współpracy z Domem Harcerza, Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka, Młodzieżowym Domem Kultury, Muzeum Etnograficznego  oraz  Domem Muz zapraszają na adresowany dla dzieci cykl działań artystycznych.
 
Projekt skierowany jest dla dzieci w wieku od 6 lat. 
Zajęcia realizowane będą w pięciu grupach wiekowych.
 
Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do soboty od godz. 10.00 do 12.00, natomiast sobotni finisaż 6 lipca o godz. 13.00
 
Udział w warsztatach wynosi 20 zł za tydzień. Na zajęcia obowiązują zapisy pod adresem e-mail: eduakcje@csw.torun.pl lub nr tel.: 56 610 97 16
 
/ CSW
 
Eduakcje, czyli Dział edukacji Centrum Sztuki Współczesnej 'Znaki Czasu', zaprasza uczestników warsztatów do eksperymentów i twórczych prowokacji, przybliżając prezentowaną na wystawach w CSW sztukę współczesną. Tym razem poznamy postać Ernesto Neto, projektanta mebli znajdujących się w Labsenie. Stara się on dotrzeć do wszystkich zmysłów odbiorców swojej sztuki. Z tkanin, wełny lub drewna tworzy organiczne kształty, służące do dotykania, przytulania, wąchania. Inspirując się jego pracą, wykonamy własnego stwora-Humanoida. Wykorzystamy do tego celu barwne tunele z tkaniny oraz naturalne zapachy.
 
Odwiedzimy też wystawy towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Plakatu i Typografii „ Plaster”. Dowiemy się wiele o plakacie i typografii, tworząc liternicze kompozycje.  
 
/ Muzeum Etnograficzne
 
Podczas warsztatów będziemy zwiedzać wybrane chaty na terenie Parku Etnograficznego i poszukiwać w nich śladów mieszkających tam dawniej dzieci (dzieci w wieku szkolnym, przedszkolnym i niemowlęcym). Uczestnicy będą też oglądać stare fotografie  przedstawiające dzieci wiejskie podczas pracy i zabawy.  Prowadzący opowie  o życiu dziecka na wsi przed około 100 laty. Uczestnicy poznają także dawne zabawki i zabawy, w które bawiono się na pastwiskach i wiejskich podwórkach. Następnie zajmiemy się tworzeniem instalacji z różnych materiałów, głównie odpadów -  takich jak gazety, tekturowe rurki od ręczników papierowych a także z drutu, gipsu, gliny, pakuł, patyków, obrazujących nasze więzi z przodkami, którzy mogli zamieszkiwać podobne do oglądanych wcześniej chaty. Jeśli pogoda pozwoli, warsztaty odbywać się będą w całości w plenerze na terenie Parku Etnograficznego.
 
/ Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka
 
Podczas działań w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka powstaną kompozycje rysunkowe inspirowane bogatym światem zwierząt, kompozycje wykonane techniką kolażu. Spotkanie w galerii będzie również okazją do stworzenia prac w pracowni multimedialnej.
 
/ Młodzieżowy Dom Kultury
 
MDK zaprosi uczestników na warsztaty wokalne oraz tańca współczesnego. Taniec, który od wielu pokoleń jest formą obrazową, zwracającą uwagę na estetykę ruchu, dynamikę, wrażliwość i indywidualizm jest dla każdego i każdy może odnaleźć w sobie zupełnie nowy potencjał, nowe możliwości ruchowe i psychofizyczne, poczuć się lepiej i pewniej w swoim własnym ciele. 
 
/ Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza
 
Do Harcerza zaproponuje zaś zabawy z wykorzystaniem technik teatralnych. Podczas zajęć uczestnicy przygotują i odegrają wspólnie krótkie etiudy w oparciu o rekwizyty i scenografię, którą sami przygotują i zaimprowizują.
 
/ Dom Muz 
 
Dom Muz proponuje zajęcia z malarstwa, rysunku oraz warsztaty ceramiczne, na których poznamy jej tajniki, zapoznamy się z możliwościami gliny jako materiału, poznamy podstawowe narzędzia do obróbki i zobaczymy w jaki sposób z kawałka "błota" można otrzymać piękną kolorową rzeźbę. Podczas warsztatów utoczymy kule, z których dzięki naszej wyobraźni powstaną zwierzęta, stwory i inne ciekawe przedmioty.
 
Propozycja spotkań teatralnych będzie zawierała min. elementy ćwiczeń zwiększających koncentrację, kreatywność i ekspresję ciała oraz praca z tekstem, rekwizytem, tkaniną, a także podstawy animacji kukieł wielkoformatowych. Wspólnie poznamy wybrane gatunki teatru - elementy teatru plastycznego, pantomimy, teatr absurdu, itp. 
Redakcja poleca: Dzieci mówią o wakacjach - film
Za co dzieci lubią wakacje i co można robić latem - zapytaliśmy maluchy na gdańskich ulicach.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy